Fon Nedir?

Günümüzde ticari manada pek çok kişinin ağzına dolaşmış olan fon nedir kelimesini kısaca açıklamak gerekirse; bir amacı gerçekleştirebilmek için gerekli olan parayı işletmektedir.

Yatırım Fonu

Fon Nedir

Halkımızın dilinde de yeni yeni yer almaya başlayan fon kelimesi, günlük yaşantıdan ziyade ticarette daha çok kullanılan bir terim halindedir. Fon, yetkili sermaye kuruluşlarının yatırımcılardan topladığı birikimlerle riski dağıtmak amacıyla içinde hisse senedi, tahvil veya döviz gibi kaynakları içerisinde bulunduran havuzdur. Yatırımcılar fon içerisinde bulunan birikimlerine değer bir katılım belgesi alırlar. Faiz fonları, karışık fonlar ve hisse senedi fonları olarak çeşitlendirilebilir. Birçok yatırımcı havuz içerisinde bulunan bu seçeneklerden birine veya birden fazlasına yatırım yaparak parasını katlamayı arzulamaktadır. Kendi şartlarınıza uygun olarak belirlemiş olduğunuz fonlar üzerindeki dalgalanmaları takip ederek, yatırımınızı hangi fon üzerinden yapacağınızı önceden belirleyebilirsiniz.

Fon Çeşitleri

Yatırımcıların kendi şartlarına göre belirlemiş oldukları fonların bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında;

  • Döviz
  • Altın
  • Faiz Fonu
  • Likit Fon
  • Tahvil
  • Bono Fon
  • Hisse Senetleri yer almaktadır.

Bu fon türleri arasından takiplerinizi sürdürerek, belli bir sürede sizin ihtiyacınız olan kadarını kazandıracak fonlar seçebilirsiniz. Dalgalanmalar dan her an haberdar olduğunuz veya tahmin edebileceğiniz dalgalanmaları olan fon türlerine yatırımlarınızı gerçekleştirerek, en az riskli yatırım gerçekleştirmiş olursunuz. Fonlara yatırım yaparak gelir seviyenizi üstlere çekebilirsiniz. Ancak gelirinizi üstte çekmek garanti yollardan daha uzun bir zaman alırken, riskli durumlar içerisine atılarak kendinizi bir anda yüksek sınıf gelirliler arasında bulabilirsiniz. Bu gibi kazanma payı yüksek olan riskli durumlarında bir anda kendinizi sıfırlamanıza yol açacağını unutmamalısınız ve bu yüzden de yukarıda bir tavsiye olarak belirttiğimiz gibi dalgalanmaları tahmin edebileceğiniz bir fon türüne yönelmelisiniz.

Likit Fon
Tamamı devamlı olarak vadesine en fazla 180 gün kalmış kamu veya özel sektör borçlanma araçlarına yatıran ve ortalama vadesi de en fazla 45 günlük fonlardır.

Tahvil Ve Bono Fonu
Fon portföyünün en az %51 kısmı devamlı olarak kamu veya özel sektör borçlanma araçlarına yatırım yapılan fonlardır.

Hisse Senedi Fonu
Fon portföyü havuzu içerisinden en az %51’lik payı devamlı olarak Türkiye’de kurulmuş ortaklıkların hisse senetlerine yapılan yatırım fonlarıdır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.