IBAN Numarası ile İsme Havale

IBAN numarası ile isme havale yapmak isteyen herkesin, yazımızı dikkatle okumasını tavsiye ederiz.

İban numarası ile isme havale yapmak için, önce işlemi yapacağımız hizmet noktasına karar vermeliyiz. Bu hizmeti alabileceğiniz bir çok hizmet noktaları olduğunu ve neredeyse hepsi ile aynı yöntem sonucu isme havale yapma imkanına sahip olduğunuzu bilmenizi isteriz. Aşağıda merak edenler için örnek olarak “İbanla İsme Havale” işlemi kurgulanmış olacaktır.

IBAN Numarası ile İsme Nasıl Havale Yapılır?

Kadir (Gönderici) Garanti bankası maaş hesabı aracılığı ile Ecrin’in (Alıcı) hesabına para gönderecek. Bu işlemi yaparken Garanti bankası cep şubesi uygulamasını kullanacak ve iban numarası ile Ecrin’in ismine havale işlemi yapacak.

Örnek: Kadir Garanti bankası cep şubesine giriş yapar ve Para Transferi işlem menüsüne tıklar. Ardından karşısına çıkan hesaplara “maaş hesabı” (Göndermek istediği hesap) olan hesabı işaretler. Hesabı belirledikten sonra karşısına bir çok para gönderme işlem seçeneği çıkan Kadir “Havale” seçeneğini işaretler.

Ondan sonra karşısına “IBAN No” ya da “Hesap No” seçenekleri belirebilir. Şayet 2 seçenek çıkarsa “IBAN numarası” olanını işaretler ve bu kısma Ecrin’in IBAN Numarasını yazar. Bu rakamları yazmanın ardından, ad ve soyad kutucuklarını doldurulur. En son olarak ise, gönderilmek istenen para miktarı ilgili kısma yazılır. Ardından tüm bilgiler kontrol edilir. Şayet bilgiler doğru ve eksiksiz ise, “Onay” butonuna basarak havale işlemi tamamlanmış olunur.

İsime Havale Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsme havale yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; kutucuklara girilen bilgileri işlemi onaylamadan önce, tekrar kontrol etmek olacaktır. Yani girilen IBAN Numarası, adı, soyadı ve gönderilmek istenen tutarı tekrar kontrol ederek, zamandan ve oluşacak diğer problemlerden kurtulmuş olunur.

ibanla-isme-havale

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bilgi ve anlatımlar tamamen örnek amaçlı verilmiştir. Dilediğiniz herhangi bir noktada bizlere soru sorabilirsiniz. Ayrıca transfer işlemi yaparken, lütfen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmiş olmasına özen gösteriniz. Banka ve finans kuruluşları üzerinden, karşı tarafın adına yapılacak transfer işlemleri, ortalama 5 dakika sürer.

Zaman kavramı, mesai saatleri ve transfer yapılan günler için geçerlidir. Transfer veya aktarım saatleri dışında yapılan işlemler, bir sonraki ilk iş günü ve saatine denk gelecektir. Bu duruma ise “ileri tarihli EFT talimatı” denmektedir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.