Kara Liste Nedir

Kara Liste Nedir

Bankalardan alınan hizmetlerin ödemelerini doğru orantıda yapamayanların sormuş olduğu sorudur ”Kara Liste Nedir?” sorusu. Banka kredileri, art ihtiyacı olan bir çok kişi tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kullanım alışkanlığı olanlar, neredeyse bütün ihtiyaçlarını verilen bu hizmetler aracılığıyla karşılamaktadır. Bazen bu gibi durumlar, kullanıcının kontrolden çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Almış olduğu kredi borcunu ödeyemeyecek hale gelen müşteri, borcun sürekli asgari tutarını ödemektedir. Gün geçtikçe asgari tutarı da ödeyemeyecek hale gelen müşteri, banka tarafından yasal takibe alınmaktadır. Bu yasal takip ise halk arasında Kara Liste olarak adlandırılmaktadır.

Kara Liste Nedir

Kara Liste Nedir

Yasal takip ise; kendi mal ve hizmetlerinin belirli bir dönem boyunca ödenmemesinden dolayı, yasal yollar ile tahsil edilmesi anlamına gelmektedir. Bunun yanın da finansal ürünlerine geç ödeme yapıldığı için, kredi notu düşük olanlar kara listede bulunmazlar. Bunun nedeni, yasal takipte olan kişi ile ürünlerini geç ödeyen kişi arasında, krediyi veren kurumlar açısından değerlendirmede büyük farklar bulunur.

Hangi Borçlar Kara Listeye Girmeye Neden Olur?

Yaşamsal ihtiyaçların artması, beraberinde para sıkıntısını da getirmektedir. Asgari maaş ile geçinmekte olan bir ailenin, ihtiyaçlarını karşılaması neredeyse imkansız bir hal almaya başlamıştır. Bunun yanı sıra birikmiş parası olmadığı halde araba, ev gibi küçük yatırım aracı olarak görülen mal ve ürün almak için banka tarafından verilmekte olan krediler kullanmaktadır. Bu durum gün geçtikçe, korkutucu boyutlara ulaşarak çoğalmaktadır. Hal böyle olunca, beraberinde borç havuzu içinde yüzen insanları getirmektedir. Yani açıkçası, kişiler artık aldıkları kredileri ödeyemeyecek hale gelmiş durumda olmaktadır. Bu kara listeye girmeye neden olan borçlar, günlük yaşamımızda önemsemediğimiz borçlar bile olabilir. Bankadan çekilen Taşıt, Konut ya da Bireysel İhtiyaç kredisi borçları dışında, geçtiğimiz günlerde çıkmış olan torba yasasının içeriğine bakıldığında su ve elektrik borcunun da bu listeye girmemize neden olabileceğini göstermektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bu konuda Merkez Bankası tarafından alınan kesin talimatlar bulunmaktadır. Kara listeden çıkmak ne yazık ki girmek kadar kolay değildir. Öncelikle krediyi kullanan kişinin tüm borçlarını ödemesi gerekmektedir. Daha sonra borcun sıfırlandığına dair yazılı belge alınmalıdır. Fakat buda yeterli bir durum olmamaktadır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra, ortalama 5 yıl gibi bir süre beklenmesi gerekebiliyor. 5 yıl bekleme süresinden sonra, müşteri kayıtları merkez bankası tarafından silinmektedir. Fakat müşteri banka ile muhatap olduğundan dolayı, kişinin tüm olumsuz bilgileri bankada tutulmaya devam etmektedir.

Kara Liste Nedir

Kara Liste Nedir

Kara liste nedir başlıklı yazımız sonrasında Kara liste sorgulama hakkındaki bilgileri gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Umarız bu tip durumlar ile karşı karşıya kalmaz ve ödemelerinizi aksatmadan zamanında yapacak ekonomiye sahip olursunuz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.