HGS Cezaları Hangi Bankalara Yatırılır

HGS Cezaları Hangi Bankalara Yatırılır

Ücretli geçiş sistemi HGS cezaları hangi bankalara yatırılır? Yazımızın detaylarında öğrenebilirsiniz. Daha önce HGS işlemi yapmış olan kişilerin, HGS Bakiye Sorgulama işlemi yapma konusunda bilgi alabilmeleri için ilgili sayfamızı ziyaret etmelerini öneririz.

HGS Cezaları Hangi Bankalara Yatırılır

HGS Cezaları Hangi Bankalara Yatırılır

Köprüler ve otoyollarda kullanılan HGS sistemi 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Öncesinde kullanılan KGS sisteminin yerine getirilen HGS sistemi Kara yolları ve PTT’nin ortak yürüttüğü bir çalışmadır. Trafiği hızlandırmak amacıyla kullanıma giren HGS, OGS’den farklı olarak çipli bir kart olarak satılmaktadır. OGS’ye göre ilk alımda daha uygun bir fiyata sahip olan HGS sisteminde kaçak geçiş yapıldığında herhangi bir uyarı gelmemektedir. HGS gişesinden yapılan kaçak geçiş, eğer bir hafta içerisinde ödenirse herhangi bir cezai işlem uygulaması yapılmamaktadır. Ancak bu sürenin aşılması halinde araç cezai işleme tabii tutulmaktadır.

HGS Kaçak Geçiş Cezaları

HGS sisteminde kartı olmayanların veya kartı olmasına rağmen içerisinde bakiye bulunmayanların köprü veya otoban gişelerinden geçiş yapmaları halinde ceza uygulanmaktadır. HGS yönetmeliğine göre geçiş ücretli olduğu halde ücret ödemeyen araçlar, o güzergahın en uzun mesafesindeki geçiş ücretinin on katı tutarında idari para cezasına çarptırılırlar. Ücret ödemeden geçiş yapılan tarihten 7 gün içerisinde ödemesiz geçiş yapan aracın plakası Ana Kontrol merkezine bildirilirse, bu hesaptan ceza uygulanmadan geçiş ücreti tahsil edilir. Bu tarihten sonra cezai işlem uygulamasına gidilir. Geçiş yapan aracın geçiş ücreti ve ceza tutarının ödemesinden araç ruhsat sahibi sorumludur. Bu kişinin vefat etmesi durumunda ücret mirasçılarından talep edilir. İdari para cezası tebliğ tarihinden sonra 1 ay içerisinde ödenir. Bu sürede ödenmeyen idari para cezalarının vergi dairesi tarafından takibi sağlanır. HGS Kaçak geçiş için oluşan para cezası ödenmeden araç satış işlemi gerçekleştirilemez.

HGS Cezaları Hangi Bankalara Yatırılabilir?

Kolay satın alınabilen bir uygulama sunan HGS sisteminde kaçak geçiş cezalarını da rahat bir biçimde ödeyebilirsiniz. HGS ceza ödemeleri araç sahibinin anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla yapılabileceği gibi PTT şubeleri aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. HGS ceza ödemelerinde araç sahipleri diğer cezalarda olduğu gibi Vergi Dairesiyle temasa geçme zorunda kalmaz. Araç sahipleri 7 gün içerisinde HGS sistemine para yükledikleri takdirde cezaya maruz kalmadan HGS ödemelerini gerçekleştirebilirler. Ancak bu sürenin aşılması halinde ceza bedelini ruhsatınız ve kimliğinizle birlikte gideceğiniz banka şubesine ödeyebilirsiniz.

HGS Cezaları Hangi Bankalara Yatırılır

HGS Cezaları Hangi Bankalara Yatırılır

HGS köprü ve otoyol kaçak geçiş cezaları hangi bankalara yatırılır içerikli yazımızı, bilgi paylaşımı amaçlı yayımladık. Bu konu hakkında detaylı bilgileri, ilgili banka, Kara Yolları ve PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.