İşçi Maaşından Kesilen Vergiler

İşçi Maaşından Kesilen Vergiler

İşçi Maaşından Kesilen Vergiler, sayfanın en alt bölümünde maddeler halinde sıralanmıştır.

İşçi Maaşından Kesilen Vergiler

İşçi Maaşından Kesilen Vergiler

Başta özel sektörde istihdam edilen işçiler olmak üzere, devletin bazı kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar da işçi statüsünde yer almaktadır. Çalışma saatleri, fazla mesai, resmi ve normal tatil günleri vb. gibi bazı durumlarda çalıştıkları zaman ek ücret veya ikramiye alarak emeklerinin karşılığı verilebilir. Maaşlarının yanı sıra yaptıkları işte aldıkları ücretler maaş matrahında bir değişiklik yapmasa da, ileri zamanlarda kıdem tazminatının daha yüksek olmasını sağlayabilir.

Kıdem tazminatını yükseltmenin yolları var mı?

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için bir işçi, bir işverenin yanında bir takvim yılı kesintisiz çalışmalı ve çalışmasının karşılığı olan ücreti alması gerekir. Ancak bu ücret işin yapılmasını sağlamak amacı ile değil, işçinin herhangi bir emeğinin karşılığı olarak verilmelidir. Kıdem tazminatı hesaplanırken sadece maaş ücreti baz alınmaz. Maaşa ek olarak başta yemek, gıda, yakacak, çocuk yardımları gibi bir çok kalem bu tazminatın artmasını sağlayacaktır.

Sigorta priminin gerçek ücret üzerinden gösterilmemesi

Sigorta bedelinin düşük olarak gösterilmesi veya işçinin aldığı maaşı ile sigortada görülen ücreti farklı olabilir. İş veren daha düşük sigorta pirimi yatırmak için işçinin maaşını asgari ücretten gösterebilir. İşçi maaşının asgari ücreti karşılığını bankadan kalan kısmını ise elden alır. İş veren böylece daha düşük sigorta bedeli ödemiş olur. Bu durumda işçiler emeklilik ve hak edecekleri tazminatlarında büyük kayıplar yaşayabilirler. Böyle bir durumda yapılacak tek ve en etkili seçenek, işvereni maliyeye şikayet etmek olacaktır. Bu şeklide işçiler haklarını koruma altına alabilirler.

Kamu çalışanlarına özel banka kredileri için Buradan bilgi alabilirsiniz.

İşçi maaşlarını artıran yardımlar kadar maaşlardaki vergi kesintileri de oldukça fazladır. Bu kesintilerin en başında gelir vergisi gelmektedir. Gelir vergisi 2017 yılında işçinin maaşının %15’i olarak belirlenmiştir. Gelir vergisini %07,59 ile damga vergisi takip etmektedir.

Ülkemizdeki asgari ücret üzerindeki vergi dilimlerini, oranlarını ve kesinti miktarlarını aşağıdaki tabloda daha net inceleyebilirsiniz.

İşçi Maaşından Kesilen Vergiler

İşçi Maaşından Kesilen Vergiler

Kesilen Vergiler

(01.01.2017 – 31.12.2017)

  • ASGARİ ÜCRET 1.777,50-TL
  • SSK PRİMİ % 14 248,85-TL
  • İŞSİZLİK SİGORTASI FONU % 1 17,78-TL
  • GELİR VERGİSİ %15 93,32-TL
  • ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ(*) 133,31-TL
  • DAMGA VERGİSİ % 07,59 13,49-TL
  • KESİNTİLER TOPLAMI 373,44-TL
  • NET ASGARİ ÜCRET 1.404.06-TL

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.