İmza Sirküsü Nasıl Alınır? Ücretleri Kaç Para?

İmza sirküsü (imza beyannamesi); resmi işlemler yapılması için yetkili kişinin imza örneklerinin yer almış olduğu belge türüdür. Maddi ve manevi her türlü önemli işlemler için büyük bir öneme sahiptir. Kurumları temsil eden kişi ya da kişilere ait bir imza sirküsü mutlaka vardır. Bu belge içeriği birden fazla yetkiyi gösterecektir. Gösterilen bu özellik ve yetkiler, kişinin bilgisi dahilinde olan tüm işlemler için geçerli olacaktır. Bu evrak içerisinde bulunan ibareler şu şekildedir;

imza sirkuleri

  • Yetkiliye ait birden fazla imza örnekleri.
  • Noter onayı.
  • Sirküsü bulunan yetkilinin, yapılacak işlemlerle ilgili yetkisinin bulunduğunu gösterir ibareler yer alır.

İmza Sirküsü Ne İşe Yarar?

İmza sirküsü, özellikle ticari faaliyetlerde önemli bir yere sahiptir. Yetkili kişi ya da kişilerin atmış olduğu imzaların, hukuki bir değere sahip olmasını sağlıyor. Ayrıca yine yetkili kişi ya da kişileri, yasal güvenlik altına alır.

 

imza sirkusu nedir

Sahte imza ve dolandırıcıların yoğun olarak faaliyet gösterdiği bir devir yaşıyoruz. Bu belge, zararlı kişilerin firmanız ya da sizin adınıza sahte işlem yapmaması için önemli bir evraktır. Yine sahtekarlar tarafından adınıza kayıtlı şirketin ya da sizin adınıza yapılan sahte işlemleri, en hızlı şekilde bertaraf edilmesi için kullanılır.

Sahte İmza Kullanarak Neler Yapılır?

  1. Sahte imza kullanarak sizin adınıza şirket açma teşebbüsünde bulunulabilir.
  2. Kira sözleşmesi ve bu gibi hizmet sözleşmelerine imza atılabilir.
  3. Gayrimenkul (araç, konut, arsa, vb.) ürünlerinin alım veya satımı için imza atılmaya çalışılabilir.

İmza Sirküsü Nasıl Alınır ve Nerede Kullanılır?

İmza sirküsünün kullanım amacı ve amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Bir firma ya da şirkete ait belge sahteciliği yapılmasının önüne geçmek,
  2. Yine bu şirket menfaatlerini tehlikeye düşürecek belge veya evraklar için imza atılmasının önüne geçmek,
  3. Şirket yönetim ve yetkisini elinde bulunduran kişi ya da kişilerin varlığını göstermek.

İmza Sirküsü Nerden Alınır ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

İmza sirküsü almak isteyen kişiler, kendilerine en yakın noterliği seçebilirler. Bu belge noter üzerinden alınır ve bu işlem ortalama on (10) dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Bu belgeyi almak için gereken evraklar; kimlik belgesi, şirkete ait vergi levhası ve firmanın kayıtlı olduğu ticaret sicil gazetesi yeterli olacaktır. Belgeyi almak için bir kaç kağıda imza atmanız gerekecektir. Atmış olunan imzalar ve aşağıda belirtmiş olduğumuz ücretleri ödedikten hemen sonra imza beyannamesi kağıdını alır ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

imza sirkusu fiyatlari

www.kredibanka.org

İmza Sirküsü Almak Kaç Para?

Notere imza sirküsü almak için ödenecek ücret, gereken a4 kağıdı harcamasına göre farklılık gösterebilir. Şu an için ortalama ödenen para miktarı 60 lira ile 80 lira arasında değişiklik göstermektedir. Notere giderken yanınızda minimum 150-200 lira olması, sizin menfaatinize olacaktır. Bu ücretler gerekmiyor olsa bile yanınızda olması faydalı olacaktır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.