Findeks Kredi Notu Ne Demek? Nedir?

Bankalar müşterilerine verecekleri hizmetlerinin öncesinde, müşteri adaylarının daha önceki bankacılık işlemlerini referans olarak öğrenmek ister. Bu referans işlemi ”Kredi Kayıt Bürosu” (KKB) tarafından tutulan raporlar ile ulaşılabiliyor. Bu işleme ulaşmak için Findeks kredi notu sorgulaması yapılıyor. Bu tip durumlarda artık eskiye göre araştırma yapmak oldukça kolay ve hızlı yapılabilir. Ayrıca eskiden bu rakamlara sadece bankalar ulaşabilirken, artık bireysel olarak öğrenebiliyoruz.

Findeks Kredi Notu Hakkında Bilgiler

Örneğin bir müşterinin daha önce bankalardan almış olduğu hizmet ödeme ve aksatma defterlerini kolayca ulaşılabiliyor. Müşterinin kredi kullanımı, taksit sayısı ve taksitleri hangi şartlarda ödediği kredi notu ortalaması ile belirtilmiştir. Bir müşteri daha önceki bankacılık işlemlerini sorunlu olarak yürütmüş ise mutlaka kredi notu ona göre değer verilecektir. Bu durumda herhangi bir banka müşterinin kredi talebine, büyük ihtimal olumlu yanıt vermeyecektir.

Findeks kredi notum kaç? Hemen sorgula!

Örneğin daha önce bir bankadan 10.000 lira değerinde bir ürün talebinde bulundunuz. Bu kredi tutarını aylık 500 lira gibi bir miktar ile geri ödeme şartı koşuldu. Siz bu 500 lira değerindeki taksit tutarını, aylık olarak geciktirmiş ya da her hangi bir kaç ay boyunca eksik yatırmış olabilirsiniz. İşte bu gibi durumlar, sizin kredi notunuzu düşük seviyelere indirecektir. Kredi notu ortalamaları 0 ile 1900 arası değişkenlik göstermektedir. Sıfır ”0” puanı çok riskli, 1900 ise çok iyi olarak değer kazanmaktadır. Buna göre 1900 puana sahip bir banka müşterisi, herhangi bir bankadan çok kolay bir şekilde kredi kullanımı gerçekleştirme imkanına sahip olabiliyor. Sıfır ”0” ya da buna yakın bir kredi notuna sahip banka müşterisi, bankalardan herhangi bir kredi kullanımı gerçekleştirme şansına sahip olamayacaktır.

findeks kredi notu hakkinda

Findeks Kredi Notu

Findeks kredi notu veya skorunu etkileyen bir çok faktör vardır. Bunların başlıcaları ise aylık gelir, meslek, yaş ve eğitim durumu gibi daha bir çok faktör vardır. Ayrıca bugüne kadar bankalara yansıtılan iş durumları, son iş yerindeki çalışma süresi, taşınmaz mal varlıkları gibi durumlar bu skor için etki edecektir. Bu gibi durumları en iyi seviyeye taşımak, kredi skorunu oldukça üst seviyelere taşıyacak ve bir çok bankadan rahatlıkla kredi kullanımı gerçekleştirme şansını yaşatacaktır. Kredi notu hesaplama işlemi ise KKB şirketi tarafından yapmaktadır. KKB hakkında detaylı bilgi alabilmek için lütfen ilgili sayfayı ziyaret ediniz. Bu sayfayı ziyaret ederek konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kredi notu öğrenme hakkında detaylı bilgileri, ilgili sayfadan alabilirsiniz.

Bu konu hakkında aradığınız sorunun cevabını bulamadığınızı düşünüyorsanız, lütfen bizlere sorularınızı detaylı olarak yöneltiniz. Uzman kadromuz ile sorularınızın cevabını arayıp, en kısa sürede sizlere dönüş yapmaya çalışacağız. Bizleri sosyal medya üzerinden takip etmek için buraya tıklayınız. Facebook ve Instagram gibi sosyal mecralar üzerinden bizi takip ederek, güncel bilgilere anında ulaşma şansına sahipsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ediyoruz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.