Kara Liste Sorgulama

Kara Liste Sorgulama

Bankacılık işlemleri sonucunda yasaklı hale gelme riski bulunan kişiler Kara Liste Sorgulama işlemi gerçekleştirerek, kara listede olup olmadıklarını görebilirler. Yazımızın detayında bu konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir, öğrenme işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini bulabilirsiniz.

Kara Liste Sorgulama

Kara Liste Sorgulama

Bankalardan almış olduğunuz kredi kartları, kullanmış olduğunuz krediler ve hesabınıza tanımlı olan kredili mevduat ürünleri üzerinize bazı sorumluluklar yüklenmesine sebep olmaktadır. İlgili ürünlere olan borçlarını düzenli olarak ödemek, bir müşterinin en büyük sorumlulukları arasında yer almaktadır. Ödemelerin düzenli olmaması neticesinde, kişinin Bireysel Kredi Notu düşmekte ve daha sonraki ilerleyen aşamalarda kara listeye girme riski oluşmaktadır. Peki bu kavram nedir ve nasıl değerlendirilmelidir?

Kara Liste Nedir?

Bankalara olan tüm kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve kredi borçlarınızın gününde ödenmesi önem taşımaktadır. Bazı gecikmelerden dolayı gününde yapılmayan ödemelere banka herhangi bir yaptırım uygulamazken, yaşanan her geç ödeme Düşük Kredi Notu’na sahip olmanıza sebebiyet vermektedir. Aksatılan her ödemede, gün sayısı kadar faiz müşterilere uygulanmaktadır. Elbette bankalara gününde yatırılamayan kredi, kredi kartı taksitleri içinde bir sınırlama bulunmaktadır. Bu tip ürünleri kullananların, en geç 90 gün içerisinde borcu yatırmaları gerekmektedir. Bu süreyi geçmiş olan kişiler hakkında banka tarafından yasal işlem başlatılır. Öncelikle kişilere banka ihtarname çeker ve 7 iş günü içerisinde ilgili borcun ödenmesini talep eder. Borç bu süre içerisinde kapatılmaz ise banka tarafından takip işlemi yani icra işlemi başlatılır. Hukuk aracılığıyla borcun tahsili aşamasına gelindiğinde banka müşterisi kara listeye girmiş olurlar. Avukata giden evraklar sonucunda durum Merkez Bankası’na bildirilir. Merkez Bankası da müşterinin sicili için kara liste uygulaması yapar. Bu listeye giren kişi, bu aşamadan sonra finans kurumlarının sağladığı kredi olanaklarından kesinlikle faydalanamaz.

Listeden Çıkmak

Kara listeden çıkmak için belirli bir sürenin geçmesi ve icralık olan tüm borç tutarının ödenmesi gerekmektedir. Paranın yatırılması halinde 5 yıl sonra bu listeden çıkmak mümkün olmaktadır. Bazı kurumlar bu süreyi 3 yıl olarak uygulamaktadır.

Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kara liste sorgulama işlemi yapabilmek için Merkez Bankasının sisteminden yararlanılmaktadır. İşlemi gerçekleştirmek için herhangi bir banka şubesine başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanında Türkiye Bankalar Birliği İnternet sitesi üzerinden sorgulama başvurusunda bulunabilirsiniz. Daha uzun bir yöntemi tercih ederseniz de, Merkez Bankası Ankara adresine bir dilekçe göndermeniz halinde bilgi edinebilirsiniz.

Kara Liste Sorgulama

Kara Liste Sorgulama

Yukarıda yayımlanmış olunan makale, tamamen bilgi paylaşımı yapmaya yönelik olarak hazırlanmış ve yayımlanmıştır. Konu hakkında detaylı bilgilere sahip olabilmek için, lütfen bankanız ya da Ankara adresi ile irtibata geçiniz. Ayrıca Sosyal medya aracılığı ile gerekli gördüğünüz konularımızı paylaşıp, konu hakkında herkesin bilgi sahibi olmasına yardımcı olmanızı dileriz. Saygılarımızı sunarız. KrediBanka.Org

3 yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.