Kanuni Kira Zam Oranı

Kanuni Kira Zam Oranı

Kanuni kira zam oranı hakkında paylaşacağımız bu yazımızda, yapılabilecek en fazla zam oranı ve yapılan zamlar hakkında detaylı bilgi paylaşımı sunmaya çalıştık. Konu içerisinde aradığınız yanıtı bulamadıysanız, lütfen yorum yapma özelliğini ya da iletişim butonunu kullanınız. Uzman ekibimiz, sorularınıza en kısa sür içerisinde cevap vermeye çalışacaktır.

Kanuni Kira Zam Oranı

Kanuni Kira Zam Oranı

Birçok insanın ev alma hayali var, ancak maalesef bu hayalleri çoğu zaman gerçeğe dönüşemiyor. Bu hayalin gerçekleşememesi üzerine kurulmuş olan bir hayatta ise kiracılık olacaktır. Kiracılar, ülke ekonomisi üzerinde yaşanan piyasa dalgalanmaları gibi faktörlere göre, kirada fiyat artışına maruz kalırlar. Herkes tarafından bir kural olarak kabul edilen bir olay vardır ki, o da her sene bir kere olmak üzere evin kirasının arttırılmasıdır. 2015 yılının aralık ayında açıklanan düzene göre, Kanuni Kira Zam Oranı %5,58 olarak belirlenmiştir. Yani bir kiracının ödemiş olduğu kira bedeli 1.000 TL ise, yapılan arttırım’dan sonra en fazla ödeyeceği kira bedeli 1.058 TL olmalıdır. Duyumlara göre genelde bunun üstünde yapılan artırımlar, kira kontratı ya da sözleşmesine yansıtılmıyor. Buna göre kontratı 2014 kasım ayında başlayan kiracılara zam yapılamayacaktır. Ancak maalesef ülkemizde her ev sahibinin bu kurallara uymaması normal bir davranış olarak görünmeye başlanmıştır. Bu tip durumların önüne geçebilmek adına Borçlar Kanunu kapsamında işlem görmektedir.

En Fazla Oran

Ev sahiplerinin kiracılara yapabileceği en büyük zam oranı, 2015 yılının aralık ayında açıklanan oranlara göre %5,58 olarak belirlenmiştir. 1000 TL’lik bir bedeli olan kiracının, kirasına en fazla yapılabilecek zam tutarı 58 TL olarak belirlenmiştir. Ancak ev sahiplerinin daha fazla kira isteyip, bunu süren kontratlara yansıtmaması da ayrı bir kanunsuzluktur. Kanunlara göre yaşayan insanların yapacağı en büyük zam oranı bu şekildedir. Kontratlar üzerinde herhangi bir oynama yapılamadığı için, kontratı devam eden kiracılara da fiyat artışı yapılması mümkün değildir.

Kiracılara Yapılan Zamlar

Ülkemizin en çok insan topluluğuna sahip ili olan İstanbul’u baz alacak olursak, ortalama olarak bir ev kirası 700 ile 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak kiracılara yapılan zam ortalama olarak, kirasının değerine göre hesaplanarak arttırılmaktadır. Yani tutar 1000 TL ise, bu ev sahibi tarafından düz hesap gibi bir saçmalık üzerine kurgulanması ile 100 TL gibi görülmektedir. Ancak bu gibi durumların önüne geçebilmek için Devlet Kurumları tarafından son derece etkili yaptırımlar oluşturulmaya başlanmıştır. En son açıklanan kira zam oranlarına göre %5,58 zam yapılabilir. Belirtilen bu rakamları göz önüne alacak olursak, ev sahiplerinin kafalarına göre bir fiyat belirleme şansına sahip olmadığını anlayabiliriz.

Kanuni Kira Zam Oranı

Kanuni Kira Zam Oranı

Vermiş olduğumuz bilgiler ve şartlar yetersiz geldiyse, konu ile alakalı Resmi Gazete’de yapılan yayınları incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca son günlerde oldukça ses getiren Konut Kredisi Faiz İndirimi başlıklı konumuzu incelemenizi ve faizler hakkında detaylı bilgi edinmenizi önemle tavsiye etmekteyiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.