Katılım Bankacılığı Nedir

Katılım bankacılığı nedir?

Katılım bankacılığı nedir sorusunu, genel anlamda faizsiz bankacılık prensibine göre tüm bankacılık faaliyetlerini yapan, kar ve de zarar katılma hesabına göre fon toplanıp, ticaret ortaklık ya da finansal kiralama modeli ile kullanılan bir bankacılık çeşididir. İsminde yer alan ”Katılım” kavramı, kar ve de zararın katılma prensibinden dolayı bu ifade kullanılmıştır. Bu bankalar tasarruf hesabı kullananlardan topladıkları fonlar ile faizsiz olan finansal prensiplerin dahilinde, hem ticarette hem de sanayide değerlendirip kullanmışlardır.

Katılım bankacılığı nedir?

Katılım bankacılığı nedir?

Katılım bankası, mevduat banka hesaplarına benzer nitelikleri taşıyan ancak mevduat bankalarında sabit olan mevduatın yerine kârın ya da zararın durumuna göre katılım fonu toplayan bir banka türüdür. Yaptığımız tanımdan da anlaşılacağı üzere katılım fonu, hem kâr hemde zarar nitelikli olarak fonunu toplar. Toplanan para da bir havuzda toplanır vede ihtiyacı olan kişilere bu havuzda toplanıp bir finansman sağlar. Aslında temel mantığa bakılacak olursa, sizin almak istediğiniz banka ürününü kendisi alır vede üzerine kâr koyarak yeniden size satışını gerçekleştirir. Kullanılmak istenilen vade durumuna göre de katılım oranı belirlenir.

Katılım Bankasında Yapılandırma İşlemi

Katılım bankaları yukarıda belirttiğimiz gibi ortak bir havuzda toplanıp, bu havuz üzerinden çalışır. Aslında yapılandırma işlemi pek kârlı bir işlem olmadığı için genellikle tercih edilmemektedir. Bunun ana sebebi ise, toplanmış olan mevduata belirlenen oran ile doğrudan ilgili olan bir durumdur. Yani mevduatı toplamak için ödenen kar payı, sizin yapmak istediğiniz yapılandırma işleminize yetiyor ise işleminiz yapılıyor. Yetmiyorsa ne yazık ki bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün değil. Böyle bir durumun sebep olmasından dolayı, bazı dönemlerde yapılandırma işlemi yapılıyor, bazı dönemlerde ise yapılmıyor. Yani bu durum, tamamen kâr durumuna bağlı olan bir durumdur. Karlılığınız hesaplanıyor ve bu doğrultuda işleminiz gerçekleştiriliyor. Ancak yapılandırma yetkisi her dönemde genel müdürlük alanında olduğu için, bazı müşteriler için özel olarak yapılandırma yapılabiliyor. Özellikli olarak ticari nitelik taşıyan müşteriler için yapılandırma işlemi her dönemde yapılıyor. Bu müşterilerin ticari nitelik taşıdığından dolayı özel bir muamele görmesi çok normaldir.

Katılım bankacılığı nedir?

Katılım bankacılığı nedir?

Yukarıda paylaşımda bulunmuş olduğumuz yazım, tamamen bilgi aktarımı amacı ile yayımlanmıştır. Bu ve buna benzer tüm bankacılık bilgilerinin daha fazlasına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, lütfen bizlere yorum yaparak ya da İletişim butonunu kullanarak aktarınız. Paylaşacağınız her türlü bilgi, ihtiyaç sahibi takipçilerimiz için anında yayına alınacak ve yardımlaşmanın temel hedef alınmış olduğu sitemizde, sizinde bir katkınız oluşturulacaktır. Teşekkür ediyor ve saygılarımızı sunuyoruz. KrediBanka.Org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.