İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı başvurusu; sigortalının işsiz kalma gibi durum ile karşılaşmasından sonra, aile ve kendi hayatlarını sürdürebilmeleri için verilen Devlet Desteği olmaktadır. Gerekli şartları yerine getiren bir çok kişi, İşsizlik Sigortası kapsamından yararlanabilmektedir. İşsizlik maaşı almak için gereken bazı şartlar ve koşullar vardır. Bu şart ve koşulları incelemeden önce, sizlere İşsizlik Maaşı Başvurusu yapan ve işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilerin, kaç para alacağının ufak bir tablosunu paylaşmak istiyoruz.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik Maaşı Başvurusu

Günlük işsizlik maaşı ödeneği, sigortalı kişinin son 4 aylık prime dayalı kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40 olarak hesaplanıyor. Yan hesaplanan bu ödeneğin tutarı, aylık Asgari Ücret Brüt tutarının %80’ini geçmeyecektir.

İşsiz kalanlara verilen aylık işsizlik maaşı tablosu

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik Maaşı Başvurusu

Yukarıda vermiş olduğumuz ”İşsizlik maaşı ne kadar?” içerikli tablo, İŞKUR resmi yayım organları kaynak alınarak hazırlanmıştır. Verilen bilgileri dikkatlice inceleyiniz ve uygulama tarihine lütfen dikkat ediniz. Bu tablo ”İşsizlik Maaşı Kaç Para?” sorusunu yönelten takipçilerimiz için hazırlanmıştır.

Kişilere verilen bu ödenek için sadece ”Damga Vergisi” kesilir. Damga vergisi hariç herhangi bir kesintiye maruz bırakılmamaktadır. Nafaka borçları dışında, haciz ve başkasına devir edilememektedir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Veriliyor?

”İşsiz kalırsam kaç ay işsizlik maaşı alırım?” İşsiz kalınan süreden önceki son 3 yıl içerisinde;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışmış ve bu süre boyunca işsizlik sigortası primini ödeyenler, 180 gün boyunca (Neredeyse 6 ay)
  • 900 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış ve bu süre boyunca yine işsizlik sigorta primini ödeyenler, 240 gün boyunca (Neredeyse 8 ay)
  • 1080 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış ve bu süre boyunca işsizlik sigorta primini ödeyenler, 300 gün boyunca işsizlik maaşı alıyor. (Neredeyse 10 ay)

Bu ödemeleri kanunda yer alan diğer şartları taşıyan herkes alabiliyor. Yukarıda belirtmiş olduğumuz ”İŞKUR işsizlik maaşı ve sigortasından yararlanma süresi”, ilgili kurumdan kaynak alınarak hazırlanmıştır.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik maaşına hak kazanmış olduğunuz tarihi izleyen ilk ayın sonuna kadar bu ödemeniz gerçekleştirilir. Sigortalı olan işsiz kişiler T.C. Kimlik Numarası bulunan Nüfus Cüzdanları ile ödemelerini kolaylıkla alabiliyorlar. İşsizlik maaşını PTT şubelerinden alabilirsiniz. Dilediğiniz en yakın PTT şubesine, T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu ”Nüfus Cüzdanı” ile birlikte giderek alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik Maaşı Başvurusu ”İŞKUR” aracılığı ile yapılabilmektedir. En yakın ”İŞKUR” birimine giderek bu işlemi yapabileceğiniz gibi iskur.gov.tr İnternet adresine giriş yaparak bu başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz.

İşsizlik Sigortası hakkında bilgi almak için Burayı inceleyiniz.

Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir miyim?

Bu ödeneği alan ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler Genel Sağlık Sigortası kapsamından yararlanabilmektedir. Yani sağlık hizmetlerinden yararlanma olanağınız bulunmaktadır. Bu ödenek ödemeleri yapılırken, alan kişi adına sadece genel sağlık sigortası primleri yatırılmaktadır. Genel sağlık sigortası primleri yatırıldığı için emeklilik yönünden dikkate alınmadığını bilmenizi isteriz.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik Maaşı Başvurusu

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca; ikamet adresinizi değiştirirseniz, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alırsanız, yetkili sağlık kuruluşu tarafından istirahat alırsanız, silah altına alınırsanız, yurt dışına çıkarsanız, bir iş yerinde veya herhangi bir işte çalışmaya başlarsanız ve mahkeme kararıyla işe iade edilirseniz İŞKUR’a 15 gün içerisinde bilgi vermelisiniz. Bu bildirimi kesinlikle yapmayı ihmal etmemelisiniz. Özellikle bu gibi bildirimlerin yapılmaması, kendi kusuru ve bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlıklar nedeniyle fazla ödeme alırsanız, bu yapılan ödemeler sizden yasal faizi ile birlikte geri alınacaktır. Bu nedenle lütfen herhangi bir değişiklik, eksiklik ya da bildirilmesi gereken durumları en yakın İŞKUR birimine bildiriniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.