Kambiyo Senedi Nedir?

Piyasalarda adını oldukça fazla duyduğumuz ”kambiyo senedi nedir?” Sorusunu cevaplayabilmek için hazırladığımız yazımızda, bu senede dair tüm bilgileri bulabilirsiniz. Yazım içerisinde bulamadığınız cevapları, aşağıdaki yorum butonunu ya da iletişim seçeneğini kullanarak bizden öğrenebilirsiniz.

Kambiyo Senetleri Ne Demek?

Kıymetli evrak çeşitleri arasında bulunan kambiyo senetleri, değerli kağıtların tüm özelliklerini taşıyan bir senet türüdür. Ödeme aracı yerine geçmekte olan senetler, Ticaret hukuku kurallarına bağlı olarak işlem görmektedirler. Poliçe, çek bono gibi ürünler kambiyo senedinin alt türleridir. Bu türlerin tamamı emre yazılı olarak düzenlenmekte ve içlerinde mutlaka bir para alacağı bulunmaktadır. Özel olarak düzenlenen bu senetler sayesinde ticari işlemler epey bir hız kazanmışlardır. Kambiyo senetleri diğer kıymetli evraklara kıyasla daha likit bir akıcılık taşımaktadırlar. Bu senetler hemen el değiştirebilen ve nakde çevrilebilen özellikleri sayesinde çok kullanılmaktadırlar. Kullanım alanları açısından kambiyo senetleri incelendiğinde ticari işlemler başta olmak üzere, yatırım amaçlı olarak da bu senetlerin kullanıldığı görülmektedir. Kambiyo senetleri bazı durumlarda geçersiz sayılabilmektedir. Bu nedenle bu senetlerin içeriği, ne işe yaradığı ve özelliklerini bilmek, bu senetlerle iş yapanlar için önem taşımaktadır.

Değişim Kambiyo Senet İşlemleri

Para ve para yerine geçen kıymetli varlıkları ifade eden kambiyo senetleri, varlıkların alıcı ve satıcılar arasında el değiştirmesine yardımcı olmaktadırlar. Özellikle döviz takası işlemlerinde kambiyo kelimesi sıkça duyulan bir kelimedir. Çünkü bu işlem esnasında bir alım – satım gerçekleşmektedir. Bu işlemler ülke sınırları içinde olabileceği gibi ülkeler arası olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Bu sebeple değişim işlemleri iç ve dış olmak üzere iki başlık altında incelenebilirler. Hukuken geçerli olan bu senetleri alacaklılara belirli bir sürenin sonunda alacağını tahsil etme garantisi sağlamaktadır. Bu nedenle, işlem risksiz bir uygulama türü olmaktadır.

Kambiyo Senet Türleri Nelerdir?

Kambiyo senedi türleri, poliçe, çek ve bono olmaktadır. Bu kıymetli evrakların hazırlanışları ve devir edilişi, belirli şartlara bağlıdır. Kambiyo senedi türleri arasında yer alan çekler, bankalar tarafından temin edilen evraklar’dır. Çeklerde üç kişi arasında imzalanmaktadır. Bankalar, alacaklı ve borçlunun çekte imzası bulunmalıdır. Çekler devir edebilme özelliğine sahiptirler. Çek tahsilatları da bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Bonolar ise alıcı ve satıcının anlaşmasına göre düzenlenen evraklar’dır. Belirli bir vade tarihi itibariyle bononun tahsili bankalardan yapılmaktadır. Kıymetli bir evrakın bono olabilmesi için üzerinde bono yazması gerekmektedir. Bununla birlikte üzerinde vade tarihi, alacaklının adı soyadı gibi kesin bilgilerin yer alması gerekmektedir. Poliçeler de çek gibi üç kişi tarafından imzalanmaktadır. Senedi düzenleyen kişi keşideci adıyla anılır. Keşideci hem alacaklı, hem de borçlu konumundadır. Borçlu taraf senedi aldığında keşideci aradan çekilir. Bu durumda borçlu kişi borcunu ister evrakı düzenlemiş olan bankaya, isterse diğer alacaklıya ödeyebilir. Poliçenin üzerinde de poliçe olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte tarafların bilgileri net ve doğru bir şekilde belirtilmelidir.

Vermiş olduğumuz bilgiler tamamen bilgi paylaşımı amacı taşımaktadır. “FOREX” kategorimizi inceleyerek, diğer yatırım araçları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.