İpotekli Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kredi çekmek isteyenlerin teminat olarak taşınmazlarına ipotekli kredi veren bankalar hangileridir? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. İpotek belirli bir taşınmazın bankaya teminat olarak verilerek kredi çekilmesi işlemine verilen addır. Kullanmış olduğunuz kredi vadelerinin ödemesi bitene kadar, sahip olduğunuz taşınmazın üzerine ipotek koyulur ve bu taşınmazı krediyi tamamlanmadan satmanız engellenir. Eğer kredi taksitlerinizi ödemezseniz, banka tarafından taşınmaza el koyularak kalan kredi taksitlerinin ödenmesi yoluna gidilir.

Bankalar Neden İpotek Koyar?

Bankalardan kredi çekebilmek için kişiler tarafından verilen ipoteğin birkaç tane sebebi bulunmaktadır. Bunların birincisi çekilmek istenen kredi tutarı için kişinin gelirinin yeterli olmamasıdır. Bankalar tarafından talep ettiğiniz tutar, gelirinizle karşılaştırıldıktan sonra eğer istenen limitlerde değilse krediniz reddedilir. Böyle bir durumda siz ait olan bir taşınmazı teminat göstererek ipotekli kredi kullanabilirsiniz. Gelirinizle birlikte verdiğiniz ipotek sayesinde istediğiniz krediyi kolayca çekme şansına sahip olabilirsiniz. Bundan başka kredi notunuzun düşük olması da bankanın sizden kefil veya ipotek istemesinin sebepleri arasında yer almaktadır.

Kredi notu düşük olan kişilere kredi veren bankalar bulunmakla birlikte, genellikle kredi notunuz düşükse kredi talebiniz reddedilecektir. Banka kredi notunuzu bir takım işlemlerle yükseltmeniz söz konusudur. Ancak hızlı bir düşüş gösteren kredi notu aynı hızda yükselmeyecek olduğundan, kredi notunuzu yükseltmek biraz zaman alacaktır. Altı ay gibi bir zaman diliminde yükselen kredi notunu beklemeye tahammülünüz yoksa ve acil olarak paraya ihtiyacınız varsa ipotek göstererek kredi kullanabilirsiniz.

İpotekli Kredinin Şartları Nelerdir?

İpotekli kredi kullandığınızda banka tarafından sahip olduğunuz taşınmaza ekspertiz uygulanır. Genellikle çekebileceğiniz kredi tutarı ekspertizin belirlediği taşınmaz bedelinin yarısı kadardır. Bazı bankalarda bu oran yukarı doğru çıkarken, bazı bankalarda aşağı doğru inebilmektedir. Sahip olduğunuz taşınmazın yarı fiyatı kadar krediyi çekebileceğiniz ipotekli kredilerde yüksek miktarlarda kredi çekme olanağına sahip olursunuz.

İpotekli Kredi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

İpotekli kredi alabilmek için gerekli olan evraklar;

  • İpotek konulacak malın tapusu
  • Nüfus cüzdanı
  • Gelir belgesi gibi evraklar’dır.

İpotekle Kredi Veren Bankalar

Türkiye’de bulunan hemen tüm bankalar ipotekli kredi seçeneğini müşterilerine sunmaktadır. Bankalar için önemli olan husus kredi geri ödemelerini garanti altına almaktır. İpotekle’nen taşınmazla birlikte kredi geri ödemeleri banka tarafından garanti altına alınmış olur. “İpotekle hizmet veren finans kuruluşları” içerikli konumuz sonrası, diğer kategorileri inceleyebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.