İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İşten ayrıldım işsizlik maaşı alma şartları nedir? Hangi işlemlerin yapılması gerektiği hakkında bir çok işlemi bu sayfada bulabilirsiniz.  Bugün sizlere;

 1. İşsizlik maaşını kimler alabilir?
 2. Hangi şartların yerine getirilmesi gerekir?
 3. En düşük ve en yüksek işsizlik maaşı kaç para?

Özellikle hangi günler, yani ne zaman ve nereden çekileceği gibi soruları yanıtladık.

issizlik maasi alma sartlari

Kimler İşsizlik Maaşı Almaya Hak Kazanır?

İşsizlik ödeneği diye de tabir edilen işsizlik maaşı kısaca; sigortalı bir çalışanın kendisinden kaynaklanmayan bir sebeple, işinden ayrılması üzerine kendisine aylık olarak ödenen meblağ verilen isimdir. Bir kurumda hizmet karşılığı olarak iş gören ve sandıklara bağlı sigortalı olarak çalışan T.C. uyruklu veya ülkemizde çalışma izni bulunan yabancı uyruklu çalışanlar, işten ayrılmaları durumunda işsizlik maaşı almak için başvurabilirler.

Burada önemli olan kısım ise işten ayrılma sebebinin, çalışan kişinin kusuru dahilinde olmaması gerekmektedir. Kusurları olmaksızın işten ayrılmak durumunda bırakılan bu insanların, bir başka iş bulana dek mağdur olmamaları için işsizlik maaşı uygulamasından yararlanmaları sağlanıyor. İstifa edenler ve sözleşme hükümlerini ihlal edenler ise bu imkandan yararlanamıyor.

İşsizlik Maaşının Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı almak için 4447 sayılı İşsizlik kanununa göre bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar;

 • Herhangi bir iş yerinde sigorta kapsamında çalışırken, çalışma yeterlilik, sağlık ve istekli olmasına rağmen kendi isteği dışında çalıştığı işini kaybeden kişiler. Kendi istek ve kusuru dışında bir nedenle çalışanın kurumla ilişiğinin kesilmesi.
 • Hizmet akdinin fesih edilmeden önceki 4 ay içinde sigorta primi ödeyerek, sürekli çalışmış olmak koşulu vardır. Ayrıca son 3 yıl içerisinde en az 600 günlük işsizlik sigorta primi ödemesinin yapılmış olması gereklidir.
 • Hizmet akdinin feshinin ardından ilk 1 ay, 30 gün içerisinde başvuru yapılabilir. Başvurunun gecikmesi halinde her geçen gün için ödeme yapılmıyor.

Yukarıdaki şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanma şansına sahip olabiliriz. Hizmet akdinin feshi sona ermeden önceki 4 ay prim ödeyerek sürekli çalışanların son 3 yıl içerisinde;

 • Sigorta kapsamında 600 gün çalışıp primi ödenmiş işsizlere 6 ay.
 • Sigorta kapsamında 900 gün çalışıp primi ödenmiş işsizlere 8 ay.
 • Sigorta kapsamında 1080 gün çalışıp primi ödenmiş işsizlere 10 ay işsizlik ödeneği hakkı sağlanıyor.

Son 120 günde alınan brüt maaş ortalaması
alınarak, işsizlik maaşı hesabı yapılmaktadır. Hesaplanan bu miktarın %40 kadarlık kısmı işsizlik maaşı olarak ödeniyor. İşsizlik maaşı geçerli asgari ücretin %80 kadarını geçmiyor. Her yıl asgari ücretin artmasıyla birlikte, işsizlik maaşı da artış gösteriyor.

İşsizlik Maaşının Kesintiye Uğradığı Durumlar

İşsizlik maaşını alan vatandaşların bazı durumlarda işsizlik maaşları kesintiye uğrar. Bu durumlar;

 • Son iş yerindeki iş şartlarını kapsayan yeni bir işin İŞKUR tarafından teklif edilir ve haklı bir neden olmaksızın bu iş red edilir ise işsizlik ödenekleri bir daha başlamamak suretiyle kesilir.
 • İşsizlik maaşı aldığı dönem içerisinde başka bir işte kayıt dışı çalışanlar.
 • İşsizlik maaşı aldığı dönem içerisinde yaşlılık aylığı alanlar. İşsizlik maaşları emeklilik gerekçesi ile yaşlılık maaşını almaya başladığı tarihten itibaren kesilmektedir.
 • Yine İŞKUR tarafından meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi önerisini haklı bir neden olmadan kabul etmeyen kişiler.
 • İŞKUR tarafından önerilen işi beğenmeyip, kabul etmeyen kişiler.

Ne Kadar İşsizlik Maaşı Verilir?

İşsizlik maaşı asgari ücret baz alınarak hesaplanır. 2018 Asgari ücreti, Ocak ayından itibaren 1,603 TL olmuştur. Bu artış ıssızlık maaşına da yansımıştır. 2018 itibariyle en düşük işsizlik maaşı 811 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 1623 TL’dir.

Para ne zaman ve nereden çekilir?

Uygun süre dahilinde başvurusunu yapan kişi, bir kaç hafta başvurularının incelenmesini beklemek zorunda kalacaktır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra işsizlik maaşı almaya hak kazanıp kazanmadıkları bilgisi kendilerine ulaştırılır. İşsizlik maaşları İş-Kur tarafından PTT’ye yatırılır. Başvurusu olumlu sonuçlananlar, her ayın son günü İş-Kur tarafından PTT’ye yatırılan işsizlik maaşlarını alabilirler. Bu süreç, bir sonraki işlerini bulana dek aylık olarak devam edecektir. Yalnız yukarıda belirtmiş olduğumuz 6 ve 10 aylık süreçlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bazı durumlarda işsizlik ödenekleri kesiliyor ve bir daha verilmiyor. Konuda geçen işsizlik maaşı almanın şart ve koşulları hakkında aklınıza takılan soruları aşağıdan sorabilirsiniz. Sormuş olduğunuz tüm bu sorulara en kısa süre içerisinde yanıt bulunmaya çalışılır. Ayrıca sosyal medya üzerinden bizleri anlık olarak takip edebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.