Findeks Kredi Notunun Önemi Nedir?

Bankacılık işlemlerini kullananların merak ettiği sorulardan birisi de Findeks kredi notu neden önemli sorusudur. Yazımızın detaylarında puanlamanın neden önemli olduğunu ve bu hizmete dair bazı konuları öğrenebilirsiniz.

Birçok kişi ihtiyaç duyduğu nakdi bankalar üzerinden sağlamaktadır. Hem yasal, hem de düşük faizli, uzun vadeli bu uygulamalar nakit ihtiyaçlarının çözümünde en ideal seçeneklerdir. Bankalar üzerinden ister bireysel kredi ihtiyaçlarınız olsun, ister kurumsal kredi ihtiyaçlarınız olsun birçok farklı kredi seçeneğiyle karşılanabilmektedir. Kredi başvurusu yapan müşteriler için bankaların çeşitli değerlendirme kriterleri mevcuttur. Bir banka için kredi kullanmak isteyen bir müşteride en önemli husus kredi geri ödemelerini yapıp yapamayacağı ve bu ödemeleri düzenli bir şekilde gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği olacaktır. Bankaların bu amaçla baktıkları ilk şey kişisel kredi notunuz olmaktadır.

Banka Skorunun Önemi Nedir?

Findeks skoru nedir?: Bu soru, bir çok kişinin merak ettiği soruların başında yer almaktadır. Kredi notu kişilerin geçmiş dönemlerde yapmış oldukları kredilerin geri ödemeleri, kart borç ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığı gösterir. Ayrıca kişinin toplam borçluluk oranı, birikim hesaplarındaki bakiye durumu ve daha önce kredi veya kredi kartı ürünü kullanıp kullanmadığı gibi kriterleri göz önüne alır. Bunların tamamının ölçülmesi ile oluşturulan ve kredi kayıt bürosu tarafından saklanan bir puanlama’dır. KKB hakkında bilgi almak için buraya göz atınız. KKB (Kredi kayıt bürosu) ve dokuz banka tarafından oluşturulan Findeks sistemi, KKB skorunu öğrenmek için en ideal sistemdir. Sıfır ile 1900 gibi puanlar arasında olan not uygulamasın da, her puan farklı bir risk seviyesini göstermektedir.

Müşteriler İçin Neden Önemlidir?

Findeks sistemi üzerinden rahatça kontrol edebileceğiniz Kredi notu, kredi çekmek ve kredi kartı almak istediğinizde bankalar tarafından bakılan ilk kriterdir. Banka bu sayede sizin borcunuza olan sadakatinizi tespit etmektedir. Kredi Puanı düşük olan kişiler kredi ürünlerini kullanmada sorun yaşamakta, kendilerinden teminat veya kefil gibi isteklerde bulunulmaktadır.

Notu yüksek olan kişiler ise kredi ürünleri kullanımında herhangi bir sorun yaşamazlar ve bankalar diğer kriterleri de sağlıyorsa bu kişilere kolayca kredi verebilirler. Sistem üzerinde derecelendirilmiş olan risk durumuna göre bankadan kredi çekme olasılığını net olarak görebilirsiniz. Kredi başvurunuzun her reddi sizin için olumsuz sicil oluşturacağından, kredi başvurusundan önce mutlaka kredi notunuzu öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Kredi notu banka müşterisi için neden önemli içerikli yazımızı, tamamen bilgi paylaşımı yapmaya yönelik olarak hazırladık. Bu yazımıza yapacağınız her türlü görüş ver önerileriniz, dikkatle incelenip, takipçilerimiz ile anında paylaşılacaktır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.