İstanbul Ticaret Odası Başvurusu için Gerekli Belgeler

İstanbul ticaret odası başvurusu yapmak için gereken bilgiler ve evraklar aşağıda verilmiştir Faaliyet işlemlerini İstanbul sınırları içerisinde gerçekleştiren, ticari kişilerin ve kurumların yine ticari işlemlerinin m düzenlenerek kayıt altına alındığı ve bu işletmelere ait sicillerin tutulduğu kuruma “İstanbul Ticaret Odası” deniliyor. Oda genel olarak aktif faaliyetlerini İstanbul, Eminönü ilçe sınırları içerisinde bulunan merkez binasında gerçekleştirir.

istanbul ticaret odasi basvurusu

İstanbul ticaret odası başvurusu

İstanbul Ticaret Odası Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Ticaret Odası başvurusu yapmak için Türk Ticaret Kanunu içinde yer alan “tarif” ile “tacir” olunması gerekiyor. Bu maddeye göre kısmen dahi olsa, herhangi bir işletmeyi kendi adına işleten kişiye tacir deniyor. Ticaret odasına kayıt olmadan önce Ticaret Siciline kayıt olmak gerekiyor.

Tacirin ticaret ünvanı kısaltılmadan ad ve soyadının yazımından meydana gelen yazıma gerçek kişi deniliyor. Tacirin ünvanında ortaklık bulunduğunu belirtecek çoğul ekler ve başka isimler ya da yabancı kelimeler bulunmaması gerekiyor. Tescil başvurularında sözleşmeler Mersis’ten hazırlanıyor. Aksi takdirde sözleşmeler kabul edilmiyor. Herhangi bir sıkıntı yaşanması durumunda iletişim kurmak için gereken adresler;

  • e-posta: mersis@ito.org.tr adresine mail atılabiliyor.
  • Telefon numarası: 444 0 486 numaralı çağrı merkezi ile iletişime geçilebilir.
istanbul ticaret odasi basvurusu

İstanbul ticaret odası başvurusu

İstanbul Ticaret Odasına Kayıt için Gerekli Belgeler

  • Öncelikle dilekçe yazılması gerekiyor.
  • Tescil talepnamesi. Tescil talepnamesinde yer alan bilgilerin, “Mersis” üzerinden doldurulan taahhütname üzerindeki bilgilerle aynı olması gerekiyor. Mersis’ten alan taahhütnamenin çıktısı alınarak, ilgilinin 3 imzası alınır. Bunların Noter tarafından tasdik ettirilmesi gerekiyor. Mersis üzerinden düzenlenen taahhütnamede, sermaye bilgilerinin yer alması zorunlu değildir.
  • Üzerinde fotoğraf bulunan tacir tarafından imzalı oda kayıt beyannamesi, başkası tarafından kullanılan ticaret ünvanı olarak kullanılamaz. Belirtilen “NACE” kodunun Mersis’teki ile aynı olması gerekiyor.
  • Vergi levhası fotokopisi; 25.01.2013 tarih 544 sayılı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü talimatı gereğince, Ticaret Sicili Müdürlüklerinde Şahıs Firmalarının tescili için vergi levhası bilgilerinin https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/i dex.jsp linkinden kontrol edildikten sonra tescil talepleri değerlendirmeye alınıyor. Dolayısı ile kişisel firmaların tescil başvurularında, vergi levhası fotokopisi istenmiyor. Daha sonra İnternet ortamında kontrol edilir ve vergi dairesine kayıtlı olup olmadığı tespit edilerek, firmaların tescil işlemleri gerçekleştiriliyor.
  • Yabancı uyruklu ise tercüme edilmiş noter onaylı pasaport sureti, ayrıca Türkiye’de ikamet ediyor ise noter onaylı ikamet tezkeresi, vergi dairesinden alınmış vergi kimlik numarası gerekli olmaktadır.
  • Oda kayıtlarında gerçek kişi firmaların kuruluşları için en az 100 TL. sermaye bulunmalıdır.

İstanbul Ticaret Odası kayıt işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için yukarıda yer alanın eksiksiz ve doğru olarak belirtilmesi gerekmektedir. Bu konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan bizlere sorabilirsiniz. Kredi banka uzman kadrosu, sorulara en kısa süre içerisinde yanıt vermeye çalışacaktır.

1 Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.