İş Bankası Dosya Masrafını Geri Alma

İş bankası dosya masrafını geri alma başvurusu yaparak sizde paranızı iade alabilirsiniz. Türkiye iş bankası aracılığı ile kredi kullanmış olanlar ve “dosya masraflarını nasıl geri alabilirim?” diyenlere özel yazımız! Artık geçmişte kullanmış olduğunuz kredilere ait dosya masraflarını geri alabilirsiniz.

Dosya Masrafını Nasıl Geri Alırım?

Devlet kademesi, banka mağduru vatandaşlar için on (10) yıl geriye dönük dosya masrafları gibi giderlerin geriye alınması için adım attı. Kanun tasarısının yürürlüğe girmesiyle birlikte, bir çok kişi başvuru yapmaya başladı. Bu geçen zaman içerisinde hala haklarını nasıl geri alabilecekleri hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar var. Bu nedenle bugün sizlere kredi dosya masraflarını geri almak hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapacağız.

İş Bankası Dosya Masrafını Nasıl Geri Alırım?

Öncelikle on (10) yıl geriye dönük kredi dosya masraflarınız için Türkiye iş bankası şubelerine başvurun. Başvurunuzu bir dilekçe ile banka memuruna ulaştırın. (Dilekçe örneğini banka memurundan talep ediniz.) Dilekçe içeriğinde, geriye dönük kullanmış olduğunuz kredilere ait belgeleri talep edin. Yani kullanmış olduğunuz kredi sayısı kadar, masrafları içeren belgeyi talep edin. Eğer banka size olumsuz bir cevap verirse, bu defa iş bankası genel müdürlüğüne bir dilekçe ya da mail ile talebinizi bildirin.

Genel müdürlük olumsuz bir geri dönüş yaparsa, şubeye gidin ve kullanmış olduğunuz kredilerin dosya olarak dökümlerini talep edin. Bu dosyaları her banka farklı bir ücret ile müşterilerine sunabiliyor. Ücreti vermekten çekinmeyin çünkü, vereceğiniz bu ücreti’de geri talep etme şansına sahip olacaksınız. Dosya masraflarının belirtilmiş olduğu bu kağıtlar için, bankaya ödemiş olduğunuz ücreti gösterir dekont verilir. (Verilmezse mutlaka talep edin, verilecektir.)

is bankasi dosya masrafi

işbank dosya masrafı

Bu dekont ve T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanınız ile birlikte, ikamet ettiğiniz ilçe kaymakamlık binasına gidin. Kaymakamlık binası içinde bulunan “Tüketici Hakem Heyeti” birimine başvuru yapın. Başvuru sırasında hakem heyetinin bulunduğu birim kapısında dilekçe örnekleri ve belgelerin bir listesi bulunuyor. Bu dilekçeyi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız istenir. Doldurmuş olduğunuz dilekçeyi içeri girip, hakem heyeti memuruna veriniz. Ayrıca banka aracılığı ile dosya masraflarının belirtilmiş olduğu kağıdı ya da kağıtları verin.

Dikkat! Tüm bu belgeleri verirken, bankadan aldığınız belgeler için istenen ücreti gösteren makbuzu vermeyi unutmayın. O ücreti geri alma şansına sahip olduğunuzu belirtmiştik. Bu işlemler sonrası gerekli tüm bilgileri memurdan alacaksınız. Oldukça samimi bir şekilde yardımcı olan hakem heyeti yetkilileri, bu konuda size ücretsiz olarak bilgi sunacaktır.

Dosya Masrafı Mahkemesi Ne Kadar Sürer?

Başvuru yapılan hakem heyetinin ve mahkemenin yoğunluğuna göre, zaman aralığı farklılık gösterebilir. Fakat son zamanlarda ortalama en fazla üç ay gibi sürede çözüme kavuşuyor. Bu mahkeme sonuçları genelde tüketici lehine sonuçlanır. Çünkü eskiden alınan dosya masrafları, çıkan kanuna göre haksız bir şekilde alınmış olarak kabul görebiliyor. Ayrıca “buradan” diğer tüm banka ve finans kuruluşlarına vermiş olduğunuz dosya masraflarınızı nasıl geri alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.