HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan HGS başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun cevabı için hazırladığımız yazımızda, HGS hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ücretli otoyol ve köprü geçişleri ilk başta gişelerde bulunan memurlar tarafından ücretin tahsil edilmesi yoluyla alınmaktaydı. Bu sistemin artan trafiğe karşı oldukça yavaş olmasından ötürü ilk başta OGS sistemi geliştirilmiştir. Sadece satın alanların kullanıldığı bu sistemle birlikte gişeden para alma süreci de bir süre devam etmiştir. Sistemin hızlandırılması için önce gişe sistemi KGS’ye döndürülmüş, ancak bu sistemde yüklemelerin gişe memurları tarafından yapılması büyük bir fark yaratmadığı için 17 Eylül 2012 tarihi itibariyle KGS sistemi yerini HGS sistemine bırakmıştır. PTT ve Kara yollarının birlikte oluşturduğu bu proje kapsamında yavaş ilerleyen trafiğin hızlandırılması amaçlanmaktadır. HGS sistemiyle birlikte devam eden OGS sisteminde bazı farklar bulunmaktadır.

HGS ve OGS Arasındaki Farklar

İster HGS kullanın, ister OGS tüm ücretli otoyollarda ve köprü geçişlerinde ödenen ücret aynıdır. HGS’nin ilk çıktığı zamanlarda OGS ücretlerine indirim uygulanmaktaydı, ancak bu indirim zaman içerisinde kaldırılarak iki geçiş sisteminin fiyatları aynı seviyeye gelmiştir. HGS ve OGS arasındaki en büyük fark ilk alım esnasında gerçekleşmektedir. OGS sitemi PTT ve anlaşmalı bankalardan alınabiliyor ve yaklaşık olarak 40 ila 60 lira civarında bir fiyata temin edilebiliyor. Bir cihaz almış olduğunuz için bu cihazın bir geçerlilik ömrü mevcut ve arızalanma olanağı da bulunuyor. HGS sisteminde ise alacağınız etiketin fiyatı 5 lira ve HGS kart almanız 15 lira gibi bir tutara mal oluyor. HGS sistemine PTT ve bankalar tarafından temin edilebiliyor.

HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

HGS başvurusu yapabilmek için birçok yolunuz bulunmaktadır. Araç ruhsatınız, TC kimliğinizle birlikte PTT şubelerine başvuru yaptığınız anda HGS kary veya HGS etiketinizi satın alabilirsiniz. İş Bankası veya Garanti Bankası aracılığıyla da HGS satın almanız mümkündür. İş Bankası kredi kartınız bulunuyorsa internet üzerinden ücretsiz olarak HGS başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu sistemde HGS’niz kargo ile evinize gönderilmektedir. PTT’den alım yaptığınızda HGS etikete 5 lira ve HGS karta 15 lira ödemeniz gerekmektedir. Bankalar HGS etiketi bedava temin etmektedirler. Ancak bankalardan HGS etiketi almanız halinde içerisinde 30 liralık bakiye yükleme zorunluluğu bulunmaktadır.

HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yazımızda gereken bilgileri aldıysanız HGS Cezalarını hangi bankalara yatırılır ya da HGS Bakiye Sorgulama başlıklı yazılarımızı incelemenizi tavsiy ederiz. HGS Başvurusu yapmak istiyorum diyenlere yönelik hazırlanmış olunan bu yazı, tamamen bilgi paylaşımına yönelik olarak hazırlanmıştır. Detaylı bilgileri en yakın PTT Şubesi ya da banka şubeleri gibi hizmet noktalarından alabilirsiniz. Bizi takip ederek desteklerinizi esirgemediğiniz için teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. KrediBanka.Org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.