Hibe Kredi Nasıl Alırım

Hibe Kredi Nasıl Alırım

Devlet tarafından sunulan ve KOSGEB tarafından verilen hibe kredi nasıl alırım?

Bu para miktarları iş yeri açmak isteyen ya da işini büyütmek isteyen kişiler için ideal bütçelerdir. KOSGEB aracılığı ile hibe kredi alabilmek için aranan ilk şart, yine bu kurumun düzenlemiş olduğu Girişimcilik Eğitimi’ne katılmış olmak ve bu eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazanmış olmaktır. Daha önce 72 saat olan bu program, 2016 yılı itibariyle 32 saat gibi oldukça kısa bir süreye düşürülmüştür. Kurumun vermiş olduğu hibeler, iş yeri kurmak isteyenleri desteklemek amacını taşımaktadır. Bu nedenle para alabilmek için işinizi kurmanız ve tüm harcamalarınızı faturalar karşılığında ispat edebiliyor olmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra sunduğunuz iş planının kabul edilmesi halinde para ister nakit olarak size, isterseniz iş yaptığınız firmalara ödeniyor. Sağlanan miktar toplam harcamalarınızın erkek girişimcilerde % 70, kadınlarda ise % 90 oranında gerçekleştirilebiliyor. Verilen bu oranlar, bölgelere göre ve cinsiyete göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kredi Limitleri

2016 yılı itibarı ile KOSGEB tarafından verilen kredi miktarı 30 bin liradan, 50 bin Türk lirasına çıkarılmış olmaktadır. Bu rakamın yanı sıra, isteyen kişilere 100 bin liraya kadar Faizsiz Kredi olanağı da sunulmaktadır.

Hibe Kredi Nasıl Alırım

Hibe Kredi Nasıl Alırım

Hangi Sektörler Hibe Kredi Alabilir

KOSGEB bir çok sektöre bu olanağı sunabilmektedir. Bu olanağa sahip olabilecek güncel sektörlere kurumun resmi İnternet adresinde bulunan listeden kolayca ulaşabileceğiniz gibi, bazı sektörleri sizlerle paylaşabilme olanağına sahibiz. Bazı sektörler şu şekildedir;

  • Emlak büroları
  • Muhasebecilik
  • Araç hizmetleri
  • Hayvancılık yapmak isteyenlere büyük ve küçük baş hayvan alımları
  • Otobüs firması kurmak isteyenlere otobüs alımları
  • Rent-a Car (Oto kiralama) açmak isteyenlere

araç alım kredisi gibi alanlarda hibe KOSGEB tarafından verilmemektedir. Ayrıca Dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde de teknolojiye oldukça büyük önem verilmektedir. Kurum tarafından sunulan maddi imkanlara sahip olmak, teknoloji ve bilişim sistemi gibi sektörler içerisinde olanlar için oldukça kolay olacak gibi görünüyor.

                                                 KOSGEB Hangi Giderleri Karşılar

 

Hibe Kredi Nasıl Alırım

Hibe Kredi Nasıl Alırım

KOSGEB tarafından verilen iş yeri açma desteği yanında, kurum yurt dışı gezileri ile fuar araştırması benzeri giderlerin % 50’sini ve 20 ay boyunca aylık 1000 liraya kadar bir tutarda 4 yıllık üniversite mezunu personelin maaşının % 50’sini karşılayabilmektedir.

 

 

Hibe Krediler Denetlemeye Tabii Midir?

Alınan kredi sonrasında destek alan girişimciler KOSGEB yetkilileri tarafından 3 yıl boyunca denetime tabii tutulur. 3 yıl süresinde normal şartlarla işletmenizi kapatamazsınız. Ancak iflas ve benzeri olağan üstü durumlar bu kurala dahil değildir. Fakat iflas ve benzeri durumlarda işletmenin kapatılması, yetkili kişi adına pek olumlu bir tablo olmayacaktır. KOSGEB bu süre zarfından girişimcinin kötü bir davranışını, örneğin hibe krediyle alınan malzemenin satılması ya da kötü kullanımı gibi durumları tespit ederse, verilen tüm kredi tutarı faizi ile birlikte girişimciden geri alınır. Bu nedenle kurumun kişiye vermiş olduğu para miktarı ile alınan tüm malzeme ve ürünleri düzenli kullanmak, önemle korumak ve dikkat etmek önemli bir diğer husustur. ”Hibe Kredi Nasıl Alınır” içerikli konu hakkında sormak istediğiniz tüm konuları, lütfen aşağıda bulunan kutucuğa yazarak bizlere belirtiniz. Sizlere ekonomi, finans ve bankacılık hakkında bilgiler vermekten gurur duyuyoruz. KrediBanka.Org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.