IBAN Numarası Kaç Rakam Olur? İban No Kaç Haneli?

IBAN numarasının kaç rakam olduğunu merak edenler, hemen “IBAN hesaplama” kutusunu kullanabilir. Bu sayede hem iban numarası öğrenilir, hemde kaç sayıdan oluştuğu görüntülenir. Sadece kaç sayıdan oluştuğunu merak ediyorsanız hemen belirtelim.

IBAN Numaraları Kaç Rakamdan Oluşuyor?

iban no kac haneli

Belirtmiş olduğumuz görsel üzerinden de görüldüğü üzere “IBAN numaraları yirmialtı (26) haneden” oluşur. Dikkat! Sadece rakam olarak bakıldığı zaman “IBAN numaraları yirmidört (24) rakamdan” oluşur.

iban kac rakam

IBAN Numaralarının Hane ve Rakam Sayısı Kaç?

IBAN no hane ve rakam sayıları farklıdır. Farklı olmasının başlıca nedenleri aşağıda belirtilmiştir. Bireysel numaranızı öğrenmek için buraya tıklayınız.

Hane sayısı ne demek?

Hane sayısı: Bir banka müşterisi veya hesap numarasına tanımlanan iban numaralarına ait kutucuklar vardır. Bu kutucukları, üstte verilen resim sayesinde görebilirsiniz. 26 hane olmasının başlıca nedeni, her ülke için belirlenen “ülke kodları” olmaktadır. Türkiye’nin iban no ülke kodu “TR” olmaktadır. Rakamların başına yerleştirilmiş olan ülke kodları, otomatik olarak yerleştirilir. Bize sadece geriye kalan “sayısal numaraları” girmek kalır. Bu numaraların adeti altta belirtilmiştir.

Para nasıl gönderilir?

IBAN’lar Kaç Sayıdan Oluşmuştur?

IBAN rakamları: Hane sayısının tersine “24 rakamdan” oluşmaktadır. Hane sayısına “TR” ibaresi eklenirken, iban numaraları sadece rakamdan oluşur. Bunun asıl nedeni ise, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi “TR” ibaresinin, otomatik olarak eklenmiş olmasıdır. Biz sadece, 24 rakamdan oluşan “iban no” bilgilerini giriyoruz.

Kredi veya banka kartından bu rakamları öğrenmek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır. Ayrıca aşağıda bulunan kutuya, aklınıza takılan soruları yazabilirsiniz. Sorulan tüm sorulara en kısa sürede cevap verilmeye çalışılır. Bizi sosyal medya üzerinden takip ederek, bir çok bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

Farklı banka veya müşteri hesaplarına para transferi yapmak için gereken bu numaraların ne olduğunu öğrenmek için “ne demek” başlıklı sayfaya bakınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.