Findeks Kredi Notunu Neden Öğrenmeliyim?

Son dönemlerde sıkça söz edilmeye başlanan “Findeks kredi notunu neden öğrenmeliyim?” sorusu, birçok kişinin kafasını kurcalamaktadır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızın detaylarında bunun önemini ve puanınızın ne için gerekli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bankalar üzerinden işlem gerçekleştirenler bireysel ve ticari müşteriler için en önemli hususların başında kredi notu neden önemli olduğu gelmektedir. Bankaya başvuran her bir müşterinin ayrı bir puanlaması bulunmaktadır. Kişilerin kredi notları geçmiş dönemlerde yaptıkları bankacılık işlemlerinin neticesinde oluşturulmuş ve kredi kayıt bürosu tarafından saklanmaktadır.

Puanlar Nasıl Belirleniyor?

Kredi notu hesaplaması yapılırken müşterilerin geçmiş dönem kredi geri ödemelerini gününde yapıp yapmadıkları, kredi kartı ödemelerini gününde yapıp yapmadıkları, kredi kartı ödemelerinde asgari tutarı mı, yoksa tamamını mı kapattıkları, kredili mevduat hesapları, bankaya verdikleri otomatik ödeme talimatları, bireysel emeklilik gibi bir birikime sahip olup olmamaları gibi birçok etken göz önünde bulundurulmaktadır. Kredi notu 0 ila 1900 puan arasında olup, her ay yaptığınız işlemler doğrultusunda güncel puanlama yapılmaktadır.

Öğrenme Zorunluluğu Var mı?

Dokuz bankanın işbirliğinde ve KKB (Kredi Kayıt Bürosu) desteğiyle kurulan Findeks kredi notu bilgisini öğrenmek için ideal bir platformdur. Bireysel puanının öğrenilmesinin başlıca nedenleri arasında, olası bir kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanması riskini almamanız gelmektedir. Kredi notu sisteminin öğrenilmesi için hazırlanmış olan bu platform, en kolay şekilde puanınızı ve finansal durumunuzla ilgili birçok analizi kolayca öğrenebileceğiniz bir sistem sunmaktadır.

Bankalara yaptığınız kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda, notunuz daha fazla düşüş yaşayacaktır. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmeli ve eğer düşük bir puana sahipseniz, bu yönde hareket etmek yararınıza olacaktır. Puanı düşük olan kişiler banka ürünlerini kullanamamanın yanında, kredi kartı almakta da zorluk yaşayabilirler. Bunun yanında artık birçok kurum yapacağınız senetle taksitli alışverişlerde bu puana bakmaktadır. İster bireysel, ister kurumsal olarak bu işlemi yapmak istiyorsanız, çok kolay bir şekilde Findeks sistemine üye ol butonunu kullanarak, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız bu basit işlemler için cüzi miktarlarda satın alacağınız paketler sayesinde kredi notunuzu öğrenmenin haricinde, birçok finansal durum raporu da elde edebilirsiniz.

Vermiş olduğumuz bilgiler bilgi paylaşımına yöneliktir. Bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için, yukarıda bulunan ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Desteğiniz için teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.