İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur

İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Ülkemizde kredi kullananlar arasında en çok merak edilen sorulardan biri de ”İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur” olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur

İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur

Bankalar tarafında çeşitli ihtiyaçları karşılamak için verilen ihtiyaç kredilerinde en önemli madde, geri ödemelerini alabilmek olacaktır. Bu nedenle kredi vermeden önce detaylı incelemeler yapan bankalar, krediyi kullandıktan sonra kişinin başına gelebilecek negatif durumlar için, özellikle riskli gördüğü durumlar mevcutsa çeşitli önlemler almaktadır. İhtiyaç kredisi çekenler ister genç olsun, ister belli bir yaşın üzerinde olsunlar baka tarafından hayat sigortası yapılma zorunluluğuyla karşı karşıya kalırlar. Birçok kişi tarafından bu sigorta ekstra masraf yapmak anlamına gelmekte ve bu duruma itiraz ederek hayat sigortası yapılmaması için bankaları ikna etmeye çalışılmaktadır. Ancak hayat sigortası yaptırmak mirasçılara borç yükü bırakmamak için oldukça önemli bir işlemdir.

İhtiyaç Kredisi Çeken Kişinin Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

İhtiyaç kredisi çeken kişinin vefat etmesi halinde hayat sigortası bulunmuyorsa, kalan kredi borcu için mirasçılarına gidilir. Mirasçılarından talep edilen kredi borçları eğer ödenemiyor ise, reddi miras yapılarak, kredi borcunu ödemekten kurtulmak mümkündür. Ancak reddi miras yapılması halinde mirasçılar ölmüş olan yakınlarının kredi borçlarından kurtulmakla birlikte, ölen kişinin taşınır ve taşınmaz tüm mal varlığından da vazgeçilmiş olurlar. Ödenmesi gereken borç tutarı kalan mirastan daha fazlaysa mirasçıların reddi miras yapmaları en doğru seçenektir.

İhtiyaç Kredisi Çeken Kişinin Hayat Sigortası Varsa Ne Olur?

İhtiyaç kredisi çeken kişinin vefat etmesi halinde hayat sigortası varsa, bu durumda borç hayat sigortası tarafından karşılanacaktır. İhtiyaç kredileri alınırken hayat sigortası yapılmasının temel amacı, krediyi çeken kişinin vefatı halinde kredi tutarının sigorta şirketi tarafından ödenebilmesi olacaktır. Bununla beraber hayat sigortası çekilen kredi tutarının tamamını kapsadığı için kredi çeken kişinin vefatıyla birlikte o güne kadar ödenmiş olan tüm kredi taksitleri sigorta şirketi tarafından borçlunun mirasçılarına ödenmektedir. Ödenmemiş olan bölümlerde yine sigorta şirketi tarafından bankaya ödenerek borcun tamamı tahsil edilmektedir. Kredi çeken herkesin hayat sigortası yaptırması kendisi için önemli olmasa da mirasçılarını borç yükü altında bırakmamak için önemli bir uygulamadır.

”İhtiyaç için kredi kullanan biri ölürse ne olur?” ya da ”Kredi çektim ölürsem ne olur?” sorusuna cevap vermeye çalıştık. Krediler hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşmak için, lütfen kategorimizi inceleyiniz. Bizi takipte kalmaya lütfen devam ediniz. KrediBanka.Org

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.