Hayat Sigortası Olmadan Kredi

Hayat Sigortası Olmadan Kredi

Kredi çekmek isteyenlerin ödemek istemedikleri Hayat Sigortası olmadan kredi çekmek mümkün müdür? Hangi bankalar dan hayat sigortasız kredi alabilirsiniz ve bu hizmet hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızın detaylarında anlatmaya çalıştık.

Hayat Sigortası Olmadan Kredi veren bankalar

Hayat Sigortası Olmadan Kredi veren bankalar

Kredi taksitlerinin uzun olmasından dolayı başta en uzun vadeye sahip konut kredisi olmak üzere, bankalardan kredi almak isteyen kişilere hayat sigortası yapılmaktadır. Kredi çekmek isteyenlerin ikilemde kaldıkları konu ise kredi çekerken hayat sigortası yaptırılmalı mıdır? olmaktadır. Kredi çekmek isteyenlere hayat sigortası yapmak yasalarla zorunlu hale getirilmemesine rağmen, bankalar tarafından borcun tahsilini güvenli hale getirebilmek amacıyla kredi çekmek isteyenlere hayat sigortası dayatılmaktadır. Hayat sigortası bedelleri kişinin çekmiş olduğu krediden kesildiği için de kredi çekmek isteyenlere bu bedeller ekstra masraf olmaktadır.

Sigorta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi hayat sigortası hakkında bilinmesi gereken en önemli husus, bu sigortanın Dask veya Trafik sigortası gibi zorunlu olmadığıdır. Ancak bu sigortayı yaptırmazsanız banka size kredi vermeyi reddedebilir. Bankalar hayat sigortasız kredi vermeye çok rahat para bulup dağıtmadıkları sürece pek de yanaşmazlar. Çok nadir olarak sigortasız kredi veren bankalar bulunsa da bankaların birçoğu kredi çekerken hayat sigortası talep etmektedir. Hayat sigortasının bulunmadığı durumlarda banka kredi çeken kişinin vefatı durumunda mirasçılarından kredi borcunu tahsil etme yoluna gidecektir. Bunun yanında kredi için yaptırılacak hayat sigortasını kredi başvurusunda bulunduğunuz bankadan yaptırmak gibi bir zorunluluk da yoktur. Bankadan sigorta için teklif aldıktan sonra aynı şartlarda başka bir firmadan daha uygun fiyatlı hayat sigortası bulursanız, bu firmaya hayat sigortanızı yaptırabilirsiniz. Banka başka bir firmadan hayat sigortası yaptırmanızı reddedemez, çünkü bu rekabet kanununa aykırı bir durum oluşturacaktır. Böyle bir durumda bankayı şikayet etme şansına sahip olduğunuzdan, banka bu riske girmek istemez. Ayrıca kredi almak için zorunlu tutulan hayat sigortası için, kredi kullananlar ödemeleri bitmeden tüketici hakem heyetine başvuruda bulunurlarsa ödedikleri hayat sigortası taksitlerini geri alma gibi bir şansa sahip olabilirler. Çünkü aslında bankaların hayat sigortasını zorunlu tutmaya hakları bulunmamaktadır.

Avantajları Nelerdir?

Kredi çekmek isteyenlere ekstra yük gibi gelen kredi hayat sigortası aslında birçok açıdan kredi kullanan kişinin yararınadır. Ancak ülkemizde birçok sigorta gibi hayat sigortasının da önemi kavranamamıştır. Uzun sürelerde kredi kullanan kişiler vefat etmeleri halinde, kredinin kalan taksitleri hayat sigortasından karşılanmaktadır. Bunun yanında hayat sigortası tüm sigorta bedelini kapsadığı için bu güne kadar ödemiş olduğunuz taksitlerde mirasçılara sigorta firması tarafından ödenmektedir. Eğer hayat sigortanız bulunmuyorsa, bu durumda banka kalan kredi taksitlerinizi mirasçılarınız dan talep eder. Mirasçılarınız bu kredi taksitlerini ancak reddi miras yaparlarsa ödemekten kurtulabilirler. Hayat sigortası zorunlu olmayan bankalar, yaşı daha genç olanlara ve risk taşımayanlara hayat sigortası yapmayıp, işsizlik sigortası gibi başka sigortalar da yapabilmektedir. Sigortasız olarak kredi başvurusu yaparak şansınızı deneyebileceğiniz bazı bankalar aşağıda belirtilmiştir.

  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • Finansbank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Denizbank
  • TEB
  • HSBC

Ve çok daha fazla bankaya, hayat sigortası olmadan başvuru yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

Hayat Sigortası Olmadan Kredi veren bankalar

Hayat Sigortası Olmadan Kredi veren bankalar

Yukarıda bahsetmiş olunan tüm şartlar ve koşullar, bankalar ya da finans kuruluşlarına göre farklılık gösterebilir. Bankacılıkla ilgili tüm işlemlerinizi tek ağızdan ve kendiniz bizzat yapmalısınız. Başvuru aşamasında alacağınız bilgiler dahilinde hareket etmeniz, sizin yararınıza olacaktır. Sayfalarımızda bulunan tüm konuları sosyal medya platformlarında paylaşabilir, bu tür bilgileri çevrenizdeki kişilerinde görmesine sebebiyet verebilirsiniz. Bizi takip etmeye lütfen devam ediniz. Teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. KrediBanka.Org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.