İskonto İştira Kredisi Nedir?

Bankalardan çekilen kredi türlerinden birisi olan İskonto İştira Kredisi Nedir? Yazımızın detaylarında sizlere aktarmaya çalıştık.

İskonto ve iştira kredisi ticari işletmeler tarafından nakit ihtiyaçların karşılandığı bir kredi türü olarak tanımlanır. En büyük işletmelerden en ufak işletmelere kadar ayakta kalabilmek ve çalışmalarını verimli bir şekilde devam ettirebilmek için tüm firmaların nakit ihtiyacı bulunmaktadır. Firmalar nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için devlet destekli krediler ve bankaların sundukları cazip kredi olanaklarından faydalanabilmektedir. Bankaların işletmelere sundukları krediler arasında bulunan İskonto kredileri, senedi veren kişinin banka şubesiyle aynı belediye sınırları içerisinde ikamet etmesi koşuluyla ve henüz vade tarihi gelmemiş olan ticari senetlerin, vade tarihine kadar olan süreye tekabül eden komisyon, faiz ve bunların üzerinden BSMV, KKDF gibi yasal kesintilerin düşülmesi sonrasında kalan bakiyenin banka tarafından müşteriye ödenmesine imkan veren nakdi bir kredi türüdür. Kısaca iskonto kredisi, İskonto edilmiş olan bir senedin ciro ve teslim yoluyla bankaya satılması işlemine denmektedir. İştira Kredisi ise senedi veren kişinin banka şubesiyle aynı belediye sınırları içerisinde oturmaması durumunda verilen kredi türüdür.

İskonto İştira Kredilerinin Özellikleri

İskonto ve iştira kredileri kısaca bankalar tarafından senetlerin satın alınması işlemine verilen isimdir, demiştik. Senetleri satın alırken banka çeşitli kesintiler uygulayarak kalan bakiyeyi müşterisine ödemektedir. Ancak bu kredileri acil nakit ihtiyacı içerisinde olan ve elindeki senedin vadesi gelmediği için bir işlem yapamayan işletmeler için ideal bir imkan sunmaktadırlar. Yaşanacak kayıp göz önüne alınarak, kısa vadede işletmeye rahat nefes aldırılabilir. Bunun yanında bu kredinin kullanımı vergi açısından da kurumlara avantaj sağlamaktadır. Bir sonraki yıla ait olan bir senet yıl içinde elden çıkarıldığında bu senedin vergisinden işletme muaf olacaktır. Bir çok banka ve finans kuruluşu tarafından sunulan bir hizmettir.

Vade Süresi Gelen Senetler Ödenmezse Ne Olur?

Vade süresi gelen senetlerin ödenmemesi durumunda senet sahipleri sorumlu olacaklardır. İskonto ve iştira kredileri ile senedi sizden almış olan banka meydana gelen ödenmeme durumlarında yasal takip ve icra takiplerini kendisi yürütmektedir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.