Katılım Bankaları

Bir birlik altında toplanmış olan Katılım Bankaları, faizsiz bankacılık anlayışına dayalı olarak kurulmuş, faizsiz olarak her tür bankacılık hizmetini veren, kiralama ve ortaklık yoluyla fon veren bankalardır. Bu bankaların isimlerindeki katılım; bankacılık faaliyetinin kar ve zarara katılma prensibine dayanan bir bankacılık faaliyeti olduğunu ifade eder.

Katılım bankaları tasarruf sahiplerinden toplamış oldukları fonları, faizsiz finansman prensipleriyle sanayi ve ticaret faaliyetlerinde değerlendirerek, elde edilen kar ve zararı tasarruf sahipleriyle paylaşırlar. EUR, USD ve TL bazındaki vadeli hesaplarda toplanmış olan fonlar, kar ve zarar ortaklığı, bireysel finansman desteği, finansal kiralama, kurumsal finansman desteği gibi yöntemlerle değerlendirilirler.

Katılım bankası ne demek? Gibi bir soruya verilebilecek en iyi cevap, faizlilik prensibi esas alınarak katılımcılara kar – zarar esasına dayanan gelir sağlanması hedeflenmektedir. Klasik bankaların tasarruf sahiplerinden en başta belirlenen faizler karşılığında para toplamasına rağmen, katılım bankalarının fon sahiplerine belli bir gelir taahhüdünde bulunmamalarının yanında yatırılan anaparanın da bir garantisinin olmaması olarak söylenebilir. Katılım bankalarında nakit kredi sistemi bulunmamaktadır.

Katılım Bankalarının Sunduğu Diğer Hizmetler

Katılım bankaları, diğer tüm bankalardan mevduatların toplanması, mevduatların sağladıkları gelirler, mevduatların değerlendirilmesi gibi konularda farklılık göstermektedir. Katılım bankalarının sunduğu hizmetler arasında teminat mektubu vermek, özel cari hesaplar açmak, çek karnesi vermek, akreditif açılması işlemleri, çek ve senetlerin tahsile alınması, seyahat çeki verilmesi, ihracat akreditifler’inin teyit ve ihbar edilmesi, döviz alım – satım işlemleri, yurtiçine ve yurtdışına transfer yapılması, kredi kartları, sosyal güvenlik ödemeleri ve vergi ödemelerine aracılık edilmesi, telefon, doğalgaz, su ve elektrik faturası tahsilatları, ATM bankacılığı, internet bankacılığı, telefon bankacılığı gibi hizmetler yer almaktadır.

Türkiye’deki Katılım Bankaları

Türkiye’de altı adet katılım bankası bulunmaktadır. Türkiye’deki katılım bankaları aşağıda verilmiştir.

  • Merkezi İstanbul Ümraniye’de bulunan Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Merkezi İstanbul Ümraniye’de bulunan Asya Katılım Bankası
  • Merkezi İstanbul Şişli’de bulunan Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Merkezi İstanbul Kartal’da bulunan Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Merkezi İstanbul Şişli’de bulunan Vakıf Katılım Bankası
  • Merkezi İstanbul Fatih’de bulunan Ziraat Katılım Bankası

Saymış olduğumuz Türkiye Katılım Bankaları hakkında detaylı bilgi aldıysanız, bankalar kategorimizi ziyaret ederek, bu ve diğer bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.