İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur

Bireysel ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi kullanan kişi ölürse ne olur biliyor musunuz? Detayları incelemek için aşağıda verilen bilgilere göz gezdirebilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir kısım olursa, en alta yazabilirsiniz. Kredi banka ekibi olarak, en kısa süre içerisinde yanıt vermeye çalışacağız.

Bankalar tarafında çeşitli ihtiyaçları karşılamak için verilen ihtiyaç kredilerinde en önemli madde, geri ödemelerini alabilmek olacaktır. Bu nedenle kredi vermeden önce detaylı incelemeler yapan bankalar, krediyi kullandıktan sonra kişinin başına gelebilecek negatif durumlar için, özellikle riskli gördüğü durumlar mevcutsa çeşitli önlemler almaktadır.

Bu tip bankacılık hizmetleri kullananlar ister genç ister belli bir yaşın üzerinde olsun, baka tarafından hayat sigortası yapılması isteniyor. Birçok kişi tarafından bu sigorta ekstra masraf yapmak anlamına gelmekte ve bu duruma itiraz ederek hayat sigortası yapılmaması için bankaları ikna etmeye çalışılmaktadır. Ancak hayat sigortası yaptırmak mirasçılara borç yükü bırakmamak için oldukça önemli bir işlemdir.

Kredi Çekenin Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

İhtiyaç kredisi çeken kişinin vefat etmesi halinde hayat sigortası bulunmuyorsa, kalan kredi borcu için mirasçılarına gidilir. Mirasçılarından talep edilen kredi borçları eğer ödenemiyor ise, reddi miras yapılarak, kredi borcunu ödemekten kurtulmak mümkündür. Ancak reddi miras yapılması halinde mirasçılar ölmüş olan yakınlarının kredi borçlarından kurtulmakla birlikte, ölen kişinin taşınır ve taşınmaz tüm mal varlığından da vazgeçilmiş olurlar. Ödenmesi gereken borç tutarı kalan mirastan daha fazlaysa mirasçıların reddi miras yapmaları en doğru seçenektir.

Hayat Sigortası Var Olanların Durumu

İhtiyaç kredisi çeken kişinin vefat etmesi halinde hayat sigortası varsa, bu durumda borç hayat sigortası tarafından karşılanacaktır. İhtiyaç kredileri alınırken hayat sigortası yapılmasının temel amacı, krediyi çeken kişinin vefatı halinde kredi tutarının sigorta şirketi tarafından ödenebilmesi olacaktır. Bununla beraber hayat sigortası çekilen kredi tutarının tamamını kapsadığı için kredi çeken kişinin vefatıyla birlikte o güne kadar ödenmiş olan tüm kredi taksitleri sigorta şirketi tarafından borçlunun mirasçılarına ödenmektedir.

Ödenmemiş olan bölümlerde yine sigorta şirketi tarafından bankaya ödenerek borcun tamamı tahsil edilmektedir. Kredi çeken herkesin hayat sigortası yaptırması kendisi için önemli olmasa da mirasçılarını borç yükü altında bırakmamak için önemli bir uygulamadır.

İhtiyaç için kredi kullanan biri ölürse ne olur?” ya da “kredi çektikten sonra ölürsem ne olur?” sorusuna cevap vermeye çalıştık. Krediler hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşmak için, lütfen kategorimizi inceleyiniz. Bizi takipte kalmaya lütfen devam ediniz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.