Findeks Karekod Çek Sistemi Nedir?

Findeks Karekod çek sistemi ile piyasada oluşabilecek dolandırıcılığın önüne geçilmiş olacak. Çek güvenliğinin arttırılması amacıyla düzenlenmiş ve daha kolay hizmet alınabilmesini sağlayacaktır. Detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

findeks kare kod

Findeks kare kodlu çek sistemi

Findeks Karekod Çek Sistemi Nedir?

Findeks karekod çek sistemi; piyasadaki sahtekarlığın önüne geçmek ve tedbir almak amacı ile kullanıma sunulan bir hizmettir. Bu sistem ile sahte ve karşılığı olmayan çeklere karşı önceden önlem alabilirsiniz. 2016 yılında resmi gazetede açıklanan karar ile 1 Ocak 2017 itibariyle karekodlu çek kullanımı zorunlu bir durum almıştır. Kare kodlu çekler tüm bankalarda bulunmaktadır. Ayrıca talep doğrultusunda hemen alınabilmektedir. Çeklerin karekodlu olarak kullanılması, çek güvenliliğinin takibini çok daha kolay bir duruma getirmiştir. Findeks uygulamasını mobil olarak akıllı cihazınıza ya da tablete yükleyerek, dilediğiniz yerden kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Findeks mobil uygulamasına sanal marketler üzerinden erişim sağlayarak akıllı cihazınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bknz.burada

Findeks Karekod Çek Sistemi Nasıl Kullanılır

Çekin üzerinde yer almakta olan karekod, sistem üzerinden okutularak çalışmaktadır. Kodun sisteme okutulması sonucunda çekin sahte olup olmadığı, çekin dolaşımı, ödeme bilgileri, ödeme yeri ve çek üzerinde yer almakta olan tüm bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Findeks karekod çek sistemini kullanmak ise oldukça kolay. Size saniyeler içerisinde çek hakkındaki tüm detayları rapor halinde sunmaktadır. Özellikle büyük şirketlerin kullanmakta olduğu bu sistem, risk seviyesini en az seviyeye düşürerek çek sahibini olası kötü durumlara karşı korumaktadır.

Findeks Karekod Çek Sistemi Raporlaması

Findeks karekod çek sistemi raporlamasını çalıştırabilmek için çekin üzerinde yer alan kodun sisteme okutulması gerekir. Çek bilgileri saniyeler kadar süren kısa bir zamanda tarafınıza raporlama şeklinde gösterilecektir. Çek raporlaması sonrası çıkan sonuçlarda yer almakta olan bilgiler ise şu şekildedir;

  • Çek ve keşideci bilgilerini detaylı bir şekilde göstermektedir.
  • Çeki kesen kişi şahıs ise; şahsın adı, soyadı, T.C. kimlik no eğer çeki kesen firma ise firma ünvanı ve vergi kimlik no görüntülenmektedir.
  • Çekin numarası ve çek hesabının bulunmakta olduğu banka bilgileri görüntülenmektedir.
  • Keşidecinin geçmiş çek ödemelerine istinaden çek endeksi.
  • Düzenlenmekte olan çekin ilk ve son ibraz tarihinin bilgileri.
  • Keşidecinin son 5 yıl içerisindeki çek hareket dökümü.
  • Keşide edilen çek listesi.
findeks kare kod

Findeks kare kodlu çek sistemi

Bu tip konular hakkındaki diğer bilgileri öğrenme sayfamızdan alabilirsiniz. Kategori içerisinde bulunan bir çok farklı konuyu gözden geçirerek, bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz aşağıda bulunan yorumlama kutucuğuna sorularınızı yararak, uzman ekibimizin cevaplamasın sağlayabilirsiniz. Findeks karekod çek sistemi ne demek?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.