Kart Aidatını Geri Almak

Kart Aidatını Geri Almak

Birçok kredi kartı kullanıcısı çıkan son kararlara rağmen kart aidatını geri almak istediğinde bankanın bu durumu kabul etmemesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Kredi kartı aidatı küçük bir rakam olsa da oldukça can sıkıcı bir ödemedir. Üstelik bu ödemeyi bankalar en olmadık zamanda alarak müşterilerini zor durumda bırakmaktadırlar. Her ne kadar banka tarafından size kredi kartı aidatının geri alınamayacağı söylense de kredi kartı aidatlarınızı geri alabilmeniz mümkündür.

kart-aidatini-geri-almak

Kredi Kartı Aidatı

Kredi kartı kullanan herkesten kartın çıkarılmasıyla birlikte alınmaya başlayan kredi kartı aidatı, kart kullanıldığı sürece alınmaya devam eden yıllık bir ücrettir. Bankalar yaptıkları açıklamalarda kredi kartı aidatı almalarının yasal olduğunu belirmekte ve talep etmeniz halinde bu ücreti ödememektedir. Ancak bu durumun aksi yönde Yargıtay kararları mevcuttur. Hatta Yargıtay 13. Dairesi verdiği son kararlarda kredi kartı aidatlarının geçmiş 10 yıllık dönemi kapsayacak şekilde alınabileceğini bildiriyor.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı aidatını geri almak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Öncelikle bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı aidatının iade edilmesi için talepte bulunmak gerekmektedir. Bazı bankalar müşterilerini uğraştırmaya gerek duymadan kredi kartı aidatını iade etmektedirler. Ancak birçok banka bu isteğe olumsuz yönde cevap vermektedir. Eğer kart aidatını geri ödemek istemezlerse kartı iptal ettireceğinizi söyleyerek bankaya bu konuda bir uyarı çekebilirsiniz. Böyle bir durumda banka müşterisini kaybetmemek adına kredi kartı aidatını iptal eder veya sizinle pazarlık yapmaya başlar.

Bankanızı arayarak bir çözüme ulaşamadıysanız, bu durumda bankanıza kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi iadeli taahhütlü olarak bankaya gönderdiğinizde, dilekçenizi alan kişinin imzası da elinize geçecektir. Fakat ödemelerle ilgili geçmiş dönemde aksamalar ve sorunlar oluştuysa bu iki durumda sizin için uygun değildir. Banka size yine olumsuz bir geri bildirimde bulunacaktır. Bundan sonraki aşamada kredi kartı ekstrelerinizi geriye dönük 10 yıllık hazırlayarak, kredi kartınızı alırken imzalamış olduğunuz sözleşmeyle birlikte, bir adet kredi kartı aidat dilekçesi örneğiyle beraber, Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Tüketici Hakem Heyetine yapmış olduğunuz başvuru sonucu açılan davalar, genellikle 1 ila 3 ay gibi sürelerde sonuçlanmaktadır. Çıkan sonuçların çoğunluğu müşteri lehine olmaktadır.

kart-aidatini-geri-almak

Kart Aidatını Geri Almak

Kart aidatını geri almak başlıklı yazımızı incelediyseniz, KREDİ KARTI kategorimiz içerisinde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür eder, saygılar sunarız. KrediBanka.Org

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.