Kredi Notu Yükseltme ve Arttırma Yöntemleri Neler?

Kredi skoru düşük olanların bir çoğu “Findeks kredi notu nasıl yükselir?” sorusunu sorar. Peki gerçekten bu skoru nasıl yükselebilirim? Dilerseniz araştırmalarımız sonrası ulaşmış olduğumuz kredi notu yükseltme teknikleri hakkında bilgileri sizlerle paylaşalım.

Findeks Kredi Skoru

Bankalar müşterilerine kredi verip, veremeyeceğine karar verirken findeks kredi notu sorgulama değerlerini kullanırlar. Bu belge, kişinin ekonomik gelir düzeyine göre yaşam standartları ve kullanacağı kredinin taksitlerini ödeyip ödemeyeceği hakkında sinyaller vermektedir. Bu sistem yardımı ile kişinin geçmiş ve güncel bankacılık durumu ölçülür. Analiz edilen bu skor, kişinin rakamsal puan tablosunu oluşturur.

kredi notu arttirma

Kredi Notu Neden Düşer?

Her banka kendine özgü kredi verme politikasına sahiptir. Kredi notunu yükseltmek için bankaların siz müşterilerine sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı gibi ürünlerinin ödeme düzenlerini aksatmamak oldukça önemli bir kavramdır. Bu ödemeleri geciktirmemek kredi risk raporu yükseltme açısından en önemli unsurlardır. Bankaların bir diğer dikkat ettiği hususlar ise; kredi ve kredi kartı ödemeleri boyunca yapılan gecikme, düzensizlik veya aksamalar olacaktır. Tüm bunları gerçekleştiren bir banka müşterisinin kredi skoru düşecektir. Unutulmamalıdır ki bankalar, puanı düşük olan kişilere ürün hizmeti verirken tedbirli davranır veya onay vermez.

Kredi Notu Nasıl Yükselir veya Artar?

Yukarıda örnek verdiğimiz tüm hususları yapanların puanı düşecektir. Gayet tabii bütün bu olanlar hepimizin başına gelebilir. Sizin de başınıza gelmiş olabilir ama şimdi bu puanı nasıl yükseltirim diye soruyor olabilirsiniz. Hiç merak etmeyin çünkü bu oranlar sadece düşmüyor, aynı zamanda yükselebiliyor da! Banka skorunu yükseltmek için yapılması gerekenler aslında çok basit işlemlerdir. Skoru daha üst seviyelere taşımak için aşağıdaki adımlara dikkat ediniz.

Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri ve Taktikleri

Kredi Kartı Kullanırsam Yükselir mi?

Evet. Harcamaları olabildiği kadar kartlar üzerinden yapmaya çalışın. Bunun nedeni ise; banka hesaplarınız arası oluşacak para akışının sağlanmasıdır. Para akışı olan hesaplara güven artacaktır. Sürekli olarak giriş ve çıkış yapılan banka hesapları, güven duyulacak seviyelere gelebilir. Bu nedenle harcamalarınızı bankalar tarafından sunulan kartlar ile yapmanız önemli bir unsurdur.

Borçları Zamanında Ödersem Yükselir mi?

Evet. En güzel ve en çok dikkat edilmesi gereken özellik aslında bu diyebiliriz. Borçların zamanında ödenmesi oldukça önemli bir husustur. Ne erken ne geç, zamanında ödemek son derece etkili bir yöntemdir.

Başvuru Yapmak Skoru Etkiler mi?

Evet. Aslında bu soruyu şu şekilde sormamız daha mantıklı olacaktır. “Sürekli olarak kredi başvurusu yaparsam kredi notum düşer mi?” Bu şekilde sorulduğu zaman daha net bir cevap olarak, evet düşer denilebilir. Bankalara yapılan başvuru sonuçları sürekli olarak olumsuz gelirse, bir diğer banka bunu görecektir. Aslında şöyle düşünebilirsiniz; Garanti bankası size red vermiş ise Akbank neden onay versin? Bu mantığı göz önüne alınırsa, onay alınmamış başvurunun hemen ardından tekrar başvuru yapmak pek sağlıklı olacak gibi görünmüyor.

En Düşük ve En Yüksek Kredi Notu Kaç?

Puanın yüksek veya alçak olduğuna, aşağıdaki tablo yardımı ile karar verebilirsiniz. Aşağıda sizler için sunacağımız puan verildi, bireysel banka skoru not ortalamalarını yansıtır.

kredi skoru

kredi notu öğrenme

Kredi Skoru Puan Tablosu

Türkiye bankacılık ve finans sektöründe kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900 değerleri arasında farklılık göstermektedir. ‘0’ en riskli, 1900 ise risk değeri en az olan rakamlardır. Dilerseniz puan tablosunu komple sıralayalım.

  • 0 – 799 en riskli
  • 800 – 1299 orta riskli
  • 1300 – 1499 az riskli
  • 1500 – 1699 iyi
  • 1700 – 1900 çok iyi

Yukarıda bahşetmiş olduğumuz tüm bu bilgileri, kredi notunu sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz. Notlu risk raporu alarak, tüm risk analizini öğrenebilirsiniz. “Kredi notumu nasıl yükseltirim içerikli bu konu hakkında merak ettiğiniz soruları, bizlere iletmek için yorum kısmını kullanınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.