Günlük Faiz Hesaplama Ne Demek?

Günlük faiz hesaplama ne demek veya nasıl hesaplanır? Banka ve finans kuruluşları üzerinden hesaplaması yapılan günlük faizler ne anlama gelir? Bu sayfa üzerinden tüm cevapları bulacaksınız!

Günlük Faiz Hesaplama 2018

Banka ve finans kuruluşları tarafından sunulan faizlere göre bu hesaplamalar farklılık gösterir. Bugün sizler için bir kaç bankanın faizlerini göz önüne alarak hesaplama yapacağız. Aşağıda bir kaç banka müşterisi için hesaplama ayrıntılarını göreceksiniz.

Vadeli mevduat hesabı faiz oranları aşağıda gösterilmiştir. Aşağıda gösterilen bilgiler Türk lirası, dolar, euro ve GBP (ingiliz sterlini) için ayrı, ayrı belirtilmiştir.

gunluk mevduat faizi

Günlük mevduat faizi

TEB (Türk Ekonomi Bankası)

 • TL – 0 ile 500.000 TL için %10,25
 • USD –
 • EURO –
 • Sterlin –

Akbank

Akbank için verilen hesaplama bilgileri, bin lira (1.000) ile bir milyon lira (1.000.000) için belirtilmiştir.

 • TL – günlük %2,00 – yıllık %9,25
 • USD – günlük %0,05 – yıllık %1,50
 • EURO – günlük %0,05 – yıllık %0,70

Garanti Bankası

Garanti bankası için gösterilen bilgiler, yüzbin (100.000) TL üzerinden günlük ve yıllık olarak belirtilmiştir. (Standart ve yıllık için “yıl sonu ödemeli” hesaplama türü gösterilmiştir.

 1. TL – günlük %4,50 – yıllık %4,50
 2. USD – günlük %0,50 – yıllık %1,00
 3. EURO – günlük %0,01 – yıllık %0,25
 4. Stopaj oranları, vade türüne göre farklılık göstermektedir.

https://www.kredibanka.org/akdi-faiz-orani-nedir/

Fibabanka

 • TL – 1 aylık %5,25 – yıllık %6,00
 • USD – 1 aylık %0,40 – %1,00
 • EURO – 1 aylık %0,15 – %0,30

Fibabanka e-vadeli mevduat oranları daha fazla ilginizi çekebilir. Bu oranlara ulaşmak için lütfen bankanın resmi web sayfasına bakınız. Bknz.

Aktifbank

Aktifbank N kolay bono başvurusu yaparak paranızın değerine, değer katabilirsiniz. Yüzde 15,15 faizle, paranıza değer katmak için hemen Aktifbank başvuru noktalarına göz atabilirsiniz. Ayrıca Aktifbank resmi İnternet sayfasına buradan göz atınız.

Günlük Faiz Oranı Nedir?

Banka ve finans kuruluşlarına, eldeki birikimin değerini yükseltmek için yatırım yapılır. Bu birikimin esas adına “ana para” denir. Ana para belli bir süre sonra vadeli hesap üzerinden çoğalmaya başlar. Bu para miktarının, çoğalma sebebine ise faiz oranları neden olur. Faiz oranı ne kadar yüksek olursa, yatırılan birikim o kadar çok değerlenir.

Eskiden çok uzun vadeli olarak yatırımlar yapılır, vade süresi boyunca para miktarı geri alınamaz ve mağdur olunma şansı vardı. Artık bankalar “günlük faiz oranları” sunuyor ve bu mağduriyetin biraz olsun önüne geçmeye çalışıyorlar. Peki günlük faiz oranı nasıl hesaplanır?

Vadeli Mevduat Faizi Para Birimleri

Yukarıda belirtmiş olduğumuz para birimlerine ait kısaltmaları açıklamak istiyoruz.

 1. TL: Türk lirası. Türkiye Cumhuriyeti resmi para birimi.
 2. USD: Amerikan doları. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) resmi para birimi. Dünya üzerinde bulunan bir çok ülke, bu para birimini kullanıyor veya kabul ediyor.
 3. EURO: Avrupa birliği resmi para birimi. Avrupa birliğine bağlı bulunan ülkelerin, neredeyse tamamı bu para birimini kullanıyor. Ayrıca yine bir çok devlet bu parayı kabul ediyor ya da kullanıyor.
 4. GBP: İngiliz sterlini. Birleşik krallık (İngiltere) ülkeleri tarafından kullanılan para birimi. Dünya ekonomosi için en değerli para birimlerimden biri olarak biliniyor.

Günlük faiz hesaplama” hakkında aklınıza takılan tüm soruları aşağıdan bizlere yazabilirsiniz. Yazmış olduğunuz yorumlar titizlikle incelenip, kısa süre içerisinde cevaplamaya çalışılacaktır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.