İban Numarası Nedir?

İban Numarası Nedir?

iban numarası nedir?: Ülkeler arası yapılan para transfer işlemlerini daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapmak için geliştirilmiş hesap numaralarıdır. Uzun ismi “International Bank Account Number (IBAN)” uluslararası banka numarası olarak bilinmektedir.  İban numaraları şu an için 33 Avrupa ülkesinde aktif olarak kullanılmaktadır. Bu rakamların oluşturulmasının en büyük sebebi, bankalar arası yapılan para transfer işlemlerinin daha düşük maliyetler ile yapılmasını sağlamak amacı taşımaktadır. Bu rakamlar sayesinde bankalar arası yapılan para transferleri, daha düşük maliyetli, hızlı ve güvenli yapılmaktadır. Bu rakamların yazılmasından sonra bir çok banka ve finans kuruluşu, şube kodu ve hesap numarası gibi bilgiler istemiyor.

iban numarası nedir

İban numarası sorgulama

İban No Ne Demek ve Faydaları Nelerdir?

  • İban numaraları, Avrupa ülkelerinde faaliyet yürüten banka ve finans kuruluşları arasında yapılan para transferlerini hızlı ve güvenli kılar. Bu rakamlar aracılığı ile gerçekleştirilen para transfer işlemlerinde yaşanacak gecikme ve hataları engellemek amaçlı yürürlüğe konulmuştur.
  • IBAN numarası; Gönderici hesabından, alıcının hesabına eskiye nazaran çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde geçmektedir. Hayata kazandırılan bu rakamlar, para transfer işlemlerinde yaşanan bekleme süresini ve ek maliyetleri ortadan kaldırıyor.
  • Şu an için ülkelere ve bankalara göre hesap numaralarına ait şekil ve uzunluklar farklılık göstermektedir. Örneğin hesap numaralarının belirlenmiş bir hesap standart oranı olmadığı için doğruluğundan emin olamamaktadır. Bu nedenle farklı bir ülke ya da bankaya para transfer işlemi yapan kişiler, kişiye bağlı olan hesap ve şube kodundan emin olamayabiliyor.
iban numarası nedir

iban numarası nedir

IBAN uygulamasını kullanan ülkelerde faaliyet yürüten bankalar, hesap numaralarının her biri için hesap sahibine özel iban numarası belirler ve bildirir. Tüm ülkeler ve finans kuruluşlarında belirli standart rakamlara sahiptir. İban numarasının içerisinde özel bir şifreleme algoritması tarafından sağlanan, 2 basamaklı “Kontrol Rakamı” bulunur. Bu nedenle farklı bir ülke ya da bankaya para transfer işlemi yapan kişinin sahip olduğu IBAN numarasını kontrol etmek basit bir hal alır. Kişi para transfer işlemi yapacağı zaman gönderen banka, para alıcı bankaya transfer edilmeden önce kontrol etmektedir. Yapılan kontroller sonrası iban numarası yanlış ise gönderilmek istenen para, karşı bankaya gönderilmez. Bu nedenle çok basit bir şekilde yanlış işlemin önüne geçilmiş olunur.

Bankanın size özel belirlemiş olduğu bu rakamları öğrenmek için ”iban numarası sorgulama” başlıklı yazımızı gözden geçirmeniz yeterli olacaktır. Sayfamızda bir çok bilgiye aynı anda ulaşabileceksiniz. Bugün sizlere “İban numarası nedir?” başlıklı yazımızı yayımladık. İçerik hakkında yapacağınız tüm görüş ve önerilerinizi titizlikle inceliyor ve takipçilerimiz ile anında paylaşıyoruz. Bu nedenle tüm bilgi ve paylaşımlarınızı bizimle irtibata geçerek ya da yorum bırakarak paylaşmanızı rica ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.