Halkbank Para Cezası Aldı mı? Halk Bankası

Önceleri ” Zarraf Davası” olarak görülen ve daha sonra “Hakan Atilla” davası olarak bilinen mahkeme sonuçlandı. Davanın sonucuna göre kamuoyunda “Halkbank para cezası aldı mı?” soruları gelmeye başladı. Halk bankası, Hakan Atilla davası boyunca bir çok kez anıldı. Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamalar ise Halkbank’ın ceza alması durumunda atılacak adımlar için sinyal verdi.

halkbank para cezasi

Halk Bankası Ceza Alır mı?

2017’nin sonu ve 2018 başı itibari ile kamuoyunu oldukça meşgul eden dava süresi tamamlandı. Hakan Atilla süreç sonunda bir cok suçtan dolayı suçlu bulundu. Şu an için Reza Zarraf’ın ne gibi cezalar alacağı veya ceza alıp, almayacağı tartışılıyor. Tüm bunlar yaşanırken, Türkiye için en önemli konu ise “Halk bankası ceza alacak mı?” söylentileri oldu. Şayet ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından Halk bankasına herhangi bir para cezası verilirse ne olacak veya kim ödeyecek?

Başbakan yardımcısı sayın Mehmet Şimşek tarafından bazı açıklamalar yapıldı. Özellikle şu açıklama gündemi bir anda değiştirmiş ti; “Halkbank veya finans sisteminin başka bir bileşeni kararlardan dolayı sıkıntıya düşerse, gereken desteği veririz.” Aslında sonradan yapılan açıklama, bu açıklamanın farklı maksatla söylenmiş olduğunu ortaya çıkartı. Bu açıklamanın aslında Likitide desteği manasında söylenmiş olduğu doğrulandı. Ayrıca Halk bankasına para cezası gelirse yine Halkbank’ın ödeyeceği vurgulanmış oldu.

Amerika Halkbank’a Kaç Para Ceza Verdi veya Verecek?

Şu an için “Reza Zarraf ve Hakan Atilla davası” sonuçlandı ama Halk bankasına herhangi bir cezai işlem söz konusu değil. Bir çok gazeteci, köşe yazarı ve siyasetçi tarafından böyle bir cezanın gelmesi muhtemel olarak görünüyor. Hatta kamuoyuna bomba gibi düşen 8 küsür milyar dolarlık ceza verileceği iddiaları var. Tabii ki umarız böyle bir ceza gelmez fakat böyle bir durumun yaşanmasını da muhtemel görenlerin sayısı oldukça fazla.

Halkbank Para Cezası Alırsa Ne Olur?

Halkbank, bilindiği üzere öyle küçümsenecek bir bankamız değil. Oldukça geniş çaplı bir bankacılık hizmeti veriyor ve bu hizmetleri dünya genelinde bir çok kişiye sunuyor. Yurtdışı şubeleri bunun bir kanıtı aslında. Başbakan yardımcısı tarafından da yapılan açıklamaya göre Halk bankası ceza alırsa, bankanın bunu bir şekilde ödeyeceği anlaşılıyor. Tabii ki ödeme zorluğu çekecek bir para miktarı ile karşı karşıya gelirse, burada mutlaka milli bir mücadele verilebilir.

Kredi banka olarak biz “Halkbank para cezası aldı!” haberlerini vermemeyi umuyoruz. Dileriz böyle bir durum olmaz ve ülkemiz veya ülkemizin herhangi bir kuruluşu, yaptırımlar ile karşı karşıya gelmez.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.