İkinci El Taşıt Garantisi

2. El taşıt garantisi hakkında bilginiz var mı? İkinci el otomobil satan oto galerileri, artık garanti kapsamına alınan araçları satıyor. Hemen başvuru gerçekleştirerek, garanti kapsamı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dövizdeki yükselişe paralel olarak 0 kilometre taşıtlara ciddi oranda zam geldi. Bunun neticesi olarak ikinci el piyasası hareket kazandı. Ancak söz konusu olan ikinci el oto olunca satın alındıktan sonra yaşanabilecek problemler, kötü niyetli galericilerin arızalı araç satması gibi durumlardan dolayı vatandaşlar temkinli yaklaşıyor. Devlet bu duruma el atarak ikinci el araç piyasasındaki sorunların önüne geçecek bir uygulamaya imza attı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından alınan son karara göre 2 el motorlu kara taşıtı satışları yapan işletmelere, taşıta ait Motor ve Şanzıman gibi bazı Parçaları için satış tarihinden, belirli bir süreye kadar ikinci el taşıt garantisi zorunluluğu getiriyor. Uygulama hakkında garanti süresi, hangi yedek parçalar için garanti zorunluluğu olacağı gibi ayrıntıların belirlenmesi adına sektör temsilcileriyle temaslarda bulunuluyor. Vatandaşın mağduriyeti önlenirken işletmelerin durumları da gözetiliyor.

Otomobil Galerilerinin Garantisi Neleri Kapsıyor?

Motorlu taşıtların ana aksamlarına ait motor, şanzıman gibi parçalar için verilmiş olan garantinin, Km (kilometre) veya süre (yıl, ay) bazlı olacağı kaydediliyor. Garanti süresi otomobil yaşı ve diğer özellikleri göz önüne alınarak belirlenecek. Bildiğiniz gibi ikinci el otomobil satışı hemen herkesin yapabildiği bir iş alanıdır. Serbest piyasa olduğu için kişiler bireysel olarak da araçlarını satabiliyor. Fakat galericiler bu durumdan memnun değil. Galericilerin bu memnuniyetsizliğini gidermek için devlet yetki belgesi getiriyor. Dolayısıyla artık yetki belgesine sahip olmayan kişiler ikinci el araç satışı yapamayacak.

Düzenleme sadece bununla sınırlı değil. Satılacak araçlar için tanıtım belgesi düzenlenmesi ve ekspertiz raporu alınması isteniyor. Bu rapor alım-satım işlemlerinde alıcıya teslim edilecek. Bu şekilde arızalı olarak satılan araçlar, alıcıya bildirilmiş olacak.

İkinci El Taşıt Garantisi

İkinci El Taşıt Garantisi

Bu uygulamayla alakalı detaylı olarak garanti kapsamı nedir sorusunun cevabı ilerleyen günlerde netlik kazanacak. Söz konusu uygulamayla ilgili yönetmelik taslağı oluşturuldu. Mevcut olarak siyaset gündemin de yaşanan yoğunluk nedeniyle, önümüzdeki günlerde düzenlemenin çıkması bekleniyor. Kısa süre içerisinde konu Başbakanlığa gidecek.

Bu düzenleme ile birlikte, Motorlu taşıt alım – satım sektörü için daha kaliteli ve sağlıklı bir ticaret ortamı sağlanacak. İkinci el piyasasında güvenilir bir ticaret ortamı oluşturulmuş olacak ve vatandaşların şimdiye kadar yaşadığı problemlerin önüne geçilmiş olacak. İkinci el taşıt garantisi kapsamında bilgiler sunmaya çalıştık.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.