Hasta Bakımı Maaşı Başvurusu

Hasta Bakana Aylık Maaş Veriliyor

Dikkat! Devlet tarafından yaşlıya bakana verilen, evde hasta bakımı maaşı başvurusu ve şartları hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada paylaşıyoruz!

Hasta Bakımı Maaşı Başvurusu

Hasta Bakımı Maaşı Başvurusu

Başkasının bakımına muhtaç olan yatalak hasta ve engellilere bakan kişilere, Devlet tarafından maaş verilmeye başlandı. Maaş yardımı bakıma muhtaç olana değil, bakıma muhtaç olan kişiye bakanlara verilecek. Devlet’ten bakım parası alabilmek için bazı ön şartlar vardır. Öncelikle muhtaç kişinin en az %50 oranında engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu alması gerekiyor. Tüm bu şartları ve başvuru koşullarını aşağıda sıralayalım.

Evde Hasta Bakımı Aylığı

Şu an için 1.027 TL. olarak ödenen bu ücret için ilerleyen aylarda bir kaç kez zam yapılacak. İlerleyen tarihler için evde hasta bakanlara kaç para maaş verilecek tablosu aşağıdadır. Aşağıda verilen 2017, Ocak 2018, Temmuz 2018, Ocak 2019 ve Temmuz 2019 yılı tarihlerinde, kademeli olarak zam yapılması bekleniyor.

Evde Hasta Bakımı Maaşı

Evde Hasta Bakımı Maaşı

Hasta Bakıcı Parası Şartları

Bu bakımları yapacak kişiye ücreti Devlet tarafından ödeniyor. Bu parayı verirken bazı şartlar ve koşullar göz önüne alınmaktadır. Dilerseniz bunları tek,tek sıralayalım.

  • Hasta için %50 ve üzeri engelli ya da yatalak sağlık raporu alınması,
  • Engellinin sağlık raporu içeriğinde “ağır engelli” ibaresi yer alması,
  • Sağlık kurulu raporunda “bakıma muhtaçtır” ibaresinin bulunması,
  • Bakıma muhtaç kişi ile arasında kan bağı (akrabası) olması,
  • Bakıma muhtaç kişinin hanesinde yaşayanların aylık gelirinin asgari ücretin 3/2’den (üçte ikiden) az olması gerekiyor.

Faizsiz Kredi için Buraya Tıkla!

Engelli Sağlık Kurulu Raporu
Bakıma muhtaç olana bakan kişinin maaş alabilmesi için yatalak olanın en az %50 engelli olması gerekiyor. ”%50 Engellidir” ibaresi, sağlık kurulu tarafından verilen rapor içeriğinde bulunması gerekiyor.

Ayrıca sağlık kurulu tarafından kişi için verilen bu raporda “ağır engelli” ibaresinin bulunması gerekiyor. Yine bu raporda “bakıma muhtaçtır” ibaresi yer almalıdır.

Bakıcı Parası Kimlere Verilir?
Muhtaç olana bakacak ve buna göre aylık alacak kişi için hastanın akrabası olma şartı aranıyor. Kan bağı bulunmayan kişiler herhangi bir ücret alamıyorlar. Üvey akraba olunduğunu ispat edenler kabul alabiliyorlar.

Bakıma Muhtaç Olanın Hane Geliri
Hastanın ikamet ettiği evde yaşayanların her birinin aylık gelirleri, asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor. Bu koşul, bakıma muhtaç raporu almak için geçerli nedenlerden biri olacaktır.

Aynı Evde İkamet Etme Şartı
Engelli, yaşlı ve yatalak hasta bakımı yaparak Devlet tarafından aylığa bağlanacak kişi, muhtaç olan bu kişi ile aynı evde ikamet etmesi gerekiyor. Yani yaşlı ya da engelli ile aynı çatı altında yaşanması gerekiyor. Eğer aynı evde ikamet edebilecek bir akrabası bulunamaz ise, sürekli olarak gelebilecek bir diğer akrabası kabul edilebiliyor.

Hasta Bakımı Maaşı Başvurusu

Hasta Bakımı Maaşı Başvurusu

Hasta Bakımı Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır

Yaşlı bakım parası için başvuru yapmak isteyenler, ikametgah adresine yakın Aile Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine gidebilirler. Başvuru yapılmasından hemen sonra hastaneye sağlık raporu almaya gidilebilir. Sağlık kurulu heyet raporu aldıktan sonra gerekli diğer işlemleri tamamlamak gerekiyor. Dilerseniz asgari ücret yazımıza giriş yaparak bilgi alabilirsiniz. Bu konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları, aşağıdan bizlere yazma şansına sahip olduğunuzu biliyor muydunuz? Yorum yapma kutusuna yazılanlar uzman ekibimiz tarafından en kısa süre içerisinde değerlendirmeye alınacaktır. Saygılarımızı sunar, tüm bakıma muhtaç olanlara acil şifalar dileriz. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.