İşsizlik Sigortasına Başvuru

İşsizlik Sigortası

İşsizlik sigortasına başvuru kapsamı bazı şartları uygun olup, işsiz kalanlar için oldukça geniş olanaklar sunuyor. Örneğin bir işçiye, işsiz kaldıktan sonra işsizlik maaşı, genel sağlık sigortası, bu sigortadan bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yararlanabilmesi, meslek edindirme kursları ve iş bulma gibi bir çok olanak tanınıyor. Akıllara takılan sorulardan biri “ben işsizlik sigortası kapsamından yararlanabilir ya da işsizlik maaşı alabilir miyim?” Olmaktadır. Dilerseniz yazımıza,. işsizlik sigortası detayları ve maaşı üzerine devam edelim.

İşsizlik Sigortasına Başvuru

İşsizlik Sigortasına Başvuru

İşsizlik Sigortasından Yararlanma Şartları

  • Kendi isteğiniz veya kusurunuz dışında işsiz kalmanız gerekmektedir. Yani ”Kendi isteğimle işten ayrıldım, işsizlik sigortasından yararlanabilir ya da işsizlik maaşı alabilir miyim?” Hayır, alamazsınız.
  • Hizmet akdi feshi olmadan (İşten çıkmadan) önceki son 120 gün içerisinde sürekli çalışıyor olmak ve primlerinizin yatmış olması gerekmektedir.
  • İşsiz kalmadan önceki son 3 sene içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmanız gerekiyor.
  • İşsiz kaldığınız andan itibaren 30 gün içinde işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuru yapmanız gerekiyor.

İşsizlik maaşına başvuru yapmak için BURAYA göz atınız.

Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma

İşsizlik maaşı alan kişiler genel sağlık sigortası kapsamı içinde olur, yani sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Bu sağlık hizmetlerinden kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de yararlanabilmektedir. Fakat bu işsizlik ödeneği, sadece kişinin sağlık sigorta primlerini karşılamaktadır. Bu ödenek bu şekilde yatırıldığı için kişiye emeklilik yönünden herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

İşsizlik Sigortası Primi Kaç Para?

İşsizlik sigortası primi, sigortalının prime esas alınan aylık brüt kazancı üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre; %1 sigortalı, %2 işveren ve %1’i Devlet payından oluşturuluyor. İsteğe bağlı işsizlik sigorta primi ödemesi yapmak isteyen kişilerden ise %1 sigortalı, %2 işveren payı alınıyor.

İşsizlik Sigortasına Başvuru

İşsizlik Sigortasına Başvuru

İşsizlik Sigortasına Başvuru

İşsizlik Sigortasına nasıl başvuruluyor?: Hizmet akdinin feshinden yani işsiz kaldığınız gün den sonraki 30 gün içerisinde başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu başvurunuzu İŞKUR aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. İŞKUR‘a şahsen giderek ya da İnternet’ten www.iskur.gov.tr adresine giriş yaparak, başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Bu sigortadan yararlanmak isteyenler mücbir sebepler (Önüne geçilmesi engel olmayan sebepler, istem dışı sebepler) dışında 30 gün içerisinde başvurularını gerçekleştirmelidir. Bu başvurularda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşürülüyor. Buna göre işsiz kaldıktan sonra 30 günlük süreyi doldurmadan, lütfen İŞKUR işsizlik sigortası başvurusu işleminizi geciktirmeyiniz.

Bu sayfayı gözden geçirerek İşsizlik Maaşı Başvurusu başlıklı konumuzu görebilirsiniz.

Bu başvuruyu gerçekleştirmeniz sonrası; iş arayan kaydınız yapılıyor veya bu kaydınız varsa, güncelleme yapılıyor. Neticede sigortalı işsizler için danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetleri gibi hizmetler alması sağlanıyor. İşsizlik Sigortası hizmetleri, bu nedenle oldukça geniş kapsamlı toplum yararı sağlayan hizmet olarak görülmektedir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.