Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti : Bankaların vadesiz hesabı bulunan müşterilerinden kağıt ya da işlem ücreti adı altın’da 3, 6, 9 ve bazı bankalar’da 12 aylık periyotlar ile kesilen ücrettir. Hesap işletim ücreti miktar olarak bankadan, bankaya farklılık göstermektedir. Hesap işletim ücreti bankacılık işlemleri yapan müşteriler tarafından en çok tartışılan konulardan biri olurken, bu işlem ücreti bankalar tarafından bazen müşteriye haber verilmeden aşırıya kaçılarak ya da onayı alınmadan kesilmektedir. Bazen öyle bir hal alır ki, öğrencilerden bile hesap işletim ücreti kesilir ve bankada bulunan hesabınızın bakiye durumuna bakılmadan bu ücret kesilebilmektedir. Bu durum müşterilerin zor durumlar yaşamasına sebebiyet verebilmektedir. Hesap işletim ücreti Türkiye bankacılık sektörüne 2002 yılında girmiş bir uygulamadır. Bu uygulama ile birlikte 2002 yılından sonra’ki tarihte hesap açan müşterilerden, hesap işletim ücreti adı altında para kesilmektedir. Bu tarihten sonra hesap açmış ve sunulan kağıtlara imza atmış herkes (bankaya göre farklılık gösterir), bu miktarı ödemek ile yükümlüdür.

Hesap İşletim Ücreti Kimden Alınmaz?

Bu işlem ücretleri genelde öğrencilerden ya da maaş müşterisi olunan banka almaz fakat, bu şartlar her bankada farklılık göstermektedir. Örneğin elektrik, su, doğal gaz gibi faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermiş olduğunuz zaman, banka hesap kesim ücretini almayabiliyor. Ayrıca sigorta hizmetleri, bireysel emeklilik gibi bankaların müşteriye özel olarak sunmuş olduğu hizmet kollarından yararlanan müşterilerden kesilmemektedir. Fakat bir kez daha tekrar etmekte fayda buluyorum ve tüm bu bahsettiğim konular her bankada farklılık göstermektedir. Örneğin bir bankadan maaşınızı alıyorsanız, o banka sizden hesap işletim ücreti almayan banka olarak kabul edilmemektedir. Bu hizmet hakkında bankanız ile iletişime geçerek, müşteri temsilcisinden bilgi almanız gerekmektedir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2016

Son dönemde artık bankaların müşteriden talep etmiş olduğu her bir ücreti, açık olarak beyan etmesi zorunlu olduğu için, lütfen öncelikle çalışmış olduğunuz bankanın resmi İnternet sayfasına bir göz atınız. Örneğin ”Akbank İnternet şubesi” girişi için, sayfamızdan destek alabilirsiniz. Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi, bir çok banka maaş müşterileri, otomatik ödeme talimatı veren müşteri ve öğrencilerden hesap kesim ücreti talep etmemektedir. Fakat tekrar vurguluyorum! Her banka bu işlemi yapmaya tabii değildir. Bankalar kendi istekleri doğrultusunda, böyle kararlar alabilmektedir. Ve bir çok banka’da bunu gördüğümüz için böyle bir örnekleme veriyoruz.

Ayrıca hesap kesim ücreti almayan bankalar arasında adlarını sıkça duyduğumuz bir kaç banka belirtmek istiyorum.

  • Kuveyt Türk
  • Enpara.com

Bende enpara.com hizmeti almaya yeni başlamış bir müşterisi olarak, oldukça karlı bir hizmet verdiğini düşünüyorum. Özellikle beyanlarına göre hiç bir para transfer işleminden, ”hesap işletim ücreti talep etmeyen banka” olmaktadır. Ayrıca sadece EFT, havale gibi işlemleri değil, daha bir çok hizmeti veren kuruluşlardır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.