İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

İcralık olanlara kredi veren bankalar, icra takibi olan kişilerin en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bankalardan veya farklı bir yerden alınan para, mal ve hizmetlerin ödemelerinin yapılmaması sonucu kişilere icra işlemi başlatılabilir.

Bankalardan kullanılan kredi ve kredi kartı ürünlerinin geri ödemelerinin 3 ay boyunca yapılmaması halinde, banka tarafından yasal işlem başlatılır. Bu doğrultuda kişilere gönderilen ihtarname süresi içerisinde borcun ödenmemesi durumunda banka icra yoluyla parayı tahsil etmek üzere harekete geçer. İcra davası açılmış olan kişiler merkez bankasına bildirilirler.

Merkez bankası bu kişiler için borçlu olduklarına, ödeme zorluğu çektiklerine, ödemesi gereken borçları olmasına rağmen ödemediklerine dair şerh koyar. Merkez bankasının koyduğu bu şerhe kara liste denilir. Merkez bankası tarafından kara listeye alınan kişiler ihtiyaç, konut, taşıt kredisi gibi kredilerden faydalanamadıkları gibi kredi kartı da alamazlar. Bu durumda icralık oldum kredi alabilir miyim? sorusunun cevabı, icralık olan kişilere bankalar tarafından kredi verilmemektedir, olacaktır.

Kara Listede Olana Kredi

Kara listeden çıkabilmek için icra borcunun kapatılması gerekmektedir. İcraya verilmiş olan borçlarınız için bankalarla veya borçlu olduğunuz kurumla anlaşma sağlayarak taksitlendirme yaptırabilirsiniz. Kara listeye girmiş olan bir kişi ne yazık ki 5 yıl süresince bu listede kalacaktır. Borcunuz ödenmiş olsa dahi riskli müşteri kategorisinde yer alacağınız için 5 yıl süresince kredi ve kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanmanız mümkün değildir. Ancak bazı bankalar 3 yılın sonunda borcunu ödemiş olan icra takibindeki kişilere kredi ve kredi kartı kullanma imkanı sunmaktadır.

İcra Takibinde Olanlara Teminatlı Kredi

İcra takibine girmiş olan kişiler borçlarını ödedikleri takdirde kara listede olmalarına rağmen bankalar tarafından teminat göstermeleri karşılığında kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanabilirler. Teminatlı kredi kartı ürünlerinde kredi kartı tutarının bankaya teminat olarak yatırılması gerekmektedir. Teminatlı kredi çekme işlemlerinde ise bankalar ev, arsa, dükkan gibi taşınmazlara ipotek karşılığında icralık olanlara kredi sağlayabilmektedir. İcra geldi kredi alabilir miyim? diye soran kişiler eğer icralık borçlarını kapatır ve teminat gösterebilirlerse kredi alabilirler.

İcralık oldum kredi alabilir miyim sorularının karşılığı olarak görülmese’de, bir nebze bilgi paylaşım yapmaya çalıştık. Lütfen bu konu hakkında aklınızda biriken tüm bilgileri bizimle paylaşınız. Bizimle paylaşacağınız tüm bilgileri uzmanlarımız detaylı bir şekilde inceleyip, takipçilerimiz ile paylaşacaktır. Ayrıca diğer banka kredileri hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz krediler kategorimizi incelemenizi önemle tavsiye ederim. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.