Kara Liste Detayları

Kara Liste Detayları

Kredi ve kredi kartı kullanımının artması ile birlikte, borcunu ödemeyenlerin sayısının artışı orantılı olarak çoğalmaktadır. Hal böyle olunca borcunu yüksek meblağlara kadar ulaştıran ve hiçbir ödeme yapmayan kişiler, bankaların kara listesi adını verdikleri liste içerisine girerler. Kara liste detayları içerisinde bulunan kişilere, hiçbir finans kuruluşu kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerini kullandırmıyor. Borcunuzu ya da borçlarınızı düzenli olarak ödememek, avukatlık olmak vb. gibi durumlarda hızlı bir şekilde kara listeye düşebilirsiniz. Bu listeye düşmenizin ardından, tekrar bu kuruluşlardan hizmet alabilmek için oldukça büyük uğraşlar vermeniz gerekebilir.

Kara Liste Detayları

Kara Liste Detayları

Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Eğer listede olduğunuzu düşünüyor ve bunu sorgulamak istiyorsanız. Banka kara liste sorgulama için yapabilecekleriniz;

Kredi Kartı başvurusu yaparak öğrenme
Kara liste durumu tüm finans kuruluşlarında geçerli olduğu için, her hangi bir şubeye giderek kredi ya da Kredi Kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Daha sonra size atanan bireysel müşteri temsilciniz eğer kara liste içerisindeyseniz, size bu listede olduğunuzu ve kredi veremeyecekleri belirtir.

Merkez Bankası İle Öğrenme
Sadece durumunuzu görmek için listede olup olmadığınızı merak ediyorsanız, merkez bankasına bir dilekçe yazarak sonucunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Merkez bankası kara liste sorgulaması yaparak sonuç diğer yöntemlere göre daha geç gelse de, öğrenilebilecek yöntemler arasında yer almaktadır.

Risk Merkezi Raporu İle Öğrenme

Ülkemizde bulunan uygulamalardan bir tanesi risk merkezi raporu olmaktadır. Bu rapor, sizin detaylı bir şekilde durumunuzu gösteren bir belgedir. Risk merkezi raporunuzu almak için, ülkemizde bu uygulamayı kullanan birkaç bankadan birine giderek, raporunuzu istemelisiniz. Bu kuruluşlar arasında ise;

  • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankası
  • Türkiye iş bankası
  • Halkbank
  • Denizbank
  • Şekerbank
  • Alternatifbank
  • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
  • Garanti Bankası
  • Finansbank

Gibi kuruluşlardan raporunuzu alabilirsiniz. Bu kuruluşlar arasından çoğu ilk raporu almanız durumunda ücret talep etmezken, daha sonraları için belli bir ücret ödemenizi isteyebilirler.
Bunlar gibi farklı sorgulama yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Kara Liste Detayları

Kara Liste Detayları

Listeden Nasıl Çıkılır?
Öncelikle bankaların size verdiği kredi onayı, kredi limiti gibi durumlar kredi notu belgenize göre hesaplanır. Bu yüzden de eğer bankaların kara listesinden çıkmak istiyorsanız, kredi notunuzu yüksek tutmalısınız. Bulunan bütün borçlarınızı kapatarak, ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmalısınız. Kredi Notunu Yükseltme başlıklı konumuza göz atmanızı önemle tavsiye ederiz. ”Kara Liste Detayları” içerikli konumuzu, tamamen bilgi paylaşımı amacı ile paylaştık. Konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmek için lütfen bizimle iletişime geçerek, sorularınızı detaylı olarak belirtiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.