Hesaptan iban Numarası Sorgulama

İban Numarası Ne İşe Yarar?

Avrupa’da uzun yıllardır kullanılan iban numarası sorgulama, 2005 yılından bu yana ülkemiz genelinde kullanılmaya başlamıştır. İban numarasıyla bir çok bankacılık işlemi kolayca yapılır ve bu banka işlemleri için düşük maliyet harcanır. İban numaraları, ”iban nedir?” sayfasında detaylı olarak açıklamış olduğumuz gibi 24 rakamdan oluşur. Türkiye için belirlenmiş iban kodu “TR” olarak kullanılmaktadır. Bir banka müşterisine para transferi yaparken, bizim ”TR” yazmamıza gerek yoktur. Sistem otomatik olarak TR’den sonra gelecek rakamları sizden ister. Bu iban numarasını girdikten sonra alıcının adı, soyadı ve gönderilmek istenen tutarı girmek yeterli olacaktır. İban numarası sorgulama veya öğrenme işlemi nasıl yapılır? Hemen ona geçelim. Bu konumuzun ardından ibanla para gönderme başlıklı sayfamıza göz atınız.

iban numarasi sorgulama

iban numarası sorgulama

İban Numarası Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Dikkat! Bu ayrıntıları lütfen dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Öncelikle iban numarasını öğrenmek için bir kaç farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerin en basiti “İnternet’ten iban numarası öğrenmek” olacaktır. Çünkü İnternet’ten öğrenirken, hiç vakit kaybetmez ve şubeye gitme gibi bir derdimiz olmaz. Bu nedenle öncelikli olarak İnternet üzerinden sorgulama işlemi yapılması, emin olunmaz ise şubeye gidilmesi öneriliyor. Ayrıca bir diğer yöntemde telefon bankacılığı, mobil uygulama veya İnternet şubesine giriş yaparak öğrenmek olacaktır. Aslında yine ilk başta bahsetmiş olduğumuz gibi İnternet üzerinden kolay öğreniliyor. Dilerseniz hemen konuya geçelim ve sorgulama yöntemlerini tek, tek açıklayalım.

Hesaptan iban Numarası Sorgulama Yöntemleri

İnternet Şubesinden Öğrenme

İnternet bankacılığı hizmet sayfasına giriş yaparak, iban ve hesap numarasını anında öğrenme şansınız var. Yöntemleri izleyin;

  • İnternet şubesine giriş yapın.
  • Hesaplarım, hesaplar veya hesap yazılı, hesapların olduğu menüye giriş yapın.
  • Burada görmüş olduğunuz hesaplarınız arasından, iban numarasını öğrenmek istediğiniz hesabı seçin.
  • Bu hesabı seçtikten sonra karşımıza hesapla ilgili dokümanların olduğu sayfa gelecek,
  • Bu sayfa üzerinde “iban no” olarak altta “TR” ile başlayan rakamı göreceksiniz.

Bankalar genelde bu rakamları renkli ve vurgulu olarak belirtir. Bu nedenle bulmanız çok zaman almayacaktır.

Mobil Uygulamadan İban Öğrenme

Yine yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm adımları, mobil uygulama üzerinden sürdürün. Aynı İnternet şubesi gibi burada da “hesaplarım” menüsü içerisinde bulacaksınız. Lütfen doğru hesaba giriş yaptığınızdan emin olunuz.

İban No Sorgulama Araçları

Sorgulama araçları son günlerde en çok kullanılan yöntem olarak dikkat çekiyorlar. Öncelikle iban numarası sorgulama işlemi yaparken müşteriden hesap numarası ve şube kodu istenir. Genelde bu iki soru hariç bir soru sorulmaz. (Bu durum bankalara göre farklılık gösterebilir) Müşteri no ve şube kodu girildikten sonra “sorgula” tuşuna basınız. Sorgulama tuşuna bastıktan hemen sonra talep ettiğiniz işlem araştırması başlar. Ortalama 10 saniye ile 1 dakika arası süren bir araştırma sonrası iban no öğrenme işlemi tamamlanır. İşlem tamamlandıktan sonra iban numarasını otomatik olarak göreceksiniz.

Yukarı da bahsetmiş olduğumuz gibi bu numaralar 24 rakamdan oluşur ve başında “TR” kodu vardır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki soru haricinde herhangi bir soru sorulursa, müşteri danışmanı konu hakkında bilgi alabileceginiz en doğru merci olacaktır. Yine hizmet almış olduğunuz bankanın müşteri hizmetleri telefon numaralarını arayıp, “iban numaramı öğrenmek istiyorum” diye bir çünkü kurmanız yeterli olacaktır.

iban numarasi sorgulama

iban numarası sorgulama

Şubeden Iban No Sorgulama

Bahsedilen işlemler sizin için uygun değilse, lütfen size en yakın banka şubesine gidiniz. Şubeye gidip müşteri temsilcisine “iban numaramı sorgulamak” istiyorum demeniz yeterli olacaktır. Müşteri danışmanı konuya çözüm bulmak için sizden T.C. kimlik numarası veya kimlik belgesi isteyecektir. İstenecek kimlik belgesi, hesabın size ait olduğunu onaylamak için istenecektir. Bu bilgiye en hızlı ve kolayca ulaşmak için İnternet veya telefon bankacılığı hizmet alanlarını kullanabilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları aşağıdan bizlere sorunuz. Uzman kadromuz ile sorularınıza en kısa süre içerisinde yanıt bulunmaya çalışacağız. Merkez bankası tarafından verilen bilgileri burada bulabilirsiniz.

Hesaptan iban Numarası Sorgulama
5 (100%) 3 oy
Merhaba ben kadir. Kredi notu öğrenme ismi ile sizlerle sürekli olarak buluşuyorum. Kredibanka.org adresini 2015 yılında hayata geçirdim ve finansal konularda bir çok bilgi paylaştım. Özellikle bankaların kredi ve kredi kartı hizmetleri için başvuru şartları ve özel kampanyalarını sizlerle paylaştım. Bu paylaşımlarım arasında çok beğeni alanlar ve sürekli paylaşılanlar oldu. Tüm bunlar için öncelikle herkese çok teşekkür ederim. Ekonomik ve finansal bilgiler paylaşmaya devam edeceğim.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir