Hangi Fonu Almalıyım

Hangi Fonu Almalıyım

Hangi Fonu Almalıyım içerikli yazımızı, karlı yatırımlar yapmanız konusunda bilgi sahibi olmanız için paylaştık. Fonlar arasında bilgi sahibi olmak için, bulunan İnternet sitelerinden ve dergilerden faydalanabilirsiniz. Bunun sonucunda da bulunan A tipi, B tipi vb. fonlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve fon alırken içiniz daha rahat bir şekilde tercih yapabilirsiniz. Fon tercih edilirken öncelikle, fonda bulunan risk ve kazandırıp kazandırmadığına bakılır. Daha sonra kazandıran bir fon ise, bunun devamlılık sürecine bakılmaktadır. ”Hangi fon karlıdır” diye merak ediyorsanız, tercihinizi bu bilgiler üzerinden değerlendirebilir ve seçiminizi ona göre yapabilirsiniz. Bulunan fonlar hakkında;

  • A Tipi Fonlar
    Yıllara göre fon tiplerini incelediğimiz de, a tipi fon 2004 teki performans durumu neredeyse bünyesinde hiç barındırmamaktadır. Bunun yerine farklı 50 bono ve %50 borsa olan bir fon tercih edilmiş olunsa, gelirini %31 ve riski de %5 olarak hesaplanabilirdi. Riske göre gelir katınız ise de 31/5 ile 6.2 şeklinde hesaplanacaktı. A tipi hisse fonu her ne kadar iyi olarak görünse de, diğer yüzdelere oranla biraz daha düşük şeklinde bulunmaktadır.
  • B Tipi Fonlar
    B tipi fonu incelediğimiz de ise, en çok kazandıran fon olarak görünmektedir. Buda değerlere vurulduğunda %27 şeklinde bir kazanç getirisi elde edebilme durumunu göstermektedir. En çok kazandıran diğer b tipi tahvil bono fonu‘da %24 şeklinde bir kazanç getirisi sunmaktadır. Bu yüzdelerde ortalamanın üst düzeylerinde olduğu için, tercih edilebilecek iyi bir tercih fon tipidir. Hangi fon tercih edilir sorunuza bu kısa bilgilerden çözüm üretebilirsiniz.

Fon Yatırımı Doğru Mudur?

Kısaca bilgi sahibi olmak istiyorsanız, kısa vadeli kazandıran yatırımlar için likit fonlara yönelebilirsiniz. Fakat eğer fon yöneticilerinin esas ilgilendiği iş olan uzun vadeli bono ve hisse yatırımları için de fon yatırımları yerine kendiniz bono ve hisse yatırımı yapabilirsiniz. Uzun vade de fon yönetimi kolay bir iş olmadığı gibi, bilgi gerektiren ve tecrübe isteyen bir iştir. Ayrıca detaylı bir analiz yapmak ve devamlı kazanç sağlamak için sıkı takip etmeniz gerekmektedir. Şimdi iyi bir fon yatırımları bulunmasa da, kısa vadeli yatırımlar yapabilirsiniz. Ayrıca, uzun vadeli yatırımlar için de belli bir miktarla kendinizi deneyebilirsiniz.

Hangi Fonu Almalıyım

Hangi Fonu Almalıyım

Sayfa genelinde belirtmiş olduğumuz tüm bu bilgiler tavsiye niteliğini taşımamakta ve sadece bilgi paylaşımı amacı taşımaktadır. Yapacağınız tüm işlemler bireysel anlamda sizi ilgilendirdiği için, kredibanka.org ailesi ile ilişkili tutulamaz. Aklınıza takılan herhangi bir soru ya da öneri varsa, lütfen bizlere bildiriniz. Gerekli düzeltme ya da araştırma sonucu ortaya çıkacak cevapları, anında sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.