Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Bankacılık işlemleri yapan kişiler için ”Hesap İşletim Ücreti Nedir?” sorusu, birçok kişini merak ettiği bir sorudur. Yazımızın detayında hesap işletim ücreti ile ilgili bir çok detaya ulaşabilir ve bu konular hakkında kafanıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti, bankalarda vadesiz hesap açmış olan müşterilerden işlem, kağıt ve benzeri masraflar için yılın belirli dönemlerinde alınan ücrettir. Bankalar tarafından bu ücret 6 aylık veya 3 aylık periyotlar halinde alınmaktadır. Genellikle müşterilerin hesapta bulunan bakiyeleri üzerinden otomatik olarak kesilen hesap işletim ücretleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Kişini hesabında para bulunmadığı durumlarda hesaba ilk para girişi yapıldığında bu işlem miktarı hesaptan düşülür.

Bu Ücretin Alınmadığı Durumlar

Bankalar tarafından bazı durumlarda hesap işletim ücretleri talep edilmemektedir. Hemen bütün bankalarda, maaşlarını aldıkları hesaptan, öğrencilerden Su Faturası, Elektrik faturası, Doğalgaz faturası, Telefon faturası gibi faturalar için otomatik ödeme talimatı veren kişilerden, bireysel emeklilik veya sigorta hizmetlerinden yararlananlardan gen itibariyle hesap işletim ücreti talep edilmemektedir. Bunun yanında bazı bankalar yeni geliştirdikleri şubesiz bankacılık uygulamaları dahilinde hesap açtıran kişilerden hesap işletim ücreti almamaktadır. Hesap işletim ücreti ödememek için çalıştığınız banka ile temasa geçerek hangi durumlarda hesap işletim ücreti ödemeyeceğinizi tespit edebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Almak Yasal Mı?

Hesap işletim ücretleri üzerinde yasal olup olmadığına dair hala şaibeli uygulamalar söz konusudur. Türkiye Bankalar Birliği kesilen bu miktarların yasal olduğunu savunurken, Tüketici Hakem Heyeti müşterilerden alınan bu ücretlerin yasal olmadığını söylemektedir. Bankalar tarafından oluşturulmuş bir kurum olan Türkiye Bankalar Birliği tarafından böyle bir açıklama yapıyor olması normal olarak değerlendirilebilir. Hesap açılırken imzalamış olduğunuz bankacılık sözleşmesi içerisinde gerekli şartlar usule uygun olarak hazırlanmış ise yasalar gereğince bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. 2002 yılında hayatımıza giren hesap işletim ücretleri, bu tarihten önce bankalardan hizmet alan vatandaşlara uygulanmıyordu. Bu nedenle hesabını bu tarihten önce açtırmış olan müşteriler hesap işletim ücreti ödemekle yükümlü değildirler. Buna rağmen hesabınızdan hesap işletim ücreti adı altında para kesiliyorsa, bankanızdan sözleşme örneğini isteyerek gerekli mercilere başvuruda bulunup hesap işletim kesilen miktarları geri alabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti almayan bankalar hakkında detaylı bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bankalar tarafından kesilen bu ücretler hakkında yapılan açıklamalar, tamamen bilgi paylaşımına yönelik olarak yayımlanmıştır. Bankacılık işlemleri yapacak kişilerin, ikinci ya da üçüncü ağızlardan duyduklar cümlelere göre işlem yapmamalarını öneririz. Bu ve diğer bankacılık hizmetleri için talep edilebilecek ücretler, bankalara ve diğer finans kuruluşlarına göre farklılık gösterebileceklerdir. Bizi takip ederek desteklerinizi esirgemediğiniz için çok teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. KrediBanka.Org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.