Katipler Dakikada Kaç Kelime Yazıyor

Katipler Dakikada Kaç Kelime Yazıyor

Katipler Dakikada Kaç Kelime Yazıyor?: Katip daha çok adliyede görev yapan kalem personeline verilen bir isim olarak bilinse de, katip sadece adliye de çalışan bir personel değildir. Katipler özel sektörde ve devletin başka kurumlarında görev almaktadırlar. Ancak halk arasında katip denince akla adliye personeli geldiğinden, bu durum böyle kabul görmüştür. Katip özel sektörde karşımıza sekreter olarak çıkmaktadır. İş bölümü ve özellikleri bir bakıma aynıdır. Ancak özel sektörde personel, işverenin tüm ihtiyaçlarını karşılamak durumunda olduğundan ya da böyle bir beklenti olduğundan aralarındaki benzerlikte zamanla yok olmuştur.

Katipler Dakikada Kaç Kelime Yazıyor

Katipler Dakikada Kaç Kelime Yazıyor

Günümüzde ise katipler sadece adliye ile özleştirilmiş, memur sıfatı kazanmış kalem personeli olarak bilinmektedir. Katip olabilmek için belli sınavlar ve özelliklere sahip olma şartı oluşmuştur. Bunlar içinde en ayırt edici özellik ise hızlı klavye kullanımı olmaktadır.

Katiplik sınavları günümüzde üç farklı kulvarda yapılmaktadır. Bunlardan ilki, sınavla alınacak personel sayısının 10 katı KPSS puanına göre en yüksekten düşüğe doğru sıralanır. Daha sonra bu sıralamada uygulamalı klavye sınavına girecek adaylar belirlenir. Belirlenen adaylar da klavye uygulama sınavında yeniden en çok yazandan, en az yazan şeklinde sıralanır. Eski sistemde uygulamalı klavye sınavında başarılı olup, mülakata girmeye hak kazanmak için minimum 90 kelime yazmak yeterli idi. Ancak yeni sistemde katip olmak için 3 dakikada 90 kelime yazmak mülhakat sınavına girmeyi sağlayamayabilir. Bunu örnekle açıklayacak olursak;
Bir kadro için yapılan ilanda alınacak personel sayılı 20 olursa, uygulamalı klavye sınavına maksimum 200 aday katılabilecektir. Bu yukarıda da belirttiğimiz gibi KPSS puan sıralamasına göre belirlenir ve en düşük KPSS puanı 200. Olan aday belirler. Yani 200. Adayın KPSS puanının altında puanı olanlar elenir.

Uygulama sınavında ise bu oran 3 kata çekilir, yani mülakata en çok yazan 60 kişi alınır. Bu da aynı şekilde kpss sıralamasında olduğu gibi 60. Adayın yazdığı kelime sayısına göre belirlenir. 60. Adaydan daha az yazan adaylar otomatik olarak elenir.

Katipler Dakikada Kaç Kelime Yazıyor

Katipler Dakikada Kaç Kelime Yazıyor

Katip Olmak İçin Dakika ve Kelime Sayısı

Yani arkadaşlar günümüzde başvuranların katip olabilmek için 3 dakikada 90 kelime yazması tarih olmuştur. Katip olabilmek için diğer adaylardan daha fazla yazmanız gereklidir. Ortalama bir katip ise dakikada 200-220 kelime yazabilir. İş kabiliyeti, çalıştığı mahkeme ve tecrübeyi işe beklediğimiz zaman, bu rakamlar çok daha yukarı çıkabilir. Sizde katip olma yolunda ilerliyor iseniz, lütfen klavye hızı arttırma antrenmanları yapınız. Klavye ile yazma hızı ne kadar artarsa, adliyelerde katip olma şansınız o kadar çok olur, gibi görünüyor. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.