HGS Almak Kaç Para?

HGS Almak Kaç Para?

Ücretli köprü ve otoyol geçişlerinde kullanılan ”HGS almak kaç para?” sorusu, otomatik geçiş sistemi satın almak isteyenlerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Özellikle şehirler arası seyahat eden ve seyahatlerinden ücretli otobanları kullanan kişiler için önemli bir unsur haline gelmektedir. Ayrıca İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan kişiler için önemli bir sistem olan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) 17 Eylül 2012 tarihinden beri kullanılmaktadır. Ücretli otoyol geçişleri önceleri gişe memurlarının bilet kesmesiyle sağlanırken, OGS ( Otomatik Geçiş Sistemi) ile birlikte trafikte yaşanan sıkışmaların önlenmesi için gereken adımlar atılmıştır. Ancak gişelerden bilet kesilmesi uygulaması bir anda kaldırılmamış, OGS sistemiyle birlikte belirli bir süre etkin olmayı sürdürmüştür. Kademeli bir geçiş uygulanabilmesi için öncelikle yine gişelerden bakiye doldurma şansına sahip olduğunuz KGS sistemine geçiş yapılmış ve OGS ile birlikte KGS sistemi bir süre boyunca kullanılmıştır. Yoğunlaşan trafiği rahatlatmak amacıyla kaldırılan KGS sisteminin yerine PTT ve Karayolları işbirliği doğrultusunda geliştirilen Hızlı geçiş sistemi kullanılmaya başlanmıştır.

Hızlı Geçiş Sistemi Uygulaması

OGS uygulaması aynı ücretlerin alındığı HGS uygulamasında, OGS’den farklı olarak elektronik bir cihaz kullanılmamaktadır. Bir etiket veya kartın satın alındığı HGS sisteminde bu ürünlerin cama yapıştırılması sonucunda geçiş sağlanmaktadır. HGS uygulaması yine OGS’den farklı olarak kaçak geçiş yapıldığında herhangi bir sinyal vermez. Bir hafta içerisinde etiket ya da kart tipi ürününüze bakiye doldurduğunuzda, yaptığınız kaçak geçişin ücreti karttan çekilir ve herhangi bir cezaya tabii tutulmuş olmazsınız. HGS başvuruları PTT şubelerine ve anlaşmalı bankalara yapılabilmektedir. Başvuru esnasında kimliğiniz ve araç ruhsatının da yanınızda bulunması gerekmektedir. Bazı otoban giriş ve çıkışlarında, köprü giriş ve çıkışlarında ürünün satış birimleri bulunmaktadır. Hızlı geçiş sistemi ürününü satın aldıktan sonra, birçok yerden kolayca doldurabilme şansına sahip olacaksınız.

HGS Alım Ücretleri

HGS’nizi PTT şubelerinden satın alacaksanız HGS alım ücretleri, etiket için 5 lira ve kart için 15 lira gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. OGS alımlarından daha ucuz olan bu ürün, bankalardan satın almak istediğinizde herhangi bir ücret ödemeden, içerisine 30 liralık bir bakiye yüklemeniz gerekmektedir. Anlaşmalı bankaların İnternet siteleri üzerinden de bu ürünü satın alabilir, ayrıca HGS Bakiye Sorgulama işlemi hakkında bilgiyi buradan alabilirsiniz. Kredi kartınızla bakiyeyi yükledikten sonra, ürününüz adresinize gönderilecektir.

HGS Almak Kaç Para?

HGS Almak Kaç Para?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Ücretleri hakkında vermiş olduğumuz bilgiler, değişiklik gösterebilir. Başvuru yapılacak günkü ve başvuruda bulunulacak kuruma giderek detaylı bilgileri alabilirsiniz. Örneğin PTT şubelerine giderek, ürünün o günkü maliyeti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.