Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Findeks Kredi Notu Hesaplama

Günümüz de bankacılık hizmetleri veren banka ve finans kuruluşları her gün yeni bir başarıya imza atarken, müşterileri için düzenlemiş oldukları kredi ya da kredi kartı kampanyaları ile oldukça büyük bir rekabet ortamı yaratılmıştır. Banka ve finans kuruluşları bir çok müşterisi için düzenlemiş olduğu bu güncel kampanyalar ile, oldukça etkili bir bankacılık örneği oluşturmaktadır. Bir çok kişi banka ve finans kuruluşları tarafından sağlanan bu kredi ya da kredi kartı kampanyalarını oldukça etkili bir şekilde kullanırken, alınan bu hizmetlerin geri ödemesi konusuna ise dikkat etmeyen banka müşterileri ilerisi için oldukça olumsuz bir davranış sergilemiş olduğunun farkında bile değildir.

findeks-kredi-puani-hesaplama

Findeks Kredi Notu Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi findeks kredi notu hesaplama işlemi yapılırken, bir çok konuya dikkat edilmektedir. Örneğin bankalar aracılığı ile kullanmış olduğunuz kredi kartı limitleri, findeks kredi notu hesaplanırken oldukça dikkat edilen bir konu olmaktadır. Bankalar tarafından kredi kartı hizmeti almış olduğunuz KKB (Kredi kayıt bürosu) tarafından bilinmektedir. Ayrıca istediğiniz kadar bankanın kredi kartını kullanın, hepsinin toplam limiti kredi risk raporu öğrenme işlemi sırasında çıkmaktadır. Örneğin 2 ya da 3 banka tarafından kredi kartı hizmeti almış olduğunuzu var sayarsak, bu kredi kartlarının toplam limitlerini risk raporu içerisinde detaylı olarak görebilirsiniz. Kredi kartları toplam limitleriniz göründüğü gibi, kredi kartları toplam borçlarınız’da KKB tarafından görülmekte ve bilinmektedir. Bu durumda göz önüne alınarak findeks kredi notu hesaplaması yapılmaktadır. Kredi kartı borcunuz ne kadar yüksek ise risk durumunuz o kadar yüksek çıkar ve bankalar sizin kredi kartı ya da kredi kullanma başvurularınız için, olumsuz bir tepki gösterme şansına sahip olabiliyor.

Kredi Taksitimi Geç Ödersem Findeks Kredi Notumu Etkiler mi?

Eğer hala aklınızdan böyle bir soru geçiyor ise, o halde yukarıda yazmış olduğumuz konuyu dikkatli bir şekilde ya da sakin bir kafa (düşünceli, huzursuz.) ile okumadınız demektir. Yukarıda özellikle vurgulamış olduğumuz gibi kredi ya da kredi kartı borcu olan ve bu borçlarını ödeme konusunda sorun yaşayan bir banka müşterisinin findeks kredi notu hesaplanırken olumsuz etki edecektir. Özellikle bankalar kredi hizmeti sağlayacağı müşterisinin, geçmiş dönemlere ait gecikmiş kredi ödemelerinin olmamasına özen göstermektedir. Bir banka müşterisi geçmiş dönemlerde her hangi bir bankanın kredi kampanyasından yararlanmış ve bu kredi kullanımını kötüye kullanarak ödememiş ya da talihsiz durumlar yaşayıp geç ödemiş ise, findeks kredi notu kötü çıkacaktır. Bir banka müşterisinin Findeks kredi notunun kötü yani düşük çıkması demek, bir çok banka tarafından sağlanan kredi ya da kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanma olacağının ortadan kalkması demektir. Bu tür sebeplerden dolayı kredibanka.org ailesi tarafından, kredi kartı ya da kredi ödemelerini geciktirme sürecine alınmasından kaçınılması önerilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.