İban Numarasıyla Para Gönderme

inanma İban numarasıyla para gönderme işlemi hakkında sorulan sorulara bugün hep birlikte cevap olmaya çalışalım.

İban Numarasıyla Nasıl Para Gönderilir?

 • Tüm bankalar, müşterilerinin para transferine konu olacak hesapları için İban numarası üretmiş durumdadır ve bu iban numaralarını müşterisine bildirir.
 • Parayı alacak olan kişiler (ALICI) kendi hesaplarına ait İban numarasını, parayı gönderecek olan kişiye (GÖNDERİCİ) bildirmelidir.
 • Gönderici kişinin, para gönderme emrini kendi bankasına verdiği sırada alıcının  iban numarasını da belirtmesi gerekir.
 • Gönderen kişinin bankası bu iban numarasını doğrular ve ardından alıcının iban numarasına para transfer işlemini gerçekleştirir.

İbanla Para Gönderme İşlemi

Daha farklı anlatmak gerekirse; para transfer işlemi yapmak için önce para göndereceğiniz kişinin iban numarasını bilmeliyiz.

Örneğin; Kadir, Kerem’e yapacağı 100 TL’lik para transferi için Garanti bankası İnternet şubesini kullanır. Garanti İnternet şubesi girişi yaptıktan sonra “Para Transferi” menüsünü takip ederek, İban ile para gönderme seçeneğini kullanır. Bu seçeneği tercih ettikten sonra sorulacak bir kaç basit soruyu cevaplar ve gönderilmesini istediği tutarı ilgili alana girer. Kerem’in İban numarasını iban no yazan ya da iban için gerekli alana yazar. Ardından girmiş olduğu tüm bilgileri, özellikle Kerem’in iban numarasını kontrol eder ve onay butonuna basarak İban numarasıyla para gönderme işlemini tamamlamış olur.

Bu arada para gönderme işlemi yapmış olduğunuz kişinin, iban numarasını kontrol etmenizin önemini vurgulamak istiyoruz. İban numaraları fazlaca rakamlardan oluştuğu için, bazı kişiler hızlı yazar ve yanlış bir rakam girilmesi durumunda, farklı bir banka müşterisinin hesabına para gidebilir. Bu nedenle iban numarasını yazdıktan sonra tekrar kontrol etmeyi unutmamanızı önemle tavsiye ederiz.

iban no sorgula

iban numarası sorgulama

IBAN No Faydaları

İban numaralarının amacı bankalardaki her bir müşterinin hesap numarasını Uluslararası düzeyde tanımlamak suretiyle, para transfer işlemlerinin güvenli ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. IBAN kullanılmaz ise, hesap numaraları için belli bir standart olmadığından numaranın doğru olduğundan emin olunamamaktadır. Hatalı olarak yazılan hesap numarası sonucu ise, para transfer işlemi gerçekleşmeyecek ya da yanlış hesaba gönderilecektir. Böyle bir durumun ortaya çıkması sonucunda, hatayı düzeltmek zaman alacak ve ek maliyetler doğuracaktır. Fakat IBAN ile hesap numaraları ISO 131616 no standardına göre, uygun formatta düzenlenmiş olması ve bankalar tarafından özel bir şifreleme şifreleme algoritması aracılığı ile doğruluğu kontrol edilmiş olması zorunlu olduğu için, para transfer işlemleri için söz konusu olacak hatalar en az seviyeye indirilmektedir.

İbanla para gönderme işlemi hakkında sormak istediğiniz her türlü soruyu, yorum yapma ya da iletişim butonu ile sorabilirsiniz. https://www.kredibanka.org/iban-numarasi-bankamatik-kartinin-neresinde/ başlıklı yazımızı dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

8 yorum

 1. cengiz

  1 Şubat 2018 at 14:42

  ben ptt den iban no ile yapi kredi hesabima para gonderiyorum her hangi bir ucret aliniyormu

  • KREDİ NOTU

   2 Şubat 2018 at 17:28

   Evet sizden farklı bir kuruluşa para transferi yaptığınız için ufak bir ücret alınacaktır. Fakat bu durum, sizin PTT’de almış olduğunuz pozisyona göre değişebilir. Yani maaş hesabı herhangi bir kuruluşta olan kişilere bazen ücretsiz işlem yapma imkanı tanınıyor.

   Bu durumda yapmanız gereken işlemler şu şekilde olacaktır; Para transfer işleminizi İnternet veya mobil uygulama üzerinden yapın. Bu işlemi yaparken belirlediğiniz (alıcı) hesap veya iban numarası bilgilerini doğru bir şekilde giriniz. Hesap bilgilerini ve göndereceğiniz para miktarını girdikten hemen sonra işlemi tamamla menüsünün bulunduğu sayfada sizden talep edilecek ”işlem ücreti veya komisyon tutarı” adı altında bir döküm çıkacaktır. Belirtilen bu miktar ”ibanla para gönderme işlem ücreti” olarak talep edilecektir. Şayet ”işlem ücreti” yazan yerde sıfır rakamı görürseniz, o zaman herhangi bir ücret talep edilmiyor demektir.

  • ENES

   29 Ağustos 2019 at 23:04

   Ben sizin iban numaranızı öğrenmek istiyorum bankanın

   • KREDİ NOTU

    11 Eylül 2019 at 21:05

    Merhaba bizim iban numaramız yoktur. Olsa bile biz size sadece bu konular hakkında detaylı sunum yapma amaçlı bilgiler paylaşıyoruz. Lütfen konuyu detaylı bir şekilde inceleyip, size yarar bilgileri alınız. Teşekkür eder, saygılar sunarız.

 2. Sibel Guvenc

  11 Eylül 2018 at 13:35

  İng Babaeski şubesinden ing kartal şubesindeki hesaba para yatırıldığın da ücret alınıyor mu?

  • KREDİ NOTU

   11 Eylül 2018 at 13:58

   Bu işlem havale işlemi olarak ele alınır. Bu nedenle aynı banka şubeleri arasında yapılan “para transferleri” için herhangi bir ücret alınmıyor. Yinede işlemi yaparken kontrol etmenizi öneririm.

 3. Ebrar

  23 Eylül 2018 at 13:19

  Arkadaşımın iban numarası elimde ve ona para göndericem atm den ama ibana gönder diye bir yer yok atm de başka hesaba para gönderi seçiyorum bu yüzden hesap numarasını soruyor, iban numarasından hesap numarasını bulabilir miyim yada atmden iban numarasına nasıl para gönderirim (kartsız)

 4. Ceylan

  19 Aralık 2019 at 09:13

  İyi günler . Atm den para gönderilirken hesap numarasından sonra şube kodu istiyorlar . ben hesabımı yozgattan açtırdım oranın şube kodu var bende . ama ankarada yasıyorum suan. Para gönderilirken Yozgatın sube kodunu versem daha sonra ankaradan herhangi bir atm den çekebilirmiyim parayı ?
  Yoksa yozgattan mı cekebilirim sadece

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.