İcra İtirazı Nasıl Yapılır

İcra İtirazı Nasıl Yapılır

“İcra itirazı nasıl yapılır?” Sorusunun cevabı bu sayfada! Bankalardan alınan kredi ve kredi kartı borç ödemelerinin yapılamaması ve daha birçok nedene bağlı olarak kişiler icralık olabiliyor. Tüketici toplumun getirisi olarak bütçe düşünülmeden yapılan harcamalar nedeniyle, günümüzde her geçen gün İcra Müdürlüğü bürolarında icra dosya sayısı artmaktadır. Bu noktada kişilerin aklına ”İcra itirazı nasıl yapılır veya itiraz edebilir miyim” sorusu gelebilir. Hakkınızda başlatılan icra takiplerinde, ödeme emrine 1 hafta içinde itiraz etme hakkınız vardır. İcra takip işlemlerinde yapılacak olan itirazlar, icranın türüne göre değişmektedir.

İcra İtirazı Nasıl Yapılır

İcra İtirazı Nasıl Yapılır

İlamsız İcra Takiplerine Nasıl İtiraz Edilir

İtirazlar İcra Müdürlüğü’ne yapılır. Kişiye icra tebligatı geldikten sonra itiraz hakkı için 7 günlük süre verilmektedir. İcraya itiraz süresi aşılır yani süresi dolarsa, yapacaklarınız geçersiz sayılabilecektir. Bu nedenle hakkınızı kaybetmemek adına bu süreye uymanız önemlidir. Bu işlemlerde tam olarak neye itiraz ettiğinizi belirtmeniz gerekiyor. Örneğin faiz, faize oranına, borca gibi. Borcun tamamına itiraz edebileceğiniz gibi bir kısmına da edebilirsiniz. Yapacağınız itirazın ardından hakkınızdaki icra takip işlemi duracak ve konu icra Mahkemeleri tarafından görülecektir. Eğer itirazınız haksız görülürse, karşı taraf dilerse size %20 icra inkar tazminatı açabilir. Bu nedenle işlemi haklı olduğunuz durumlar için kullanmanız gerekir.

İlamlı İcra Takiplerine İtiraz Etme

Hakkınızda açılan ilamlı icralara itiraz etme hakkınız bulunuyor. Bu durumlarda süre daha kısa olup 5 gündür. Bu işlemi dava şeklinde yapabilirsiniz. İtiraz edebileceğiniz alanlar sınırlıdır. Örneğin bedelin yanlış hesaplanması, faizin yanlış hesaplanması gibi. İlamsız takiplerde olduğu gibi itiraz sonrası takip durmaz. Takibin durması için mahkemeye başvurarak tedbir kararı çıkarmanız gerekir.

İcra İtirazı Nasıl Yapılır

İcra İtirazı Nasıl Yapılır

Kira Borcundan Dolayı İcra Takiplerine Nasıl İtiraz Edilir

Kişi tebligatı aldıktan sonra 1 hafta içinde itiraz etmelidir. Bunu nasıl yapabilirim diyecek olursanız, dilekçeyle durumu izah edip İcra Müdürlüğü’ne yapabilirsiniz. İlamsız ile benzer şekilde olup eğer aylık kiraya itiraz edilecekse, net bir şekilde dilekçede belirtilmesi gerekir. Net bir şekilde aylık kira ücretine itiraz edilmezse bu ücreti kabul ettiğiniz varsayılır. Bu yüzden açıkça belirtilmesi önemlidir. Ardından haklı olmanız durumunda itirazınız kabul edilir. Bu süre zarfında takip işlemi durdurulur. İcra itirazı nasıl yapılır başlıklı konumuzu paylaşmaya çalıştık, dilerseniz icralık olanlara kredi veren bankalar konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.