İş Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır

İş Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır

Türkiye iş Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır” bu soruyu soranlar ve bu konu hakkında tüm merak edilenler, detayları ile birlikte bu sayfada! Çeyiz Hesabı evlilik dönemi öncesi birikim yaparak, evlilik döneminde çıkacak masrafları rahatça ödeme imkanı sağlamaktadır. Peki çeyiz hesabı nedir ve çeyiz hesabı şartları nelerdir? Öncelikle Türkiye iş bankası çeyiz hesap özellikleri ve ayrıcalıkları hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapmaya çalışacağız.

is-bankasi-ceyiz-hesabi-nasil-acilirDevlet Destekli Çeyiz Hesabı

TL vadeli mevduat hesabı nitelikli olarak işlem gören devlet destekli Çeyiz hesabı, çok avantajlı faiz oranları ve %20 devlet katkısı ile bugünden birikim yaparak evlilik döneminde sıkıntı yaşamak istemeyenler için müthiş bir fırsattır. Devlet destekli çeyiz hesabını 24 yaşını doldurmamış genç bireyler ve çocukları adına açmak isteyen aileler için, oldukça faydalı bir uygulamadır. İş Bankası Çeyiz Hesabı açmak için 16 Nisan 2016 tarihi itibari ile tüm İş Bankası şubelerinden, 25 Nisan 2016 tarihi ile birlikte iş bankası resmi İnternet şubesinden başvuru yapılabilir.

İş Bankası Çeyiz Hesabı Özellikleri

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi çeyiz hesap TL cinsinden 3, 4 ya da 5 yıl vadeli olarak açılabilir.

 • Çeyiz hesabına sadece T.C. vatandaşı olanlar ve mavi kart sahipleri hesap acilisi yapabilir.
 • 18 yaşından büyük olup çeyiz hesabı açmak isteyenler daha önce hiç evlilik yapmamış olmalı ve 24 yaşını doldurmamış olmalıdır.
 • 18 yaşından küçük olan kişiler için ise veli/vasi tarafından artırılabilir.
 • Devlet destekli çeyiz hesabı bir kişi için yalnızca bir defa açılır.
 • Evlenmeyi hayal eden çiftlerin her biri ayrı, ayrı olacak şekilde çeyiz hesabı açtırabilir ve devlet desteğinden yararlanabilir.
 • Düzenli ödeme periyodları olan aylık ya da 3 aylık ödeme tercihleri, her 12 aylık dönem başlarında değiştirilebilir.
 • Çeyiz hesabı açılışında yatırılan tutar ilk talimat olarak değerlendirmeye alınır.

Kanun ve yönetmelikte belirtilmiş olduğu gibi kişinin devlet katkısından yararlanma şansına sahip olabilmesi için, aşağıda yazılı şartları yerine getirmiş olması gerekir.

 • Evlilik tarihi öncesi en az 3 yıl boyunca Devlet destekli çeyiz hesabı’na düzenli olarak ödeme yapmış olması gerekir.
 • Çekim hakkı ve düzenli ödemenin aksatılmamasına yönelik yönetmeliğin 5. Maddesinin dördüncü, beşinci ve altıncı fıkralarında belirtilen şartlardan her hangi birini ihlal etmemesi gerekiyor.
 • 27 yaş sınırını doldurmadan önce ilk evliliğini yapması gerekiyor.
 • Evliliğin müteakip 6 ay içinde uluslararası aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair 5490 sayılı nüfus hizmetleri kanunu’nun 44. Maddesi gereği ilçe nüfus müdürlüğünden alacağı belge ile birlikte Türkiye iş bankası şubelerine başvurmaları yeterli olacaktır.

isbank-ceyiz-hesap-nasil-acarimDevlet destekli çeyiz hesabı hakkında verilen kanun ve yönetmeliğe buralardan ulaşma şansına sahipsiniz. Bugün bir çok kişinin sormuş olduğu “Devlet katkılı çeyiz hesabı nasıl açılır” sorusunun cevabını, Türkiye iş bankası çeyiz hesabı nasıl açarım?” Diyenler ile birleştirip vermiş bulunuyoruz. Umarız vermiş olduğumuz bu bilgiler işinize yarar ve bu konuyu iş bankası’nın duyuru yapmış olduğu Bu sayfadan kaynak alarak yayınladık.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.