Gayri Safi Milli Hasıla Ne Anlama Geliyor?

Gayri safi milli hasıla (GSMH); ülke içerisinde yaşamlarını sürdürmekte olan vatandaşların bir yıl içerisinde üretmekte oldukları mal ve hizmetlerin belli bir para birimi karşılığındaki değer toplamına verilen isimdir. Gayri safi yurt içi hasıla toplamı yapılırken ise ülkede faaliyet gösteren yabancı ülke vatandaşlarının üretmekte olduğu mal ve hizmet toplamlarını da kapsamaktadır.

gayri safi milli hasila

Gayri safi milli hasıla ne demek?

Ülkelerde kişi başı gelir hesaplaması yapılırken bu hesaplamayı yapmak büyük bir öneme sahip olmaktadır. Kişi başına düşen milli hasıla hesaplaması yapılırken, ülkenin nüfus artışı da göz önünde tutularak hesaplama yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi ise nüfus sayısında günden güne değişim olmakta ve gün geçtikçe nüfus sayısında büyük bir artış yaşanması olmaktadır.

Gayri Safi Milli Hasıla Nasıl Takip Edilir

Gayri safi milli hasıla farklı yöntemler ile takip edilebilmektedir. Bunların bazıları;

  • Üretimde, üretime dahil olan ara girdiler baz alınmadan toplam satış baz alınmaktadır.
  • Direk sonuç odaklı çalışma sağlanmaktadır.
  • Harcama yaklaşımı ile makine ve araç alımları için yapılan yatırımları, hükumet ve yabancılar tarafından mal ve hizmetlerin satın alımlarını gözlemleyerek takip eder.
  • Gelir yaklaşımı adı altında üretim ile birlikte ortaya çıkan gelirlerin özetleme işlemini yapar.

Gayri safi milli hasıla, bahse konu olan ülkenin gelir ve harcaması ile takip edilmektedir. Örneğin yapılan bir alışverişte ödenen para bir kişi için ”gider” olurken, diğer kişi için sattığı hizmet karşılığı ”gelir” olmaktadır. Bundan da anlaşılacağı gibi milli hasıladaki gelir ve gider birbirleri ile orantılıdır. Gayri safi milli hasıla üç ayda bir hesaplanmaktadır. Bu hesaplamaların yapıldığı dönemlere kamuoyunda, çeyrek dönemler olarak adlandırılmaktadır.

Ülkeler Arası Gayri Safi Milli Hasıla Kıyaslaması

İki ülke arasında gayri safi milli hasıla kıyaslaması yapabilmek için öncelikle parasal değerlerini eşitlemek gerekir. Her ülkenin para birimi farklıdır ve hesaplama yapılırken bu para birimleri dikkate alınarak işlem yapılması en doğru sonucu doğuracaktır. Hasılatın değeri kıyaslanırken, para biriminde üzerinde eşitleme yapılarak kıyaslama yapılması uğraştırıcı olsa da tek doğru sonuçtur. Ülkenin harcamış olduğu paralar 4 ana başlık baz alınarak hesaplanmaktadır. Bunlar;

  • Tüketim,
  • Yatırım,
  • Hükumet harcamaları,
  • Net ihracat harcamalarıdır.

Bir önceki konumuz olan TMSF başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

gayri safi milli hasila

Gayri safi milli hasıla ne demek?

Son günlerde oldukça sık rastladığımız bu kelimenin anlamını detaylandırmaya çalıştık. Konu hakkında merak ettiğiniz diğer unsurları alt tarafta bulunan soru sorma kutusuna yazabilirsiniz. Kredibanka.org uzman ekibi tarafından sorularınız en kısa süre içerisinde değerlendirmeye alınacaktır. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.