İMKB Ne Demek? Görevleri ve Anlamı Nedir?

İMKB yeni adını Borsa İstanbul olarak değiştirdi! İMKB’nin yeni kısa ismi ise BİST olarak geçiyor. Dilerseniz İMKB’nin faaliyetleri ve görevlerini kısaca gözden geçirelim.

İMKB Ne Demek? Anlamı Nedir?

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kısaca İMKB olarak bilinmektedir. 26 Aralık 1985 yılında kurulmuş olan İstanbul menkul kıymetler borsasının görevlerinin bazıları şu şekildedir;

 • devlet tahvilleri,
 • özel sektör tahvilleri,
 • hazine bonoları
 • uluslararası menkul kıymetlerin alım ve satım işlemleri ile ilgilenmekte olan kurumdur.

İMKB yönetim kurulu tarafından yönetiliyor. Yönetim kurulunun almış olduğu kararlar doğrultusunda hareket eder ve gerekli kararları alır. Yönetim kurulu hakkında merak ettiğiniz isimleri, aşağıdaki yorum yapma özelliği üzerinden sorabilirsiniz.

imkb nedir

İMKB Görevleri Nelerdir

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından yürütülen başlıca görevler şunlardır;

 • Borsada meydana gelmekte olan olağan dışı durumlarda mevzuatın vermekte olduğu yetkiler doğrultusunda gerekli tedbirleri almak.
 • Borsa üzerinden yapılmakta olan alım ve satım işlemlerini serbest rekabet şartları içerisinde düzenli olarak yürütülmesini sağlamak.
 • Borsa pazarlarında yapılmakta olan işlemler sonucu toplam işlem fiyatları üzerinden hesaplama yaparak seans bitimi sonrası bunları ilan etmek.
 • Borsa’nın çalışma saatlerini ve çalışma günlerini belirleyerek borsa bülteninde ilan etmek.
 • Kanuni tüm zorunluluklar yerine getirilerek kambiyo, para ve kıymetli madenler ile ilgili olarak piyasalar açmak.
 • Menkul kıymetlerin borsa kotuna alınması ile ilgili tüm başvuru işlemlerini gerçekleştirmek, başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak.

İMKB piyasası iki ana piyasadan oluşmaktadır. Bu piyasa faaliyetleri ve görevleri şu şekildedir;

 • İMKB Hisse Senetleri Piyasası: İMKB hisse senetleri piyasasında Ulusal Pazar, İkinci Ulusal Pazar, Yeni Ekonomi Pazarı ve Gözaltı Pazarı olmak üzere 4 sürekli pazar yer alır.
 • İMKB Tahvil Ve Bono Piyasası: İMKB hisse senetleri piyasasında Kesin Alım Satım Pazarı, Repo-Ters Repo Pazarı ve Gayrimenkul Sertifikaları Pazarı olmak üzere 3 sürekli pazar yer almaktadır.

İMKB piyasası pazarlarında hisse senedi, devlet tahvili ve sermaye piyasası kurulu (SPK) tarafından menkul kıymet olarak kabul edilmekte olan ve piyasa üzerinde ortaklık ve alacak hakkı veren yatırım araçlarının tümü işlem görmektedir.

İMKB Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

İMKB başvuru işlemleri sırasında borsaya sunulmakta olan belgelerin hazırlanmasında kullanılan dil İngilizce olur. Kotasyon veya pazara kabul başvurusu yapılırken istenilen belgeler hazırlanarak bir dilekçe ile başvuru yapılır. Başvuru ya da ortaklığın özelliğine göre borsa tarafından ilave bilgi veya belge istenebilir. Evrakları tamamladıktan sonra başvuru yapılması gerekiyor. Ancak borsa başkanlığı başvurusu için istenmekte olan belgelerden bazılarını, başvurusu yapılan menkul kıymetin niteliği dikkate alınarak istenmeyebilir.

İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) hakkında merak ettiğiniz soruları bizimle paylaşabilirsiniz. Dilerseniz bizleri sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip ederek, güncel konulara anında ulaşabilirsiniz. Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımız üzerinden, sürekli olarak paylaşımla yapıyoruz. Yapmış olduğumuz paylaşımları takip ederek, sayfamızı sürekli olarak ziyaret edebilirsiniz. Kredi banka ana sayfasını ziyaret ederek, bu gibi bir çok bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.