Kart Güvenlik Kodu CVC Nedir?

1 Skor2 Skor3 Skor4 Skor5 Skor (Bu yazıma oy verir misiniz?)
Loading...

Kredi Kartı Güvenlik Kodu

”Kart güvenlik kodu CVC nedir?” başlıklı içeriğimiz, bankalar tarafından sunulan kartlar üzerinde bulunan bu kodu konu alacaktır. Son dönemde Kredi Kartı ile ilgili olarak gittikçe artan güvenlik açıklarının kapatılması amacıyla, bankalar tarafından pek çok güvenlik önlemi alınmaktadır. Neredeyse kredi kartlarının ilk kullanıma alındığı zamanlardan beri kullanılmakta olan bir güvenlik sistemi olan kredi kartı CVC kodu birçok kredi kartı kullanıcısının neden kullanıldığını bilmediği bir koddur. Kredi kartının arka tarafında bulunan ve son üç rakamı CVV2, CID ya da CVC2 adıyla da bilinen bir kod bulunmaktadır. CVC numarası da denilen bu üç haneli kodun önünde farklı ve uzun başka bir kod bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse kartın arka yüzünde yazan numara 4444 2222 5555 777 ise CVC rakamı 777’dir.

Kart Güvenlik Kodu CVC Nedir?

CVC kodu 1 Ocak 1997’den itibaren tüm Master Card’lar, 1 Ocak 2001 tarihinden itibarende tüm VISA Card ürünlerinde CVC güvenlik kodu bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir. CVC ismiyle anılan güvenlik kodu Kredi Kartı sahteciliğinin önüne geçebilmek için bankalar tarafından kullanılan bir yöntemdir. CVC güvenlik kodu, İnternet, telefon veya faks gibi sistemlerden yapılan alışverişler sırasında kartınızın gerçekten var olup olmadığının kontrol edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. CVC kodu kart basımını yapan banka tarafından kart üretimi sırasında, Kredi Kartı Numarası ve Son Kullanım tarihi gibi bilgilerle birlikte, sadece banka tarafından bilinen bir şifreleme yöntemiyle oluşturulmaktadır. Bu kod kullanılmaya başlandığı tarihten bu güne kadar, hiç kimse tarafından kırılamamış. Ayrıca bir karta ait CVC kodunu veren kişi, kartın sahibi olarak kabul edilmektedir.

CVC KODUNUN YAPISI NASILDIR?

Kredi kartının arka tarafında bulunan CVC kodu genellikle imza bandının üst tarafında ve kredi kartı numarasından daha farklı olarak, kabartma değil sadece baskı şeklinde yer almaktadır. Genellikle İnternet işlemlerinde kullanılan CVC bilgisi, özellikle kart şifresini tuşlama şansına sahip olunmadığı durumlarda önem kazanmaktadır. Kart güvenliğinizin tam olarak sağlanabilmesi için, CVC bilgisinin üçüncü şahıslarla paylaşılmaması önemlidir. CVC kodu bilinen bir kartla dolandırıcılık daha kolay yapılabildiği için, bu kodunuzu kimse ile paylaşmamanız önem arz etmektedir.

Adı geçen ”Kart Güvenlik Kodu CVC Nedir?” içerikli makalemizi, tamamen bilgi paylaşımı sağlamak amacı ile yayımladık. Kredi kartları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için KREDİ KARTI kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Konu hakkında yapacağınız her türlü yorum ve öneriler, bizim için önem arz etmektedir. Takibiniz için teşekkür ederiz. KrediBanka.Org

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir