Kaç Yaşında Emekli Olurum

Kaç Yaşında Emekli Olurum

Emeklilik kanununda yapılan değişikliklerden sonra her çalışanın merak ettiği konuların başında kaç yaşında emekli olurum? sorusu gelmektedir. Her çalışanın en büyük hayali bir gün emekli olabilmektir. Emeklilik hesaplamalarında SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı için farklı uygulamalar yapılırken, kişinin cinsiyeti de kaç yaşında emekli olacağı konusunda önemli kriterdir.

kac-yasinda-emekli-olurum

Kaç Yaşında Emekli Olurum

SSK Emeklilik Yaşı

SSK’lılar için emeklilik yaşı erkek ve kadınlar’da farklı olmakla beraber, belirli tarihten önce sigortalı olanlar için farklı kriterler uygulanmaktadır. SSK’lı olan erkeklerde 08 Eylül 1976 ve daha öncesi bir tarihte sigorta girişi yapılmış olanlar için herhangi bir emeklilik yaşı bulunmamaktadır. Ayrıca bu kişiler sadece prim gün sayısını doldurmakla yükümlüdürler.

SSK’lı kadınlar; 01 Nisan 1981 tarihi ve öncesinde sigorta başlangıcı yapmışsa, herhangi bir yaş kriterine tabii olmadan, prim gün sayısı üzerinden emekli olabiliyorlar. Özürlülük ya da malullük olmaması durumunda, bu tarihten sonra sigorta girişi yapılmış olan kişilerde periyodik olarak artan yaş kriterleri devreye girmektedir. Bu işlem için kadın ve erkeklerde farklı olarak değerlendirilmektedir.

2008’de çıkarılan yasayla birlikte 09 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortası başlamış olan erkek SSK’lılarda emeklilik yaşı 2035 yılına kadar 60 olarak belirlenmiştir. Ayrıca 09 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalılığı başlamış olan SSK’lı kadınlarda, 2035 yılına kadar emeklilik yaşı 58 olarak belirlenmiştir.

BAĞKUR Emeklilik Yaşı

Bağkur emeklilik yaşı hesaplaması SSK emeklilik yaşı hesaplamasıyla aynı kriterlere sahiptir. Bağkur’lular emekli olabilmek için SSK’lılara göre farklı prim ödeme günlerine sahiptirler. Bağkur’lularda 01 Ekim 1999 tarihi itibariyle 23 yıldan fazla emeklilik süresine sahip olanlar yaşa bakılmaksızın emekli olurken, aynı süre kadınlarda 18 yıldır.

2008 tarihi sonrasında emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak belirlenmiştir. Bu tarih öncesi için erkeklerde toplam prim yılı olan 25 yılı tamamlamaya kaç yıl kaldığı, kadınlarda ise toplam prim yılı olan 20 yılı tamamlamaya kaç yıl kaldığı emeklilik yaşını belirlemektedir. Bağkur’luların yaş haddinden emekli olabilmeleri için 15 yıl prim ödemiş olmaları zorunludur.

EMEKLİ Sandığı Emeklilik Yaşı

Emekli sandığı emeklilik yaşı hesaplaması yapılırken, yine 08 Eylül 1999 tarihinden önce işe girenler ve sonra işe girenler olarak farklı yaş uygulaması yapılmaktadır. 08 Eylül 1999 tarihinden önce işe giren kadınlarda 23 Mayıs 2002 tarihi baz alınarak 20 yıllık hizmet süresini bu tarih itibariyle tamamlamasına kaç yıl kaldığı hesaplanmaktadır. 08 Eylül 1999 tarihinden sonra işe giren kadınlarda emeklilik yaşı 58’dir. Erkeklerde de yine aynı tarihler baz alınarak hesaplama yapılmakta ve 08 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlamış olanlarda 25 yıllık hizmet süresinin tamamlanmasına 23 Mayıs 2002 tarihi itibariyle kaç yıl kaldığı baz alınmaktadır. 08 Eylül 1999 tarihinden sonra işe başlayanlarda emeklilik yaşı 2035 tarihine kadar 60 olarak belirlenmiştir. Bu tarihten sonra tüm kurumlarda emeklilik yaşı kademeli olarak artmaktadır.

Diğer bankacılık ve finans bilgileri hakkında detaylı bilgi alabilmek için BANKA HABERLERİ kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz. ”Ne zaman emekli olurum” ya da ”Kaç yaşında emekli olurum” içerikli yazımızı sizinle paylaştık. Bu yazımızda aradığınızı bulamadıysanız, lütfen yorum yaparak ya da iletişime geçerek sorularınızı bizimle paylaşınız. Teşekkür ederiz. KrediBanka.Org

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.