İban Numarasıyla Para Gönderme

inanma İban numarasıyla para gönderme işlemi hakkında sorulan sorulara bugün hep birlikte cevap olmaya çalışalım.

İban Numarasıyla Nasıl Para Gönderilir?

  • Tüm bankalar, müşterilerinin para transferine konu olacak hesapları için İban numarası üretmiş durumdadır ve bu iban numaralarını müşterisine bildirir.
  • Parayı alacak olan kişiler (ALICI) kendi hesaplarına ait İban numarasını, parayı gönderecek olan kişiye (GÖNDERİCİ) bildirmelidir.
  • Gönderici kişinin, para gönderme emrini kendi bankasına verdiği sırada alıcının  iban numarasını da belirtmesi gerekir.
  • Gönderen kişinin bankası bu iban numarasını doğrular ve ardından alıcının iban numarasına para transfer işlemini gerçekleştirir.

İbanla Para Gönderme İşlemi

Daha farklı anlatmak gerekirse; para transfer işlemi yapmak için önce para göndereceğiniz kişinin iban numarasını bilmeliyiz.

Örneğin; Kadir, Kerem’e yapacağı 100 TL’lik para transferi için Garanti bankası İnternet şubesini kullanır. Garanti İnternet şubesi girişi yaptıktan sonra “Para Transferi” menüsünü takip ederek, İban ile para gönderme seçeneğini kullanır. Bu seçeneği tercih ettikten sonra sorulacak bir kaç basit soruyu cevaplar ve gönderilmesini istediği tutarı ilgili alana girer. Kerem’in İban numarasını iban no yazan ya da iban için gerekli alana yazar. Ardından girmiş olduğu tüm bilgileri, özellikle Kerem’in iban numarasını kontrol eder ve onay butonuna basarak İban numarasıyla para gönderme işlemini tamamlamış olur.

Bu arada para gönderme işlemi yapmış olduğunuz kişinin, iban numarasını kontrol etmenizin önemini vurgulamak istiyoruz. İban numaraları fazlaca rakamlardan oluştuğu için, bazı kişiler hızlı yazar ve yanlış bir rakam girilmesi durumunda, farklı bir banka müşterisinin hesabına para gidebilir. Bu nedenle iban numarasını yazdıktan sonra tekrar kontrol etmeyi unutmamanızı önemle tavsiye ederiz.

iban no sorgula

iban numarası sorgulama

IBAN No Faydaları

İban numaralarının amacı bankalardaki her bir müşterinin hesap numarasını Uluslararası düzeyde tanımlamak suretiyle, para transfer işlemlerinin güvenli ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. IBAN kullanılmaz ise, hesap numaraları için belli bir standart olmadığından numaranın doğru olduğundan emin olunamamaktadır. Hatalı olarak yazılan hesap numarası sonucu ise, para transfer işlemi gerçekleşmeyecek ya da yanlış hesaba gönderilecektir. Böyle bir durumun ortaya çıkması sonucunda, hatayı düzeltmek zaman alacak ve ek maliyetler doğuracaktır. Fakat IBAN ile hesap numaraları ISO 131616 no standardına göre, uygun formatta düzenlenmiş olması ve bankalar tarafından özel bir şifreleme şifreleme algoritması aracılığı ile doğruluğu kontrol edilmiş olması zorunlu olduğu için, para transfer işlemleri için söz konusu olacak hatalar en az seviyeye indirilmektedir.

İbanla para gönderme işlemi hakkında sormak istediğiniz her türlü soruyu, yorum yapma ya da iletişim butonu ile sorabilirsiniz. https://www.kredibanka.org/iban-numarasi-bankamatik-kartinin-neresinde/ başlıklı yazımızı dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

8 yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.