İban Numarası Sorgulama

Banka ve finans kuruluşları tarafından, müşterinin isteğine göre açılan “banka hesapları” vardır. Bu hesap numaralarının da her birine, özel olarak tahsis edilen “iban numaraları” var. Bu rakamlar özel yani herhangi bir benzeri yoktur. Rakamları kullanarak yapılan “para transfer” işlemleri, oldukça güvenli ve hızlı yapılabilir. Peki “IBAN numarası nereden ve nasıl öğrenilir?” Biliyor musunuz?

Avrupa’da uzun yıllardır kullanılan iban numaraları, 2005 yılından bu yana ülke çapında kullanılmaya başlamıştır. Bu sayısal rakamlar, bir çok bankacılık işlemini kolayca yapılmasını sağlar. Ayrıca para transfer işlemleri, daha düşük maliyetli olarak yapma şansı sunuluyor. Şahsımıza ait sayısal değerleri öğrenmek için bir çok yöntem var. Dilerseniz, hemen bu yöntemleri sıralayalım.

iban numarasi sorgulama

iban numarası sorgulama

İnternet’ten İban Numarası Öğrenme

Dikkat! Bu ayrıntıları lütfen dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Sorgulama yöntemleri arasında en hızlı ve kolay olanı “iban numarasını, internet’ten öğrenme” yöntemi olacaktır. Çünkü İnternet’ten öğrenirken, hiç vakit kaybetmez ve şubeye gitme gibi bir zorunluluk yaşanmaz. Bu nedenle öncelikli olarak İnternet üzerinden sorgulama işlemi yapılması, emin olunmaz ise şubeye gidilmesi yeterli olacaktır. Ayrıca bir diğer yöntemde telefon bankacılığı, mobil uygulama veya İnternet şubesine giriş yaparak öğrenmek olacaktır. Aslında yine ilk başta bahsetmiş olduğumuz gibi İnternet üzerinden kolay öğreniliyor. Dilerseniz hemen konuya geçelim ve sorgulama yöntemlerini tek tek açıklayalım.

İbanı Hesap Numarasından Hesaplama Yöntemi

İnternet Şubesine Giriş Yaparak Hesaplama

İnternet bankacılığı hizmet sayfasına giriş yaparak, ibanı ve hesap numarasını anında öğrenme şansı var. Yöntemleri izleyin;

  • İnternet şubesine giriş yapın.
  • Hesaplarım, hesaplar veya hesap yazılı, hesapların olduğu menüye giriş yapın.
  • Burada görmüş olduğunuz hesaplarınız arasından, iban numarasını öğrenmek istediğiniz hesabı seçin.
  • Bu hesabı seçtikten sonra karşımıza hesapla ilgili dokümanların olduğu sayfa gelecek,
  • Bu sayfa üzerinde “iban no” olarak altta “TR” ile başlayan rakamı göreceksiniz.

Bankalar genelde bu rakamları renkli ve vurgulu olarak belirtir. Bu nedenle hesaplama yapmak, çok fazla zaman harcatmaz.

Mobil Uygulamalar En Kolay Yöntem Olabilir

Yine yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm adımları, mobil uygulama üzerinden sürdürün. Aynı İnternet şubesi gibi burada da “hesaplarım” menüsü içerisinde bulacaksınız. Lütfen doğru hesaba giriş yaptığınızdan emin olunuz.

İban No Sorgulama Araçları

Sorgulama araçları son günlerde en çok kullanılan yöntem olarak dikkat çekiyorlar. Öncelikle iban numarası sorgulama işlemi yaparken müşteriden hesap numarası ve şube kodu istenir. Genelde bu iki soru hariç bir soru sorulmaz. (Bu durum bankalara göre farklılık gösterebilir) Müşteri no ve şube kodu girildikten sonra “sorgula” tuşuna basınız. Sorgulama tuşuna bastıktan hemen sonra talep ettiğiniz işlem araştırması başlar. Ortalama 10 saniye ile 1 dakika arası süren bir araştırma sonrası iban no öğrenme işlemi tamamlanır. İşlem tamamlandıktan sonra iban numarasını otomatik olarak göreceksiniz.

Yukarı da bahsetmiş olduğumuz gibi bu numaralar 24 rakamdan oluşur ve başında “TR” kodu vardır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki soru haricinde herhangi bir soru sorulursa, müşteri danışmanı konu hakkında bilgi alabileceginiz en doğru merci olacaktır. Yine hizmet almış olduğunuz bankanın müşteri hizmetleri telefon numaralarını arayıp, “iban numaramı öğrenmek istiyorum” diye bir çünkü kurmanız yeterli olacaktır.

iban numarasi sorgulama

iban numarası sorgulama

Şubeden Iban No Sorgulama

Bahsedilen işlemler sizin için uygun değilse, lütfen size en yakın banka şubesine gidiniz. Şubeye gidip müşteri temsilcisine “iban numaramı sorgulamak” istiyorum demeniz yeterli olacaktır. Müşteri danışmanı konuya çözüm bulmak için sizden T.C. kimlik numarası veya kimlik belgesi isteyecektir. İstenecek kimlik belgesi, hesabın size ait olduğunu onaylamak için istenecektir. Bu bilgiye en hızlı ve kolayca ulaşmak için İnternet veya telefon bankacılığı hizmet alanlarını kullanabilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları aşağıdan bizlere sorunuz. Uzman kadromuz ile sorularınıza en kısa süre içerisinde yanıt bulunmaya çalışacağız. Merkez bankası tarafından verilen bilgileri burada bulabilirsiniz.

Türkiye’nin IBAN Kodu Kaç?

Türkiye için belirlenmiş iban kodu “TR” olarak kullanılmaktadır. Bir banka müşterisine para transferi yaparken, bizim “TR” yazmamıza gerek yoktur. Sistem otomatik olarak TR’den sonra gelecek rakamları sizden ister. Bu iban numarasını girdikten sonra alıcının adı, soyadı ve gönderilmek istenen tutarı girmek yeterli olacaktır. İban numarası sorgulama veya öğrenme işlemi nasıl yapılır? Hemen ona geçelim. Bu konumuzun ardından ibanla para gönderme başlıklı sayfamıza göz atınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.